25 липня Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими разом з ГУР, СБУ та Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини презентували спільний державний проєкт "Хочу к своим". Його мета — сприяти обміну українських колаборантів на українців, яких утримує у неволі РФ.
Про це йшлося сьогодні на пресконференції у Києві, повідомляє кореспондентка Суспільного.
Представник Головного управління розвідки (ГУР) Андрій Юсов розповів, що першим і головним завданням проєкту є оприлюднення інформації про засуджених російських агентів, зрадників і колаборантів, що співпрацювали або допомагали російським окупаційним силам у війні проти України.
За його словами, на сайті також буде опція — "згода на обмін", коли засуджений колаборант зможе дати згоду на обмін на громадян України з російської неволі.
"Цей проєкт зорієнтований на повернення цивільних заручників. Профілі колаборантів на сайті можна сортувати за регіонами. Система пошуку на сайті дає змогу шукати за ім’ям та прізвищем. На сайті є окрема позначка — "згода на обмін", — пояснив Юсов.
Директорка департаменту інформаційної політики, комунікації та протокольних заходів секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Тетяна Шелест додала, що ситуація з поверненням українських цивільних з російських тюрем є надзвичайно складною.
За її словами, нині вдалося повернути 161 цивільних громадян України. Останнє повернення відбулося 28 червня. Проблема в тому, що не існує чітко визначеного механізму повернення цивільних. Українці залишаються в російських тюрмах ще з 2014 року, коли Росія затримувала громадян України на території Донецької, Луганської областей.
"На нашу думку, цей проєкт створить підґрунтя для повернення цивільних заручників. По кожному кейсу буде відпрацювання з уповноваженою з прав людини РФ Москальковою", — зазначила Тетяна Шелест.
Інші завдання проєкту "Хочу к своим":
- дати можливість громадянам України, які з тої чи іншої причини досі співпрацюють з окупантом, припинити цю діяльність на визначених умовах.
- дати можливість громадянам України, які мають якусь інформацію про діяльність російських агентів, поділитися нею з проєктом.
- допомогти громадянам, які бажають виїхати з України до Росії допомогти зробити це.
Як розповів речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко, СБУ ініціювала вже понад 7000 кримінальних проваджень за колабораційну діяльність, а близько тисячі зрадників вже отримали вироки. Понад 200 засуджених осіб нині дали згоду на обмін.
suspilne.media