Ми створили цю платформу з метою привернути увагу світу до проблеми утримання Російською Федерацією цивільних громадян України. Їх вона викрадала та викрадає на окупованих територіях. Йдеться про звичайних людей — водіїв, лікарів, вчителів, журналістів та інших різноманітних професій, віку, статті, які переважно не підтримали окупацію.
Затримують навіть неповнолітніх. За даними МІПЛ, на кінець серпня 2023 року в заручниках РФ опинилося 1122 цивільних. Насправді, таких випадків може бути у кілька разів більше, оскільки затримання продовжуються навіть у хвилини, коли ви читаєте ці рядки.
Медійники розповідають історії заручників, їхніх родин та разом з ними просимо про допомогу — повернути кожного українця додому. Там вже є три історії херсонців. Розповідаємо, яких саме. Ми цитуємо тексти історій так, як вони написані на сайті медійної кампанії.
Володимир Миколаєнко
Дата викрадення: 18 квітня 2022 року
Місце викрадення: м. Херсон
Володимир Миколаєнко з 2014 до 2020 року був міським головою міста Херсона, обласного центра на півдні України. З початком окупації 62-річний Миколаєнко не поїхав з рідного міста. Росіяни неодноразово намагалися змусити чоловіка до співпраці, але він рішуче відмовився. 18 квітня Володимир зник: вийшов з будинку і не повернувся.Ексмер Херсона став одним із десятків викрадених навесні 2022 року місцевих мешканців. Здебільшого це були люди, причетні до оборони міста, або ж ті, хто відкрито підтримував Україну, попри окупацію. Незабаром росіяни випустили пропагандистське відео із Миколаєнком, проте навіть в полоні чоловік тримався гідно та не відмовлявся від проукраїнської позиції.
На початку травня окупанти прийшли з обшуком до квартири Миколаєнка, а також до квартири його доньки. Тоді дружина Марина бачила Володимира востаннє. “Приїхали дві машини з літерами “Z”. В одній були військові, в іншій — чоловіки у чорній формі. Думаю, це були фсбшники. Саме з ними у машині і був мій чоловік. Коли він вийшов, я сказала йому: “Говори мені все”. Він каже: “Передай усім, що я вас дуже-дуже люблю”, — пригадує Марина. Сам обшук, за словами жінки, перетворився на звичайний грабунок. Росіяни виносили все що бачили: роутери, парфуми, алкоголь, гриби та каву.
Спочатку колишнього мера тримали в приміщенні херсонського відділку поліції, де бранців жорстоко катували. Згодом чоловіка перевезли до окупованого Криму. А через деякий час — на територію РФ.
Племінниця Володимира Ганна розповіла, що інформацію про перебування Миколаєнка сім’я збирає по дрібках від звільнених з полону українців. Каже, дядька не раз перевозили з колонії у колонію. Тож умови його перебуванн постійно змінюються. У Володимира є проблеми зі здоров’ям: у чоловіка високий тиск та хвора спина. Під час обшуку квартири навесні минулого року йому дозволили взяти із собою трохи медикаментів. Але надовго їх не вистачило б. Чи лікують Миколаєнка у російських застінках, рідні не знають.
За весь час полону сім’я лише раз отримала від Володимира листа — це трапилося ще в серпні минулого року. З того часу жодних звісток від нього не було.
Маріано (Маріо) Гарсія Калатаюд
Дата зникнення: 19 березня 2022 року
Місце зникнення: Херсон, Херсонська область
Маріано — громадянин Іспанії. Чоловіку було 74 роки, коли російські військові викрали його в середмісті окупованого Херсона. До повномасштабного вторгнення чоловік вже кілька років мешкав в Україні, займався волонтерством, часто їздив до лінії розмежування на сході країни, привозив гуманітарну допомогу цивільним, відвідував дитячі будинки.“Маріано — має добре серце, коли він дізнався про війну в Україні в 2014 році, про страждання цивільних — він покинув все і приїхав сюди, щоб допомогти людям”, — говорить його цивільна дружина Тетяна. Коли Херсон окупували в 2022 році — Маріано, разом із іншими містянами відвідував проукраїнські мітинги, сподіваючись змусити окупантів піти. 19 березня 2022 року, після одного з мітингів Маріано не повернувся додому.
“Він встиг зателефонувати мені і сказати, що підійшов до воріт, та коли я спустилась, аби йому відчинити — на порозі вже нікого не було”, — додає Тетяна. Чоловіка утримували у Херсоні, та згодом перевезли в окупований Крим до СІЗО, де росіяни також утримують сотні цивільних українців.
Свідки, яким вдалось звідти вийти, говорять, що через у Маріано погіршився стан здоров'я: набрякають ноги, переніс серцевий напад, але не отримав належної медичної допомоги. Росіяни не висувають офіційних звинувачень громадянину Іспанії, його тримають інкомунікадо, не дозволяють спілкуватися з родиною, не допускають адвоката. Дружина Маріано зверталась до уряду Іспанії, медіа, правоохоронних органів України, писала чисельні запити до різних установ на території РФ та окупованого Криму, але й досі не отримала офіційного роз'яснення, в чому звинувачують Маріано Гарсія Калатаюд.
Павло Запорожець
Дата зникнення: 9 травня 2022 року
Місце зникнення: Херсон, Херсонська область
30-річного юриста з Херсона Павла Запорожця російські військові затримали 9 травня 2022 року в Херсоні. До того він майже три місяці прожив в окупованому місті — 24 лютого РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Чоловік має досвід служби в Збройних силах України після 2014 року, звільнився, останнім часом працював в державній податковій службі. Після окупації Херсонщини росіяни почали влаштовувати облави та обшуки в місті: шукали тих, хто має військовий досвід. Колишніх армійців та їх родини вважали потенційно небезпечними для Росії, здатними чинити опір. Після викрадення Павла протягом чотирьох місяців утримували в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні, потім перевезли до СІЗО 1 в місті Сімферополь.У будинку чоловіка провели обшуки та вилучили техніку. В жовтні 2022 року Запорожця, разом з іншими цивільними затриманими перевезли до СІЗО 2. Сестра Павла, Марина, розповідає, що в Криму його били, а вже в лютому 2023 року — перевели до Ростова-на-Дону у РФ. Там розпочався судовий процес — Запорожця обвинуватили в порушенні ст. 361 КК РФ за «намір влаштувати терористичний акт» в Херсоні. Родина Павла подала скаргу до Європейського суду з прав людини щодо його незаконного затримання, сподівається на розголос та реакцію міжнародних організацій.
КавунCity