Про те, як підготуватися до виїзду з міста, спілкуватися з охороною на блок-постах та яким маршрутом краще виїжджати з Херсонської області розповів один із засновників туристичного центру ХерсON Олексій Білецький. Редакція "Евакуація. City" вибрала найцікавіше з його слів.
До початку повномасштабної війни команда туристичного центру ХерсON проводила екскурсії у Херсоні та регіоні, займалася просування туристичного потенціалу регіону, виготовляла сувенірну продукцію та тощо. Після того, як місто опинилося в російській окупації, почали допомагати містянам, але згодом – евакуювалися на підконтрольну Україні територію.
Як підготуватися до евакуації
Якщо ви вирішили виїжджати з міста, спочатку треба підготуватися. Якщо ви їдете на власній машині, найважливіше підготувати її до виїзду машину."Не виїжджайте без повного баку. Дорога довга, на заправках бувають черги, місцями доводиться пересуватися по 10 метрів за 10 хвилин. Двигун постійно працює, багато палива витрачається. Якщо вже виїжджаєте – постарайтеся знайти паливо", – радить Олексій Білецький.
На багатьох заправках в області зараз немає палива. На одній заправці може бути дизель і газ, але немає бензину. Або навпаки – вам потрібен газ, а саме його немає. Варто це передбачити і взяти з собою кілька літрів додатковою.
"Якщо воно вам не знадобиться – ви можете врятувати когось дорогою. Подарувати, віддати, продати за гроші", – каже Олексій.
Візьміть лійку, щоб залити паливо в бак. Якщо немає – можна зробити самостійно з пластикової пляшки. Водночас у професійних лійках є сіточка, яка виконує роль фільтра. Тож для саморобної лійки слід зробити його з марлі чи тканини.
Подбайте про мастила, трос для буксирування та кріплення для нього, зарядку для акумулятора. Якщо багажник дозволяє – візьміть додаткову шину та інструменти, щоб простіше її замінити.
Як поводитися в дорозі
Перед поїздкою варто вивчити мапу та зрозуміти, які села треба проїхати."Пам'ятайте, що всі знаки Укравтодор демонтував або вони були обстріляні росіянами. Місцеві вішають на дерева вказівники, куди повертати в наступне село. Це реально допомагає. Це не диверсія, просто допомога для евакуйованих", – каже Олексій Білецький.
Журналіст Олег Батурін, який виїхав з Каховки, теж радить питати про дорогу в місцевих.
"Нас реально дуже виручили місцеві жителі. Ми зупинилися в приватному секторі і люди просто на пальцях, дуже-дуже зрозуміло і доступно пояснили, як нам краще їхати", – ділиться досвідом Олег і додає, що інформацію можна шукати в телеграм-каналах, але часто вона збиває з пантелику, її треба сприймати критично і перевіряти.
Їхати потрібно швидко, краще не відставати від колон. Відеореєстратор з машини – не лише вимкнути, а й повністю зняти. Заховати його не в бардачок чи біля себе, а просто посеред речі, щоб не було зайвих питань на українському чи російському блок-пості.
"У Херсоні є багато тих, хто вивозить безкоштовно, але вони їздять доволі рідко. Частіше – за гроші. Суми просять різні від 1 200 гривень за людину 300 доларів (8 850 гривень)", – каже Олексій.
Примітка від редакції: шукати перевізників можна у групах в телеграмі за запитом "Евакуація з Херсону" Наприклад, група "Херсон евакуація з перевіркою" Знайти попутників чи машину можна також у чаті "Виїзд з Херсону". Крім того, є всеукраїнська група "Волонтери водії", де можна залишити запит або знайти водія.
Якщо зупиняєтеся в туалет, то не відходьте далеко від машини. Не варто йти в поля, кущі, високу траву. Там можуть бути снаряди чи міни, які не розірвалися.
"Стежте за дітьми. Вони можуть втомитися через далеку дорогу і використати зупинку, щоб побігати. Уважно стежте, де дитина ступає, заспокойте її", – радить Олексій.
Як поводитися на блокпості
На блокпості потрібно бути спокійним, ввічливим, говорити без жартів. Не панікувати."Багато хто не має досвіду виїзду за кордон, тож будь-яка перевірка викликає паніку. Не варто панікувати, але й бути занадто розслабленим – теж. Можливо, ви бачили як у фільмах на кордоні жартують про наркотики чи зброю, які везуть з собою. Мовляв, у багажнику повно. Краще не наражайте себе на додаткові питання чи перевірки", – радить Олексій Білецький.
Не слід фотографувати блокпости, робити селфі біля них. Контролювати, щоб діти теж заховали телефон і не фотографували там, де це заборонено.
На блокпості перевіряють паспорт, інколи – документи на машину. Краще, щоб все було під рукою, аби довго не порпатися в речах і не змушувати охоронців чекати. На російських блокпостах так можна наразити себе на небезпеку, розізливши солдатів.
"Не робіть різких рухів. Якщо у кишені чи рюкзаку лежить ніж – скажіть про це спокійно, а не діставайте його мовчки різким рухом. Це теж може спровокувати агресію чи додаткові перевірки", – попереджає Олексій.
Якщо їдете з незнайомцями – познайомтеся, спитайте куди вони їдуть. Часто на блокпості виводять одну людину, наприклад водія, на вулицю і розпитують про інших пасажирів.