Необхідність переходу на цифрове мовлення очевидна вже давно. Вже в 2017-му році настає, практично кінцевий, термін відключення від аналогової трансляції телевізійного ефіру. Натомість ми будемо, вірніше маємо, отримувати більш якісну цифрову картинку. В Україні взагалі та нашій області зокрема це має ще й свої особливості. Тому відключивши аналог, що натомість ми матимемо?
ОДА потребує підтримки обласної ради з протидії інформаційної агресії Росії
В умовах гібридної війни, яку сьогодні проти нас веде Росія, головним чинником є інформаційна війна. Саме з неї розпочалася російська агресія в Криму та на Сході України. Тому протидія їй, що забезпечується сферою інформаційної безпеки, є життєво необхідна, як для нашої держави, так і її південного форпосту – Херсонщини, яка безпосередньо межує з окупованим Кримом.
За словами начальника департаменту з питань внутрішньої та інформаційної політики облдержадміністрації Ольги Савенко: «Один із заходів нової програми – забезпечення переходу на цифрове мовлення. Тут підтримка депутатів дуже важлива. Відновлення українського мовлення на території «білих плям», де відсутній національний мовник, а також у зонах окупованого російськими каналами телерадіопростору, набуває для нас ще більшого значення за умови втрати ще однієї альтернативи – традиційного ТВ. Для того, щоб зрозуміти, де сьогодні існують значні вакууми саме в цифровій передачі сигналу, треба виміряти практично всю область. Виміряти на наявність сигналів, оцінити передавачі та їх потужність в нашій області, а також у сусідів (Миколаїв, Дніпропетровськ, Запоріжжя), які мають вплив на територію Херсонщини. І, звичайно, найважливіше – вплив та фактичне мовлення телерадіосигналів агресора. Таку роботу може забезпечити лише «Український державний центр радіочастот». А саме: проведення за допомогою спеціалізованого обладнання, робіт з визначення зони телевізійного цифрового покриття з метою виявлення в ньому «білих плям» на території області».
Цей захід, включено до програми на виконання плану заходів щодо впровадження в Україні цифрового телерадіомовлення, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 788-р.
Як сказала начальник департаменту: «Ми спільно повинні усунути проблему, яка існує на сьогодні у нас в області. У районах, прилеглих до тимчасово окупованої АР Крим – південних частин Скадовського, Каланчацького, Чаплинського, Новотроїцького та Генічеського районів відсутнє національне мовлення. Натомість вони приймають телесигнал з ретрансляційної вежі у Красноперекопську, яка має велику потужність. Така концентрація телевізійного обладнання в єдину систему, яка склалася ще за радянських часів, не враховувала регіональних особливостей мовлення за незалежної України. Іншими словами на цих територіях були відсутні лише обласні телеканали. Зараз же окупаційна влада Криму використовуючи ретрансляційну вежу у Красноперекопську, поширює на ці території заборонені в Україні російські канали, що становить пряму загрозу національній безпеці України. Згадаймо як розпочиналася окупація Донецька та Луганська – із захоплення в цих містах телевеж, вимкнення українських каналів та увімкнення натомість російських».
На жаль, білі плями існують і в інших районах області, які межують з сусідніми областями. Тут теж відсутні місцеві обласні телеканали, а подекуди, як в с. Благодатівці та смт Калінінському Великоолександрівського району, і національні. Але про таке ми знаємо лише за повідомленнями та результатами моніторингу, який самостійно проводили. Необхідність в чітких даних зумовлена саме подальшою роботою з Зеонбудом, представниками ТОВ «Мітріс» та іншими провайдерами для забезпечення максимально можливого покриття українським мовником.
«Проте це ще не вся проблема, яка нас очікує попереду. З вимкненням аналогового мовлення у 2017 році з 11 телевізійних передавачів, що транслюють аналоговий сигнал, залишаться 7, які транслюють цифровий. Існує загроза в тому, що ще більша територія області стане «білою плямою» для національного мовника. Цією ситуацією може скористатися ворог, як це було 5 вересня цього року, коли через профілактичні роботи на українських ретрансляційних вежах, які проводилися централізовано по всій Україні, російські канали з Красноперекопська досягали до Херсона та прилеглих Олешківського, Голопристанського, Білозерського районів Херсонщини.», –підкреслила Ольга Савенко.