Про цінову політику та ефективну вакцинацію кореспондент Таврія24 дізналась у Владислава Данька, начальника державної служби лікарських засобів та контролю за обігом наркотиків у Херсонській області.
- Холодні осінні дні та нестача вітамінів послаблюють імунітет і вже багато людей у цьому сезоні встигли захворіти. Скільки ж насправді повинні коштувати медичні препарати?
- Ці питання знаходяться на контролі департаменту охорони здоров’я ОДА. Вони відстежують наявність та кількість препаратів від грипу та ОРВІ, противірусних препаратів,антибіотиків та вакцин. Противірусні препарати такі, як Амізон коштують близько 40 грн. Антибіотики вітчизняні зараз коштують приблизно 60 грн на курс, а імпортні близько 120 грн. Це середні ціни в аптеках по Україні, але Херсонщина не відрізняється загалом.
- Які ліки краще вибирати?
- Краще лікування - це профілактика у вигляді щеплення. Нажаль, вакцинація проти грипу не внесена до державних програм, тому її придбання залежить від національних дистриб’юторів. Наразі вже існує дефіцит вакцин, тому керівники суб’єктів господарювання та керівники лікувально-профілактичних закладів мають їх придбати заздалегідь.
- Місто Херсон забезпечено такими вакцинами?
- У Корабельному районі міста Херсон були виділені кошти для закупівлі якісної, з внесеними змінами до штамового складу, вакцини «ДжиСи Флю», яка буде дійсно ефективна. Згідно рекомендації МОЗ, кожен рік треба вносити зміни до штамового складу таких вакцин. На сьогодні до двох уже внесені такі зміни, серед яких «ДжиСи Флю».
- Чи можна себе перестрахувати, аби не довелось знайомитись з цим прейскурантом цін, за рахунок щеплення і якої вони якості?
- Якість вакцин в області на достойному рівні і Вони відповідають вимогам МОЗ. Лікарні самі звертаються до нас, аби ми проводили перевірки у аптеках, які знаходяться на території закладів охорони здоров’я, щодо відповідності обігу і зберігання, де можна придбати вакцину. Щеплення можна зробити так: звернувшись у лікарню після огляду терапевта людина отримує згоду та рецепт. Або людина придбає цю вакцину в аптеці, яку потрібно зберігати у сумці-холодильнику до того як прийти на щеплення.
- Чи відбудеться перевірка суб’єктів господарювання, пов’язаних з продажем ліків цього року?
- Ми розробили план проекту перевірки суб’єктів господарювання на 2017 рік. У цей список увійшли ті суб’єкти, які не перевірялись жодного разу, тобто після їх створення у 2013-14 роках, коли був мораторій на перевірки. Також ті, які діють давно з 2011 року. Але 3-го листопада народні депутати знову проголосували за мораторій на перевірку. Тому перевірки тепер може здійснювати тільки антимонопольний комітет. Роз’яснень поки що конкретних не маємо, але думаю, що перевірок з боку нашої служби не буде.
- Тобто ви не зможете контролювати ситуацію через перевірки?
- Ми можемо проводити перевірки за заявою суб’єкта господарювання, за заявою скаржника ми можемо проводити такі позапланові перевірки.
- Якщо підвести підсумки вашої роботи з початку року, наскільки багато порушень ви зафіксували?
- Ми проводили перевірки у великих мережах і можу сказати, що там цілковитий порядок. За 2016 рік ми не виписали жодного протоколу щодо адміністративних порушень, тому що великі аптечні мережі дбають про свою репутацію. Наразі ми проводимо перевірки у випадку відкриття аптек аби зафіксувати наявність матеріально-технічної бази, кваліфікованого персоналу - це основний вид нашої роботи.