Таку думку висловив сьогодні у своєму виступі на засіданні колегії управління освіти та науки Херсонської облдержадміністрації народний депутат України, перший заступник голови Комітету ВР з питань освіти та науки Олександр Співаковський.
І вирішальна роль у розробці регіональної програми розвитку людського капіталу, на його переконання, має належати освітянам. Бо «все починається з освіти», і майбутнє регіону саме зараз формується у стінах шкіл, коледжів та університетів.
«Ми весь час пишемо програми управління територіями,окремими галузями, транспортними, енергетичними, фінансовими та будь-якими іншими ресурсами. Але ми ніколи не мали програми розвитку людського капіталу – ані України, ані окремого регіону. Хоча для того, щоб будувати майбутнє, ми насамперед маємо розуміти, яку людину ми очікуємо в 2020-му, яку в 2025-му, а яку в 2030-му році. І це має бути системне, інтегроване бачення», – вважає Олександр Співаковський.
За словами народного депутата, у своєму розвитку Херсонщина має робити ставку на інноваційну економіку. Зокрема, на підтримку ІТ-технологій, без яких сьогодні неможливо уявити жодну галузь.
Потрібно вже зараз прискіпливо подивитися на перелік спеціальностей, за якими готують фахівців навчальні заклади регіону, і узгодити з потребами ринку праці. А ще — відкорегувати і осучаснити навчальні програми, вважає нардеп.
«На жаль, за останні 25 років ми фактично втратили фундаментальну складову шкільної освіти. Зважаючи на виклики часу, ми повинні повернути в навчальні плани математику, англійську мову і інформатику. Це ті три складові, які, власне, і будуть формувати тут інноваційну економіку», – підкреслив О.Співаковський у своєму виступі.
Також, на думку нардепа, освітяни у тісній взаємодії з місцевою владою мають сприяти створенню таких умов, за яких молодь залишалася б жити, вчитися і працювати на рідній землі.
«Місцевий патріотизм — це абсолютно нормально. Тому що стагнація, яку ми зараз бачимо, якраз є результатом колосального відтоку людського капіталу з Херсонської області», – підкреслив він.
У регіоні має бути створений цілісний освітній простір на кшталт «екосистеми», щоб кожна молода людина могла знайти в ній своє місце в залежності від здібностей і вподобань, вважає парламентар.
Голова Херсонської облдержадміністрацій Андрій Гордєєв, який також взяв участь у роботі колегії, як виявилося, поділяє цю думку. У своєму виступі він підтримав запропоновану ідею і пообіцяв системі освіти всебічну підтримку. Зокрема, у пошуку інвестицій, налагодженні тісної взаємодії з ринком праці, створенні нових робочих місць тощо.
Натомість губернатор зажадав від освітян більш активної позиції у відстоюванні інтересів регіональної освіти, прагнення працювати на перспективу.
«Освітня галузь була і залишається пріоритетом у діяльності обласної державної адміністрації. Протягом останніх двох років в області багато зроблено, однак хотілося б, щоб ініціаторами розгляду актуальних проблемних питань, координаторами у пошуку шляхів удосконалення цього напрямку виступали органи освіти на місцях, керівники навчальних закладів. Кожен із нас повинен контролювати ситуацію, а не пливти за течією», – наголосив голова ОДА.
Щодо змісту навчальних програм, то, на думку Андрія Гордєєва, перегляду потребують також програма розвитку фізкультури і спорту та програма патріотичного виховання молоді. Він також запропонував провести розширену нараду з проблемних питань розвитку галузі за участі представників професійно-технічної, позашкільної та вищої освіти регіону. Узагальнені пропозиції освітян, запевнив голова ОДА, неодмінно будуть враховані при формуванні програми соціально-економічного розвитку Херсонської області.
У роботі колегії також взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Валентина Січова, керівники місцевих органів управління освітою, голови сільських та селищних рад області.