Громадянська мережа ОПОРА здійснювала моніторинг виборів по всій Україні, у тому числі в п’яти виборчих округах Херсонської області. Наше спостереження у день голосування показало, що системних порушень, які б значно впливали на результати голосування не виявлено, проте нами зафіксована велика кількість окремих порушень та проблемних ситуацій. Про це йшлося на прес-конференції, що відбулась 27 жовтня в прес-клубі газети «Новий день».
Максим Єлігулашвілі, координатор довготермінового спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області розповів: «Порушення почалися ще до дня голосування. Так, не всі виборчі комісії провели в суботу підготовче засідання, чим порушили процедуру виготовлення витягу із списку виборців для організації голосування за місцем перебування виборця».
Комунальні служби по всій області погано спрацювали і прибрали не всю агітацію з вулиць міст і сіл, тому дуже багато білбордів і листівок залишилося. Проте, виборчі штаби спрацювали так, що за ніч перед виборами заявилась нова агітація, наприклад на підтримку кандидата по 186-му виборчому округу Федора Негоя було розмальовано паркани у декількох селах Цюрупинського району, що викликало різке невдоволення мешканців.
Дільниці запрацювали вчасно, але були зафіксовані випадки, коли на двох дільницях не пускали офіційних спостерігачів. Треба відзначити, що на цих виборах на дільницях була дуже велика кількість спостерігачів, у комісіях навіть жартували, що явка виборців низька, бо всі пішли у спостерігачі.
Виявлено, що на деяких дільницях отримали бюлетенів менше, ніж внесено виборців до списку виборців. Ще одне масове порушення – на виборчі дільниці 185-го та 186-го виборчого округу не були доставлені інформаційні плакати кандидатів-мажоритарників, так у Генічеському районі на стендах ДВК був один лише плакат кандидата Сергія Хланя, бо він сам його розвіз по дільницях на прохання ОВК.
Також були випадки відсутності електрики на деяких дільницях, це в с. Дніпровське Білозерського району та на дільницях в с. Станіслав Бериславського району.
Зустрічалися непоодинокі випадки неякісних списків виборців, спостерігачі фіксували наявність так званих «мертвих душ». Були скарги керівництва дільничних комісій, що органи ведення Державного реєстру виборців не реагують на рішення ДВК щодо уточнення списків виборців, а вносять зміни лише, коли виборці самостійно до них звертаються.
З проблем матеріально-технічного забезпечення загрозливою була ситуація з бензином у Великолепетиському районі, там дільничні комісії підписали пусті бланки путьових листів, а потім виявилось, що їм надали недостатній ліміт на бензин, якого не вистачає навіть на одну поїздку до окружної комісії для транспортування виборчої документації, а якщо так станеться, що їм треба буде повертатися на дільницю для складання уточненого протоколу, то бензину на це нема. Таким чином, ОВК підштовхує дільничну комісію до порушення – взяти з собою печатку і складати уточнений протокол не, як вимагає закон, на засіданні ДВК, а десь під будівлею окружної комісії.
Були також зафіксовані випадки агітації у день голосування: масово розсилались СМС-повідомлення з закликом голосувати за одну з політичних партій, сюди ж можна віднести наявність агітаційної продукції на рекламних носіях, і був одиночний випадок агітації за Ганну Горкун просто на дільниці під час голосування.
Був зафіксований випадок незаконного голосування, який дає підставу визнати голосування на дільниці недійсним. На виборчій дільниці № №650311, ВО № 185, в с. Українське Іванівського району стався масовий випадок незаконного голосування: комісія видала бюлетені по одномандатному виборчому округу виборцям з числа військових, які поміняли тимчасово місце голосування, і мали право голосувати лише за списки партій. Кількість випадків цього незаконного голосування перевищила 5%, тому тут голосування по одномандатному округу має бути визнане недійсним.
До розряду одіозних можна віднести випадки «концертних виступів» осіб, які приходять на виборчі дільниці з посвідченнями журналістів і відволікають комісії і спостерігачів від виборчого процесу, влаштовують сутички, сварки, публічні лекції. У виборчому окрузі № 186 були зафіксовані такі «гастролі» за участі представників позапартійної газети Чернігівської громадської організації "За справедливість", для нормалізації роботи ДВК залучали міліцію. А от у Херсоні на дільницях була помічена Ольга Співакіна, колишній редактор комунальної газети «Херсонський вісник», яка проводила «лікбез» зі спостерігачами, заважаючи їм займатися прямими обов’язками.
При прийомі виборчих бюлетенів на ОВК №№ 182, 183 та 185 на входах до приміщень був присутні представники «Правого сектору», який нібито забезпечував правопорядок спільно з міліцією. На окружну виборчу комісію №182 викликала хлопців в камуфляжах голова комісії Марія Левківська для перевірки документів. А на ОВК № 183, як помітили спостерігачі ОПОРИ, процесом керував Юрій Попутько, кандидат по цьому виборчому округу (самовисування, член партії «Удар», бізнесмен), він надавав вказівки міліції «змішатися» з Правим сектором, щоб вони забезпечили тут порядок.
Таким чином, найбільш масовим порушенням були випадки агітації у день голосування (смс, білборди, листівки), сумнівне втручання громадських воєнізованих формувань у роботу окружних виборчих комісій, ми чекаємо на реакцію правоохоронних органів, які правові наслідки цьому будуть.