На Херсонщині, де розташовані дві козацькі січі – Олешківська та Кам'янська, нарешті з'явився пам'ятник кошовому отаману Івану Сірку.
Монумент легендарному козацькому ватажку відкрили у Каховці. Кам'яний Іван Сірко тепер дивитиметься на могутній Дніпро, води якого поглинули залишки турецької фортеці Іслам-Кермен, розгромлену козаками війська запорізького.
Увічнити легендарного Сірка в камені вирішили представники Каховського окремого козацького полку ім. І. Сірка, а саме полковник Микола Семенов, який є отаманом полку, та осавул Валерій Коняєв.
Скульптор пам'ятника – Костянтин Чистяков. Працювалося тому, судячи з усього, нелегко, адже до цього кілька робіт його колег козаки забракували.
«У нас було декілька скульпторів. Але один зробив не те, не прислухавшись до нашого побажання, другий проігнорував. Ми навіть показували, як має стояти Сірко,ну Ви ж розумієте, це була особлива людина, але, виходить, не скульптори то були...
І ми взяли ескіз Чистякова, поїхали в Херсон до головного архітектора області, оформили все документально, а от тепер і встановили пам'ятник отаману Сірку, - розповів отаман Каховського окремого полку ім. І.Сірка полковник Микола Семенов.
Відкривати пам'ятник легендарному отаману прибув голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, з яким був маленький син Кирило.
«Мало зняти пам'ятники Леніну. Треба ставити пам'ятники саме отаким великим постатям нашої держави. Мало мати народність, мало мати країну, територію, традиції. Треба ще вміти мати свою державу...
Я вдячний організаторам – можна багато чого зробити, але це не увійде в історію, не перейде нашим дітям, а те, що ви зробили, це перейде нашим дітям, нашим онукам, це те, що залишиться в історії нашої рідної землі», - зазначив Андрій Гордєєв.
Офіційно захід називався Козацькою тризною за знищенням українського козацтва російським царатом. Відтак, були і хвилина мовчання і спуск на воду вінка на хрестовині – за всіма загиблими за українську незалежність.
Іван Сірко (1610-1680) – отаман війська Запорізького, який не програв жодної битви, в історії зафіксовано 55-ть його походів. Воював отаман з яничарами, також непереможний отаман нищив поляків, які ненавиділи і страчували козаків: Річ Посполита увійшла в історію як одна з найжорстокіших держав.
Але свідчення про численні ратні перемоги Сірка перевершує слава про його надзвичайну силу. Вважається, що кошовий отаман був характерником. Таємні знання він отримав на Хортиці, потрапивши на Запорізьку січ ще дитиною. Також існує легенда, що перед тим, як стати характерником, Сірко місяць, без їжі та води, провів в Олешківській пустелі.
Можливо, то було просто марево людини, яка знемагала від спраги під палючим сонцем, але вважається, що саме в пісках Таврії Сірку було видіння – дівчина-козачка вклала йому до рук якусь травину і зникла. На ранок чоловік опритомнів і побачив рослину, яка лежала поряд з ним, то була любка дволиста.
Скуштувавши травину, Сірко став набиратися сили, а невдовзі повернувся на Хортицю. Скоро в нього загострилися надзвичайні здібності, Іван став непереможним. Сірка не брали ні куля, ні меч, ні стріла, а вороги боялися лише одного його погляду.
Єдина помилка, якої припустився легендарний отаман, він закохався. У дівчині, яку якось побачив у селі, Сірко впізнав ту саму козачку з видіння у пустелі і одружився. Мав четверо дітей. На січі вважали, що саме через родину, яка, до речі, жила далеко, батько втрачає силу.
Помер Сірко у віці 70-75-ти років. За легендою він сам змайстрував собі труну, ліг у неї і чекав смерті. А перед кончиною заповідав – як помре, відтяти йому руку і брати її в походи.
Існує думка, що козаки так і вчинили, достовірно не відомо, чи було то правдою (кажуть, запорожці взагалі возили за собою труну батька), але уявіть собі стан противника, перед яким виставляли правицю хай і мертвого, але характерника Сірка, якому приписували перевтілення у велетенського вовка!