Висадка «Парку Козацької слави», формування Лапідарію під відкритим небом, закладання пам`ятної капсули будівництва «Брами Святої Покрови» та багато цікавих заходів до святкування Дня захисника України та Дня українського козацтва, які відбудуться на Кам'янській Січі в селі Республіканець, обіцяє депутат обласної ради Ігор Йосипенко.
Окрім цього, він розповів журналісту Таврія24, чому вкладає у відродження Січі душу.
- Останнім часом ви, як депутат обласної ради, багато уваги приділяєте Кам'янській Січі, з чим це пов'язано?
- Я був не один рік спонсором заходів, які проводилися на Січі, зараз я маю змогу займатись цим офіційно, як депутат від Бериславщини та приділяти цьому питанню більше часу, тому що це унікальне і святе місце для кожного, хто вважає себе українцем. В цьому році ми вже провели два заходи на території Кам'янської Січі. 14 травня ми вшанували пам'ять Костя Гордієнка, а 28 червня відзначили ювілейний День Конституції України. Хочу зазначити: історики стверджують, що це єдина автентична Січ на теренах України. На цій території проводились археологічні розкопки, під час яких було знайдено рештки будівель, люльки, атрибути побуту, залишки кераміки - це все знаходитися в музеї Національного заповідника «Хортиця».
- Чому археологічні знахідки, знайдені у нас в області, знаходяться в музеї Запорізької області?
- Тому що територія Кам'янської Січі у с. Республіканець - це філія Національного заповідника «Хортиця». Ми сьогодні тісно співпрацюємо з його директором Остапенко Максимом Анатолійовичем, це фахівець з великої букви, який не просто любить свою роботу, а віддається їй усією своєю душею, він допомагає нам та дає багато слушних порад. Максим Остапенко і глава області Андрій Гордєєв звернулися до Міністерство культури, щодо збільшення штатної одиниці: директора філії «Хортиці» - «Кам'янської Січі». Ця людина буде безпосередньо перебувати в с.Республіканець, і займатися розвитком філії.
- Незабаром на Січі відбудеться ще одне святкування, яку програму заходів запланували на 14 жовтня?
- 14 жовтня на Січі будемо святкувати День захисника України і День українського козацтва. Участь у святі візьмуть козаки Херсонської області, учасники АТО, фахівці херсонського краєзнавчого музею, гості з Хортиці, районів та міста Херсона. В ході святкування учасникам АТО будуть вручені ордена та медалі. Також в цей день ми плануємо закласти лапідарій. Це виставка-музей під відкритим небом стародавніх залишків скульптур та будівель.
- Експонати були знайдені на території Кам'янської Січі?
- Вони були знайдені на території Бериславського району і датуються 16-18 століттям. Ще декілька експонатів нам обіцяє подарувати керівництво Хортиці. Це буде перший музей під відкритим небом в Херсонській області, в якому будуть знаходитися такі експонати часів козацтва. Я хочу в майбутньому зібрати подібні зразки з усієї області для того, щоб розширити колекцію музею максимально.
- Що ще можна очікувати гостям від святкування 14 числа?
- Ми будемо висаджувати «Парк Козацької Слави», тому запрошуємо всіх взяти участь у висадці дерев. Фахівці: історики та ботаніки, допомогли нам визначитися з місцем висадки і видами дерев, які свого часу тут росли і які більш за все підходять даній місцевості. Тож саме ці дерева і кущі будемо висаджувати на території Кам’янської Січі.
- На жаль, Кам'янська Січ знаходиться досить далеко від міста, чому варто приїхати?
- Таке важливе свято для країни - я впевнений: кожен українець мав би відвідати Кам'янську Січ, бо немає в Україні такого автентичного і значущого по духу місця. Коли стоїш на цих схилах Дніпра, навіть дихається свободніше – відчуваєш волю всією своєю душею, козаки знали де селитися. Це і є та причина, чому я вкладаю в це місце свою душу і сили. Так, є в Україні багато місць, пов’язаних так або інакше з історією козацтва, але жодне з них так вдало не збереглося саме на своєму місці. Це єдина автентична Січ війська запорізького на теренах України.
- Поділіться планами на найближчий час, щодо відновлення пам’ятокКам'янської Січі.
- За рекомендацією директора Національного заповідника «Хортиця», ми звернулися до відомого в Україні художника-монументаліста Анатолія Гайдамаки, роботою якого є, наприклад, пам'ятник жертвам Голодомору у Києві. Він погодився супроводжувати даний проект, і на сьогодні ми маємо першу його роботу - ескиз брами «Святої Покрови», який ми вже узгодили з дирекцією «Хортиці». Фінансову підтримку, як і завжди, я розраховую отримати від місцевго бізнесу, - посміхається Ігор Васильович Йосипенко.