ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

07:49 12/03
На Сумщині загинув військовий з Херсонської області      
07:42 12/03
Через обстріли змінили рух приміських поїздів у напрямку Херсонщини      
07:42 12/03
На Херсонщині російський дрон атакував волонтерів і комунальників      
07:31 12/03
“Продовжується так звана нормалізація”. На лівобережжі Херсонщини оформлюють російські закордонні паспорти      
07:19 12/03
Херсонські каратисти здобули 13 медалей на турнірах в Україні та Польщі      
07:15 12/03
Окупанти судитимуть жителя ТОТ Херсонщини за переказ коштів та коментар у соцмережі      
07:09 12/03
На Сумщині загинув військовий з Херсонщини Ярослав Ясеницький      
06:53 12/03
Ворог вдарив по 47 населених пунктах Херсонщини: загинула людина, ще 23 – поранено      
06:46 12/03
На Херсонщині у двох селах через російські атаки горіли будинки. ФОТО      
06:35 12/03
Росія втратила супутник, через який транслювали пропаганду на окуповане лівобережжя Херсонщини      
06:30 12/03
З полону РФ повернувся військовий з Калинівської громади на Херсонщині      
06:10 12/03
Російська армія обстріляла 47 населених пунктів Херсонщини. Загинула людина, 23 — поранені      
06:03 12/03
На Херсонщині через російські обстріли загинула людина, ще 23 поранені      
06:00 12/03
Херсонська громада отримала допомогу від міжнародних партнерів: генератори, авто, шини та речі для дітей      
06:00 12/03
На чому заробляли найуспішніші херсонські бізнесмени-депутати минулого року      
05:32 12/03
Двоє жителів Любимівки на Херсонщині поранені через атаку російського БпЛА      
05:06 12/03
Дронові атаки Любимівки та Херсона, пожежі через обстріли. 1478 день війни: основні події у Херсонській області      
22:57 11/03
Втулки стабилизатора: для чего нужны, как понять, что износились, и нужно ли делать сход-развал      
20:12 11/03
Загрожує до 10 років тюрми. На Херсонщині судитимуть керівника "відділу ЖКГ" окупаційної адміністрації Скадовська      
19:27 11/03
Якою буде погода на Херсонщині 12 березня      
19:01 11/03
Чи очікувати магнітні бурі 12 березня 2026 року?      
18:48 11/03
Російські військові атакували транспортну інфраструктуру на Херсонщині. ФОТО      
18:39 11/03
Понад 250 мільйонів гривень підтримки можуть отримати аграрії на Херсонщині      
18:36 11/03
Как анализировать предложения о продаже квартир: советы по выбору      
18:00 11/03
День 1477. 11 березня. Що обговорюють херсонці у соцмережах      
17:50 11/03
Білозерська громада отримала системи очищення води для лікарень та шкіл      
17:38 11/03
На Херсонщині цьогоріч планують засіяти понад 250 тисяч гектарів      
17:20 11/03
Окупанти оприлюднили дані про масштаби руйнувань на лівобережжі Херсонщини      
17:20 11/03
"Бачили дрон, але було пізно". Поранені водій та пасажири розповіли, як дрон атакував маршрутку у Херсоні      
17:14 11/03
Херсонський обласний центр служби крові потребує донорів, особливо четвертої негативної групи      
16:54 11/03
В ООН визнали незаконну депортацію українських дітей РФ злочином проти людяності      
16:23 11/03
Судитимуть жителя окупованого Скадовська, який очолив відділ ЖКГ незаконної адміністрації      
16:20 11/03
ХДУ отримає 6,8 млн грн від держави на фінансування науки      
16:14 11/03
Вивезли з-під обстрілів: з Білозерки та прибережних районів Херсона евакуювали три родини з дітьми      
16:13 11/03
Гімнастка з Херсона стала чемпіонкою Всеукраїнських змагань      
15:36 11/03
Сальдо оголосив місяць суботників на лівобережжі Херсонщини      
15:33 11/03
Загибла в окупованому Лазурному на Херсонщині росіянка, яку називали "волонтеркою", виявилася поліціянткою      
15:18 11/03
Внаслідок удару по маршрутці поранено 20 людей: як минув день на Херсонщині      
14:55 11/03
Окупаційна влада Херсонщини ухвалила “закон” про субсидії на комуналку      
Все новости

Архив публикаций

«    Март 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
СПЕЦТЕМЫ


    "Наслідки проявлятимуться ще не один рік". Науковці про екокатастрофу через підрив військами РФ Каховської ГЕС

    Забруднення Чорного моря, обміління Каховського водосховища, втрата зрошення на Херсонщині — науковці вже понад місяць фіксують наслідки після підриву військовими РФ Каховської ГЕС. Чим ще загрожує Херсонщині та іншим регіонам знищення греблі Суспільному розповіли вчені та співробітники Держекоінспекції.

    Знищене зрошення та біорізноманіття пониззя Дніпра

    Старший науковий співробітник ХДАЕУ кафедри водних біоресурсів та аквакультури Євген Коржов говорить, що наслідки екокатастрофи, яку влаштували військові РФ підірвавши Каховську ГЕС, ще проявлятимуться не один рік. Наразі, за його словами, вже забруднена екосистема та знищене біорізноманіття гирлового регіону пониззя Дніпра.

    "Настільки великі наслідки, що вони торкнулись не лише території зони ураження від Запоріжжя до Дніпро-Бузького лиману, а й відповідають певним негативним характеристикам навіть у Чорному морі й доходять вже до Середземного моря", — каже науковець.
    Херсонщина, Милове, спадає вода у Каховському водосховищі, 13 червня 2023 р. Фото: Ігор Йосипенко/Facebook

    Такого водного об'єкта як Каховське водосховище більше не існує, відновити його у тому масштабі, в якому він існував, вважає Євген Коржов, не можливо.

    "Зараз на місці Каховського водосховища поверхня з суцільного, як би так сказати, зцементованого мулу органічного, а глибші прошарки лишають під собою законсервовані відмерлі частини тварин, рослин, які не розкладені. Після кожного дощику вони будуть вимиватись і потрапляти до водної течі Дніпра. Заражатимуть її й забруднюватимуть", — говорить Коржов.
    Херсонщина, дно Каховського водосховища, 24 червня 2023 р. ото: Ігор Йосипенко/Facebook

    За його словами, знищені на Херсонщині й зрошувальні системи. Вони є, каже науковець, але без води непотрібні.

    "Усі зрошувальні системи були спроєктовані на Херсонщині. Їх джерела живлення були розраховані на певний рівень води у Каховському водосховищі, зараз цього рівня немає. Тобто на разі ми маємо нижче 4 метрів, при нормальних проєктованих 16 метрах Балтійської системи. Тобто усе зрошення зараз у стані зневоднення, тобто немає води для питних, соціальних потреб", — сказав Коржов.

    У Дніпро потрапила значна кількість нафтопродуктів

    Держекоінспекція після підриву Каховської ГЕС зафіксувала факт потрапляння значної кількості нафтопродуктів у Дніпро, розповідає заступник начальника державної екологічної інспекції Південного округу Микола Власенко.

    "Першого дня за допомогою військових, СБУ ми організували відбір проб по річищу і виявили їх високу концентрацію. Якби не бойові дії, ми б швидко впорались з цією ситуацією. На жаль, ці нафтопродукти пішли в Дніпро-Бузький лиман і в Чорне море", — розповів Власенко.
    Екоінспектори беруть проби грунту з дна Каховського водосховища, червень 2023 р. Фото: Держекоінспекція України/Telegram

    Частина, за його словами, розійшлась узбережжям. Нафтопродукти виявили в заплавах річок Вірьовчина та Кошова. Такі місця каже, інспектор, виявляють чи не щодня. Відстежують ситуацію і на затоплених підприємствах.
    "Ми документували й відстежували ситуацію на всіх підтоплених підприємствах, на складах яких зберігались небезпечні речовини. Наші спостереження лягли в основу кримінального провадження, яке відкрила Генпрокуратура про екоцид", — розповів Власенко.
    Співробітники еконіспекції обстежують Каховське водосховище, червень 2023 р. Фото: Держекоінспекція України/Telegram

    Обстеження проводять щодня, про збитки поки не говорять, екоінспектор каже, що ще зарано. І досі знаходять нові місця забруднення, розмиву, пошкодження та засмічення.

    "Це диверсія великого планетарно масштабу і ми ще довго будемо вивчати ці питання і наслідки не тільки ми будемо відчувати. Це починаючи від зміни клімату, сільгоспугіддя, втрати запасів води. Це забезпечення питною водою, флора, фауна. Великі площі де вода зійшла — це пустеля. Потрібно розв'язувати питання, щоб не було ерозії", — говорить Власенко.

    Можливий замор риби та накопичення токсичних речовин

    Доктор біологічних наук, провідний науковий співробітник інституту зоології ім. І.І Шмальгаузена НАН України Павло Гольдін, розповідає, що в перші дні після підриву військовими РФ Каховської ГЕС велика маса прісної води пішла у Чорне море, затопила Одеську затоку та просунулась далі на південь щонайменш до Дністровського лиману.

    "Зараз змінився напрямок вітру і цю масу прісної води віднесло до відкритого моря, частково вона змішалась з водами Чорного моря. З цими масами прісної води до моря звичайно потрапили величезна кількість біогенних елементів, фосфатів, нітратів і інших елементів, а також декілька важких металів. Зокрема було зафіксовано підвищення концентрації хрому у пониззях Дніпра та Дніпро-Бузькому лимані", — розповів Гольдін.
    Херсон, затоплена набережна міста, 6 червня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон

    За його словами, вся маса біогенних елементів зараз знаходиться у Чорному морі й може викликати певні зміни в екосистемі.

    "Те, що всі бачили в попередні тижні, це було масове цвітіння мікроводоростей, зокрема синьо-зелених. Це були мікроводорості походження дніпровського. Зараз йому на зміну може прийти цвітіння інших видів водоростей і також в екосистему підуть продукти розпаду цих біогенних речовин та токсинів, які потрапили. І ми можемо спостерігати наступну хвилю наслідків", — говорить вчений.
    Загибель водних біоресурсів в районі протоки Прірва, с. Лисогірка, Запорізької області, 16 червня 2023 р. Фото: Держекоінспекція України/Telegram

    Одним з таких він називає замор риби. Бо через підвищення концентрації продуктів розпаду цих біогенних речовин, за його словами, може утворитись безкиснева зона.

    "Такі заморні явища вони трапляються більш-менш часто. До них вже звикли мешканці північно-західних територій Чорного моря, але є побоювання, що цього року замор може бути більшим ніж у попередні роки. Є побоювання, що буде великий замор. Також є побоювання, що буде накопичення токсичних речовин в тканинах мешканців моря, спочатку планктонних організмів, молюсків, а потім і риб. Але треба спостерігати", — сказав Гольдін.

    Суспільне Херсон




    Похожие публикации

    13-07-2023, 18:00
    Через підрив росіянами Каховської ГЕС загинуло понад 11 тисяч тонн риби
    7-07-2023, 13:28
    Гауляйтер Херсонщини видав чергову маячню про наслідки підриву окупантами Каховської ГЕС
    30-06-2023, 13:51
    Наслідки Каховської ГЕС: що сталося з природою після підриву
    28-06-2023, 13:22
    На Херсонщині може вдвічі зменшитись кількість населення через підрив ГЕС – експерт
    26-06-2023, 17:09
    Укргідроенерго працює над проєктом будівництва тимчасової греблі у районі Каховської ГЕС із подальшим наповненням водосховища
    9-06-2023, 07:42
    Підрив Каховської ГЕС позначиться на культурній спадщині - Ткаченко
    8-06-2023, 13:17
    Забруднення ґрунтів, загибель тварин і рослин, потрапляння нафтопродуктів у море: наслідки затоплення Херсонщини
    19-02-2023, 13:36
    Скидання води з Каховської ГЕС несе загрозу навіть для Києва й сусідніх країн, — академік НААН
    24-01-2023, 17:05
    На Херсонщині в дніпровських плавнях рівень води впав майже на два метри: чим це загрожує

    Добавьте комментарий




    0"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    07:49 12/03
    На Сумщині загинув військовий з Херсонської області      
    07:42 12/03
    Через обстріли змінили рух приміських поїздів у напрямку Херсонщини      
    07:42 12/03
    На Херсонщині російський дрон атакував волонтерів і комунальників      
    07:31 12/03
    “Продовжується так звана нормалізація”. На лівобережжі Херсонщини оформлюють російські закордонні паспорти      
    07:19 12/03
    Херсонські каратисти здобули 13 медалей на турнірах в Україні та Польщі      
    07:15 12/03
    Окупанти судитимуть жителя ТОТ Херсонщини за переказ коштів та коментар у соцмережі      
    07:09 12/03
    На Сумщині загинув військовий з Херсонщини Ярослав Ясеницький      
    06:53 12/03
    Ворог вдарив по 47 населених пунктах Херсонщини: загинула людина, ще 23 – поранено      
    06:46 12/03
    На Херсонщині у двох селах через російські атаки горіли будинки. ФОТО      
    06:35 12/03
    Росія втратила супутник, через який транслювали пропаганду на окуповане лівобережжя Херсонщини      
    06:30 12/03
    З полону РФ повернувся військовий з Калинівської громади на Херсонщині      
    06:10 12/03
    Російська армія обстріляла 47 населених пунктів Херсонщини. Загинула людина, 23 — поранені      
    06:03 12/03
    На Херсонщині через російські обстріли загинула людина, ще 23 поранені      

    06:00 12/03
    Херсонська громада отримала допомогу від міжнародних партнерів: генератори, авто, шини та речі для дітей      
    06:00 12/03
    На чому заробляли найуспішніші херсонські бізнесмени-депутати минулого року      
    05:32 12/03
    Двоє жителів Любимівки на Херсонщині поранені через атаку російського БпЛА      
    05:06 12/03
    Дронові атаки Любимівки та Херсона, пожежі через обстріли. 1478 день війни: основні події у Херсонській області      
    22:57 11/03
    Втулки стабилизатора: для чего нужны, как понять, что износились, и нужно ли делать сход-развал      
    20:12 11/03
    Загрожує до 10 років тюрми. На Херсонщині судитимуть керівника "відділу ЖКГ" окупаційної адміністрації Скадовська      
    19:27 11/03
    Якою буде погода на Херсонщині 12 березня      
    19:01 11/03
    Чи очікувати магнітні бурі 12 березня 2026 року?      
    18:48 11/03
    Російські військові атакували транспортну інфраструктуру на Херсонщині. ФОТО      
    18:39 11/03
    Понад 250 мільйонів гривень підтримки можуть отримати аграрії на Херсонщині      
    18:36 11/03
    Как анализировать предложения о продаже квартир: советы по выбору      
    18:00 11/03
    День 1477. 11 березня. Що обговорюють херсонці у соцмережах      
    17:50 11/03
    Білозерська громада отримала системи очищення води для лікарень та шкіл      

    17:38 11/03
    На Херсонщині цьогоріч планують засіяти понад 250 тисяч гектарів      
    17:20 11/03
    Окупанти оприлюднили дані про масштаби руйнувань на лівобережжі Херсонщини      
    17:20 11/03
    "Бачили дрон, але було пізно". Поранені водій та пасажири розповіли, як дрон атакував маршрутку у Херсоні      
    17:14 11/03
    Херсонський обласний центр служби крові потребує донорів, особливо четвертої негативної групи      
    16:54 11/03
    В ООН визнали незаконну депортацію українських дітей РФ злочином проти людяності      
    16:23 11/03
    Судитимуть жителя окупованого Скадовська, який очолив відділ ЖКГ незаконної адміністрації      
    16:20 11/03
    ХДУ отримає 6,8 млн грн від держави на фінансування науки      
    16:14 11/03
    Вивезли з-під обстрілів: з Білозерки та прибережних районів Херсона евакуювали три родини з дітьми      
    16:13 11/03
    Гімнастка з Херсона стала чемпіонкою Всеукраїнських змагань      
    15:36 11/03
    Сальдо оголосив місяць суботників на лівобережжі Херсонщини      
    15:33 11/03
    Загибла в окупованому Лазурному на Херсонщині росіянка, яку називали "волонтеркою", виявилася поліціянткою      
    15:18 11/03
    Внаслідок удару по маршрутці поранено 20 людей: як минув день на Херсонщині      
    14:55 11/03
    Окупаційна влада Херсонщини ухвалила “закон” про субсидії на комуналку      
    Все новости

    Наверх