Андрій Гордєєв розповів про особливості курортного сезону, боротьбу за легалізацію туристичного бізнесу, кроки задля повернення Криму, ремонт доріг і перспективи проведення «Євробачення-2017» у Херсоні.
– На початку червня ми зробили ще один істотний крок на шляху до повернення Криму в Україну – запустили український радіосигнал на тимчасово окуповані території. Які ваші подальші дії?
– Деокупація, реінтеграція з перенесенням кордону Херсонської області на південний берег Криму, і йдемо парадом по Сімферополю та Севастополю – це перспектива майбутнього. А на сьогодні в південні райони Херсонщини – Генічеський, Новотроїцький, Чаплинський, де взагалі не було українського покриття, ми дали сигнал українського національного мовлення. Завдяки вишці почути українське радіо УР-1на частоті 101,4 FM тепер можна і в Криму.
До речі, радіохвиля на радіоприймачах підписана патріотичним «Слава Україні». Гадаю, ФСБшники тепер будуть виривати радіоприймачі з автомобілів. Поклонська вже заявила про нову терористичну загрозу. Це якраз і дає оцінку нашій роботі – значить, потрапили в ціль.
– І це не перше ваше пряме попадання задля повернення Криму.
– Спочатку був Благодатний вогонь, який ми на Великдень передали до АР Крим. Наше духовенство його таки отримало, перенісши через усі колючі дроти і блокпости. Тож українське мовлення у Криму – це наше друге попадання в ціль.
А «Євробачення-2017», я впевнений, стане третім прямим попаданням. Чому ми наполягаємо на проведенні його саме в Херсоні? Тому що через ці колючі дроти, які відділяють Крим від України, ми можемо пробитися лише динаміками, щоб наші люди в Криму почули, що тут свобода, демократія, вільне життя. Тут немає цензури, можна спокійно користуватися Інтернетом, виходити на мітинги, висловлювати будь-яку свою позицію, звернутися за захистом до суду. Оце ті речі, які ми, як влада,зобов’язані тут впровадити.
Крім того, маємо подбати про покращення соціально-економічного стану Херсонщини. Нам треба зробити якісні дороги, забезпечити тут умови життя кращі, ніж в АР Крим. І тоді реінтеграція Криму –лише питання часу.
– Коли вже заговорили про дороги, то скажіть, як часто вам сигналізують про порушення чи недоліки під час виконання ремонтних робіт і як ви на них реагуєте?
– Намагаємося відразу реагувати на подібні повідомлення представників громадськості. Ми запровадили такий експеримент – ввели громадський контроль за станом ремонту доріг. До 15 червня був дедлайн у служби автодоріг для завершення ремонтних робіт. Нагадаю, що в першу чергу виконується ремонт тих доріг, які ведуть до курортів Херсонщини – Скадовський, Генічеський напрямок і Залізний порт. Але не обійшлося без проблем. Завершити ремонт до 1 червня, як планувалося від початку, завадили дощі. До того ж ямковий ремонт доріг Новотроїцького, Каховського, Генічеського району потребує особливого підходу. Свого часу, при формуванні цих доріг зібрали грунт, втрамбували його, потім кинули асфальт. І латання ям на такій дорозі забирає більше часу. Це ті перешкоди, які порушили графік ремонту.
– Завданням же №1 для нас лишається курорт. З метою налагодження співпраці під час туристичного сезону я провів декілька виїзних зустрічей у Запоріжжі, Львові, вже є домовленості з Сумами, Луганськом, Чернігів чекає. Ми спеціально обрали ті напрямки, де в нас є пряме залізничне сполучення, щоб земляки-українці приїжджали саме до нас на моря – Чорне й Азовське. Тільки Генічеськ і Новоолексіївка цього літа прийматиме 24 потяги з України!Білоруський поїзд буде. Це якраз ті чинники, які збільшать потік відпочивальників до нашої курортної зони.
– Зауваження до доріжників, які виконують ремонтні роботи, у вас є?
– Я хочу, щоб усі херсонці зрозуміли реальний стан речей. Рахунки «Облавтодору» і служби автодоріг заблоковано через борги минулих років. Заробітну плату працівники не отримують більше двох місяців. Вони вийшли на дороги під моє чесне слово, за що я їм дуже вдячний. Тому прошу земляків з повагою ставитися до наших доріжників. Вони сьогодні працюють безкоштовно, на ентузіазмі, з розумінням, що якісні дороги збільшать кількість туристів і сприятимуть прибутковості курортних зон. Бо що таке курорт? Це і сільськогосподарники, які займаються овочевою та фруктовою продукцією, і кафе, і пансіонати, і готельний бізнес, і торгівля. Це все сезонна зайнятість, яка приносить кошти для області.
Єдине, про що я попередив доріжників, – незважаючи на невиплату зарплат, якість робіт має бути на належному рівні. Є сигнали про порушення, які мені повідомляють у Фейсбук. Громадськість активна. Подібні повідомлення ми перевіряємо. Вже є зареєстровані кримінальні провадження, винних притягнуть до відповідальності. Є бригадири, з якими я особисто мав розмову з приводу дотримання технології ямкового ремонту. Бо ти або фахівець, або халтурник – іншого не дано.
На нещодавній нараді я закликав і голів районних державних адміністрацій брати активну участь у контролі за станом виконання ремонту доріг. Ініціативність завжди вітається. Бачите, що патрульний у кущах заховався і хоче щось там «наколядувати» – витягайте його звідти і ставте на трасу. Саме в таку ситуацію ми нещодавно потрапили. Водій у зустрічній автівці блимав нам фарами. Значить, десь неподалік хлопці в засідці. Знайшли їх. Що ви робите? – запитуємо. Профілактика, – відповідають. Профілактика з камерою, щоб хтось перетнув лінію і отримав штраф? Ні, це не профілактика. Профілактика – це, коли ти виганяєш машину з кущів, ставиш її на трасі. І люди бачать, що є ДПС, відповідно внутрішньо дисциплінуються і не порушують правил дорожнього руху. А знімати камерами і потім щось там «колядувати» не треба. Вже не ті часи. Звертаюся і до громадськості: будьте активними, не соромтеся. Ви є господарями на своїй землі.
– Як ви оцінюєте початок курортного сезону в області? Знаю, що ви підписали розпорядження про порядок його проведення.
– Курортна зона – це, з одного боку, та годівниця, завдяки якій наші громадяни можуть заробити кошти, а з іншого, місце, де найбільше зловживань і рекету. Тому обласна влада ставить перед собою завдання створити максимально сприятливі умови для того, щоб підприємці могли заробити. Але в той же час маємо потурбуватися і про легалізацію туристичного бізнесу, щоб доходи від цієї діяльності було передано до місцевих бюджетів. Не може бути, наприклад, Скадовськ дотаційним, це нонсенс. Тому питання формування бюджетів для нас є сьогодні основним. Як ми сплачуємо податки, так відповідно потім ці податки і вкладаємо в розвиток інфраструктури курортних районів Херсонщини.
Я пояснюю усім землякам, які займаються підприємницькою діяльністю: зараз проводиться рейдова перевірка на курортних територіях. До 1 липня ми не штрафуємо, обмежуючись лише попередженням і роз’ясненнями. Ми створюємо умови, щоб ви займалися бізнесом, налагодили інфраструктуру, будуємо дороги, забезпечили транспортне сполучення. Тепер потяги з’їжджаються з усієї України саме в Херсонську область. Ми забезпечили туристичні потоки, проводимо роботу з губернаторами інших областей, щоб залучити туристів на наші курорти.
Ми активно конкуруємо з Одещиною та Миколаївщиною за кожного відпочивальника. Але і ви, будьте добрі, легалізуйтеся, реєструйтеся, платіть податки. Не «кришувальникам» по 200-600 доларів, а легально в бюджет достатньо прийнятну суму коштів. Приватний підприємець на єдиному податку сплачує 200-300 гривень,і все, ніхто його не чіпає. Показав свідоцтво, квитанцію про сплату –будь ласка, займайся бізнесом, працюй. Власне, правила дуже прості і зрозумілі.
– Ви зараз багато часу проводите на промислових підприємствах області. Які висновки з цих візитів робите?
– Херсонщина – це не тільки аграрний, а ще й промисловий край. Тому піднімати промисловість нам просто необхідно. У нас є потужні підприємства, які ефективно працюють, платять податки, але є й такі, які при результативній роботі уникають сплати податків. Так не повинно бути. Є підприємства розграбовані, як, наприклад, ХБК, де, крім зовнішніх стін, не лишилося нічого. Тому будь-які розмови про відродження ХБК – це блюзнірство, торгівля на пам’яті херсонців. Відродити можна те, що є. Там немає нічого. Я за відродження будь-якого підприємства, якщо воно має під собою економічне обґрунтування.
– Що треба зробити, щоб «Євробачення-2017» проводилося у Херсоні? Знаю, що є підтримка від Міністерства інформації, впевнена, що ви робите все від влади залежне.
– Я мав безліч зустрічей із членами парламенту, уряду, з представником Євробачення в Україні Зурабом Аласанія, з Кличком, Джамалою, Чубаровим. Чим продиктовано нашу ініціативну поведінку? Це геополітика. Саме тут, поряд із окупованим Кримом, має відбутися європейський захід. Безумовно, ми розуміємо реальність. Залу на 20 тисяч людей, як це було у Стокгольмі, у нас немає. У нас є аеропорт, зал «Ювілейний» на 2 тисячі осіб, який потребує реконструкції, стадіон, який ми фізично не зможемо зробити. Але те, що сьогодні тут, у Херсоні, має відбутися європейський захід – це беззаперечно, саме з такої позиції ми виходимо. Вже зараз формуємо відеоролики про Херсонську область, які надамо всім 26 країнам-учасникам Євробачення. Ми мали бесіду майже з усіма учасниками цього процесу. Шанси у нас є, і ми будемо боротися до останнього.
– Нещодавно відбулися святкування на території Кам’янської Січі з нагоди 307-ої річниці її заснування. Херсонці в захваті. Чи плануються ще заходи у Кам’янській Січі?
– На 28 червня, День Конституції України, ми плануємо масовий захід. Маємо відновити історичну справедливість. Кам’янська Січ – це остання січ в історії українського козацтва. Там зараз знаходяться останки кошових отаманів – Кості Гордієнка та Василя Єрофєєва. Саме там, на берегах нашого Дніпра, були обговорення тексту першої української Конституції Пилипа Орлика. У цей складний для України час необхідно піднімати нашу історію. Сподіваюся залучити до майбутнього заходу широкі кола громадськості, щоб земляки побачили, що таке Кам’янська Січ, відчули силу національно-визвольного козацького руху.
Наталя Верлата, ТРК "Скіфія"