Особливості запровадження охорони здоров’я в електронному форматі – реалізації відповідної регіональної цільової програми, розрахованої до 2020 року, розглянули під час круглого столу в профільному департаменті облдержадміністрації.
Повна інформатизація
– Структурні зміни, що відбуваються в медичній галузі, передбачають інформатизацію робочого місця лікаря та закладів охорони здоров’я. Відтак програма спрямована саме на це, – зазначила заступник директора департаменту охорони здоров’я Ліна Бондарева. – Здійснені заходи дозволили області підготуватися до тих змін, що розпочалися з первинного рівня надання допомоги.
За словами начальника обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Ігоря Каплуна, коли програма готувалася в 2017 році, забезпеченість комп’ютерною технікою закладів первинної ланки складала лише 10%, а зараз 90% лікарів первинної ланки мають свої автономізовані робочі місця з підключенням до інтернету. Це дало можливість активізувати кампанію «Обери свого лікаря». Станом на 25 січня підписано понад 647 тисяч декларацій. 134 лікаря уклали рекомендовану їх кількість. Значно мотивувало та прискорило процес і зростання в 2–3 рази заробітних плат медиків на «первинці».
– Наприкінці року була створена серверна, зроблено капремонт приміщення і встановлене відповідне обладнання з ліцензійним програмним забезпеченням, – зазначив Ігор Каплун. – Серверна перебуває в робочому стані, але найближчим часом ще буде встановлено комплексну систему захисту даних, адже сервер зберігатиме медичну інформацію про кожного пацієнта.
Доступні ліки, електронний рецепт та запис до лікаря
Про напрямки розвитку на перспективу розповів завідувач відділу електронної охорони здоров’я обласного інформаційно-аналітичного центру медстатистики Іван Буланкін. Зміни чекають програму «Доступні ліки». Аптеки укладатимуть договори з НСЗУ і отримуватимуть відшкодування напряму. Електронні рецепти діятимуть в межах усієї аптечної мережі.
Електронний запис на прийом до лікаря, що вже працює в Новій Каховці, впроваджуватиметься в усіх закладах. Буде продовжуватися й розвиток сільської медицини. Заплановане будівництво 57 лікарських амбулаторій, 16 – будуть реконструйовані та 42 – капітально ремонтуватимуть.
Цьогоріч впроваджуватиметься пілотний проект НСЗУ «Безкоштовна діагностика», для чого теж потрібна інформатизація робочих місць у районних та міських лікарнях, а також відбуватиметься реорганізація медзакладів на комунальні некомерційні підприємства. Під цей проект по всій державі виділено 2 млрд. грн. Відшкодування закладам охорони здоров’я вторинного рівня здійснюватиметься не за деклараціями, як на «первинці», а за кожен пролікований випадок.
Нагадаємо, що регіональна цільова програма «Електронна охорона здоров’я» на 2017–2020 роки» передбачає підвищення якості надання медичної допомоги мешканцям області з використанням засобів інформатизації, рівний доступ до медпослуг, профілактику захворювань, ефективний та раціональний розподіл ресурсів.
Інформатизація, використання сучасних технологій в роботі центрів ПСМД та установ вторинного рівня значно спрощує робочі процеси та підвищує їх ефективність у обслуговуванні пацієнтів. Станом на 24 січня 161 медичний заклад первинної ланки надання медичної допомоги, в тому числі сільські амбулаторії, фельдшерські пункти та ФАПи комп’ютеризовано та підключено до інтернету. Потреба ж у комп’ютерній техніці для обладнання автоматизованих робочих місць лікарів та молодших медпрацівників на «первинці» складає 530 одиниць.
Лідери з укладання декларацій
В області вже підписано майже 70% декларацій з лікарями, які надають первинну медичну допомогу. 8% укладених договорів передбачають обслуговування дітей до 5 років, 15% – від 6 до 17 років, 23% – осіб від 18 до 39 років, 34% – від 40 до 64 років, 20% – старше 65 років. У рамках укладених угод фахівцями вже надано майже 15 тисяч консультацій. Серед лікарів – лідерів за кількістю підписаних з ними декларацій, які набрали такі обсяги першими: Іващенко Анастасія Олексіївна – сімейний лікар КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» (поліклініка № 1); Недільська Антоніна Павлівна – сімейний лікар КНП «Чаплинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»; Садикова Віра Олександрівна – сімейний лікар КНП «Горностаївський РЦПМСД» (с. Каїри). Кожен із зазначених лікарів підписав з пацієнтами по 1799 декларацій.
Серед закладів охорони здоров’я первинної ланки лідерами з реєстрації декларацій є Каланчацький ЦПМСД – 12714 (72,68%), Херсонська міська клінічна лікарня імені О.С. Лучанського – 64276 (72,57%), Великолепетиський ЦПМСД – 11972 (72,31%). Закладами охорони здоров’я первинної ланки з найнижчими показниками укладення декларацій з лікарями є Чаплинський районний ЦПМСД – 13217 (39,71%), Нововоронцовський ЦПМСД – 9265 (43,19%), Високопільський ЦПМСД – 5135 (44,60%).
За рейтингом обсягів підписаних декларацій Херсонська область посідає 21 місце за серед інших регіонів. З Національною службою здоров’я України підписали договір лише 10 закладів охорони здоров’я. 28 закладів з надання первинної медичної допомоги з комунальної власності (КЗ) реформовані в комунальні некомерційні підприємства (КНП). Не реформованим – не автономізованим є Нововоронцовський ЦПМСД.
Серед проблем галузі, які існують в області – низька забезпеченість комп’ютерним обладнанням. Укомплектованість лікарями первинної ланки складає лише 51,7%. Електронна охорона здоров’я спочатку охопила первинну ланку надання медичної допомоги – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. З поточного року вона працюватиме на вторинному рівні, а з 2020-го – на третинному рівні надання медичної допомоги.
Олена НЕЧИПУРЕНКО, Новий день