Про тенденції та порушення, зафіксовані в області в процесі президентських перегонів, розповіли під час прес-конференції спостерігачі довготермінового спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області.
Хто «засвітився» першим
— Станом на кінець лютого ми можемо констатувати, що не менше 30 кандидатів розгорнули агітаційну кампанію в регіоні, — зазначив координатор довготермінового спостереження Максим Єлігулашвілі. — У більшості випадків кандидати використовують традиційні засоби агітації – зовнішню рекламу, розміщення «джинси» в ЗМІ, встановлення агітаційних наметів. Особливістю нинішньої кампанії є активізація форми соцопитування для збору персональних даних виборців, яку використовують представники кандидатів Петра Порошенка, Юлії Тимошенко та Анатолія Гриценка. Окрім візитів кандидатів, публічною формою агітації стала робота агітаційного автобусу Олега Ляшка.
Максимально використовують різні способи агітації, мобілізують партійні та штабні структури в області зі значним залученням фінансових ресурсів кандидати Ляшко, Тимошенко та Порошенко. Менш активні — кандидати Бойко, Вілкул, Гриценко, Зеленський, Кошулинський, Тарута та Садовий. Усі інші обрали стратегії представлення на зовнішніх носіях реклами або розміщення поодиноких статей з ознаками замовності у засобах масової інформації. Найменше кандидати застосовують публічні заходи та роботу з виборцями напряму. Впродовж січня-лютого Херсонщину відвідали кандидати Соловйов, Бойко, Вілкул та Носков, Гриценко та Добродомов. У переважній більшості зустрічі з кандидатами збирали прихильників та зацікавлених осіб, а також організовані групи, що підвозились з інших населених пунктів області.
Для піару всі засоби підходять
У ЗМІ зросла кількість матеріалів, які містять ознаки замовності. Лише поодинокі видання маркують політичною рекламою чи передвиборчою агітацією подібні матеріали. Основною тенденцією у використанні цього сегмента агітації є поява регулярних випадків «чорного піару». Переважно вони були спрямовані на дискредитацію кандидатів Тимошенко, Гриценка та Зеленського. За словами спостерігачів, перше місце і чверть від загальної кількості матеріалів з ознаками замовності припадає на позитивне висвітлення кандидатки Тимошенко. На другому місці — Зеленський (20%). На третьому – Гриценко (17%). Порошенко значно зменшив свою присутність у друкованих ЗМІ і зміг посісти лише четверту сходинку з 15%.
Найбільш активною в Фейсбуці виявилася сторінка херсонської команди кандидата в Президенти Зеленського, зазначила прес-секретар ОПОРИ Катерина Пономаренко. За 2 місяці в ній налічується 563 дописи. Сторінка більше схожа на форум, де спілкуються прихильники кандидата. На другому місці сторінка «Херсонщина Радикальна», присвячена Ляшку, — 254 дописи. Трійку лідерів замикає херсонська «Батьківщина» — 202 пости. Інші — менш активні.
За даними ОПОРИ, свідчення використання адмінресурсу поки що зводиться до поодиноких випадків розміщення інформаційних матеріалів з промоцією кандидата Порошенка головою Херсонської ОДА та іншими посадовими особами облдержадміністрації та нардепом від БПП Сергієм Хланем, у яких зазначається чітка прив’язка виділення коштів на забезпечення проектів розвитку населених пунктів до діяльності діючого Президента. Політики маніпулюють зацікавленістю виборців та тергромад отримати належний рівень фінансування локальних проектів, уникаючи публічної відповідальності за де-факто ведення передвиборчої кампанії коштами платників податків та бюджету, зазначають представники ОПОРИ.
У комісіях дещо «схвачено»
18 лютого ЦВК створила другу ланку виборчих комісій — окружні. Саме на них покладено формування дільничних комісій, їх забезпечення і контроль, встановлення підсумків голосування в межах терокругів. До складу комісій подекуди потрапили люди, що проживають поза межами виборчих округів, а в деяких випадках і поза межами області. Це дає підстави вважати, що одним з ризиків виборчого процесу стане саме організаційна складова забезпечення кворуму для засідання комісії, припускають у ОПОРІ. В області утворено 5 окружних виборчих комісій з виборів Президента України на територіальних виборчих округах № 182-186. До керівного складу ОВК увійшли представники різних кандидатів, серед яких 3 мають досвід роботи на виборах. Що стосується секретарів ОВК, то серед них всі вперше працюватимуть на виборах. Уже відбулося 9 замін в усіх окружних виборчих комісіях.
Інтереси виборців під захистом
Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в області В’ячеслав Гусаков розповів про свою місію вивчати ситуацію з виборами на так званих конфліктних територіях, оцінювати якість роботи правоохоронних органів у цьому зв’язку, аби фіксувати порушення та узагальнювати, забезпечувати прозорий та підзвітний процес волевиявлення виборців. Окремо йшлося, зокрема, про процедуру тимчасової зміни місця голосування. Для голосування на виборах Президента, звертатися до відповідного органу Держреєстру виборців про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси можна до 25 березня включно.
— Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередженню порушень, — підсумував омбудсмен. — Посилена увага з боку правоохоронних органів до перебігу виборчого процесу та відкритість до співпраці з громадськими спостерігачами дозволяє системно фіксувати виборчі порушення та створює передумови для ефективного запобігання та протидії потенційним виборчим зловживанням.
Як зазначалося, на сьогодні офіційно підтверджених випадків підкупу виборців на Херсонщині не зареєстровано. Також у ОПОРІ застерігають, що кримінальну відповідальність за так званий підкуп несуть, як ті, хто пропонує матеріальну вигоду взамін на підтримку певного кандидата, так і ті, хто нею скористався. Тож краще не брати на озброєння заклики «приймати гроші, якщо дають, але голосувати по совісті».
Кому довіряють кандидати
Станом на 26 лютого ЦВК зареєструвала довірених осіб у кожному з виборчих округів Херсонщини лише для 12 кандидатів: Вілкула, Гриценка, Дерев’янка, Зеленського, Кошулинського, Ляшка, Мураєва, Порошенка, Ригованова, Тарути, Тимошенко та Садового. По 4 довірені особи зареєстрували кандидати Бойко, Габер, Шевченко. 1 довіреного представника має Каплін. Реєстрація довірених осіб ще раз унаочнила сегментацію колишнього моноліту, який лишився від Партії регіонів, роблять висновок у ОПОРІ. Так до команди кандидата Бойка переважно перейшли представники херсонських міської та районних у місті рад, до Вілкула – депутати облради. Довірені особи Кошулинського мають тривалу партійну належність до ВО «Свобода». Строкатішим по політичному минулому є перелік довірених осіб у Тарути – в минулому це представники «Відродження», «Батьківщини», «Нашого краю», Соцпартії та «Опозиційного блоку». У кандидата Садового — 3 представника «Самопомочі», 1 — Радикальної партії та ВО «Свобода».
З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження ОПОРОЮ залучено 204 спостерігачі по всій країні. А в день виборів 31 березня та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1,5 тисячі спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, в ОПОРІ моніторять використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації та займаються просвітою виборців. Адже методів для маніпуляцій та фальсифікацій задіяно наддостатньо…
Олена НЕЧИПУРЕНКО, Новий день
Фото автора.