Ярослав Хоменко — ученик 7 класса Каховской СООШ №2, также присоединился к конкурсу «Легенды Херсонщины», организованного благотворительным фондом «Будущее Херсонщины». Кроме того, что парень имеет много друзей и различных увлечений, он является настоящим исследователем и краеведом нашей области.
Свою легенду Ярослав написал, проведя предварительно огромное исследование! О тайне каховской балки Валы-Волы узнавал в библиотечных архивах, опрашивая местных старожилов, путешествуя с родителями и исследуя родную местность, и, даже, вместе с родителями помог балке сохранить ее первозданную красоту. Четырехлетние усилия общины не прошли даром. И балка Валы-Волы официально вошла в природно-заповедный фонд Херсонской области и получила охранный статус ландшафтного заповедника!
Возможно, Ярослав рассказал историю своего края, как нечто обычное и тривиальное для него, не понимая того, что его легенда станет положительным примером истинной любви к родному краю для многих из нас. Детская непосредственность и искренность чувствуется в строках Ярослава, о которой мы часто забываем: «Любите, уважайте, ценит свой край с его богатой, удивительной историей. Потому что это – наша Родина, это – сокровищница наших предков. Так сохраним ее для наших детей!» — призывает юный литератор в конце своей легенды, сообщает издание Каховская заря.
Таємниця Каховської балки
Немає для людини нічого дорожчого за рідну землю. Я пишаюся тим, що народився у зігрітих південним сонцем степах Херсонщини. Закрийте на мить очі, уявіть собі степ: хвилюється від вітру різнотрав’я, посміхаються блакитноокі волошки, гудуть працьовиті бджоли… Звичайно, природу Таврії дуже змінила людина, але є в нашім краї місця, де ще можна зустрітися зі справжнім степом. Неможливо не погодитись з Фрідріхом Фальц-Фейном, який відмітив, що своєрідне і неповторне почуття охоплює людину, схильну до глибокого роздуму, коли вона ступає на землю, яка ніколи не знала плуга, а її рослинність – коси.
Одним із таких дивовижних місць є невелика зелена балка, що розташована між селами Любимівка та Софіївка Каховського району. Я заздрю тому, хто ще не занурювався до світу її чарівної природи! Ми з батьками так полюбили цю затишну балку, що кожні вихідні вирушаємо до неї в гості.
Мене дуже зацікавила історія походження назви, і тому я вирішив спробувати розгадати цю загадку. Спочатку ми зібрали всі назви цієї балки: Вали-Воли, Воли-Воли, Вали-Вали, Воли-Вали… Місцеві називають її по-різному. Яка ж назва вірна? Вирішив знайти відповідь у історичних картах Таврійської губернії. Виявилось, що на місці нашої балки існував лиман Вольні води. Цікаво, але не зовсім зрозуміло. І тут стало на думку провести опитування серед мешканців-старожилів Каховки та Любимівки. Ось що у мене вийшло:
«Давним-давно в незапам’ятні часи жив у селі Софіївка один багач на прізвище Мелейко. Мав він дуже гарну доньку, яка невдовзі повинна була вийти заміж. Якось їхала та донька з нареченим з Каховки, де були чи то на ярмарку, чи на базарі. Їхали вони на возі, запряженому волами. Раптом чорні хмари заволокли небо. Грянув грім, а потім почалася страшенна злива. Віз якраз опинився у балці між Софіївкою та Сомовим (так раніше називалася Любимівка). По балці побігли такі згони, що страшно було дивитись. Вони, ревучи, змітали все на своєму шляху. Ці згони начебто звалили з ніг і віз, і волів. З тих пір балку люди називають Вали-Воли. А от що сталося з молодими, хто знає? Сподіваюся, що вони врятувалися, одружилися й жили довго та щасливо!»
Так говорить народне сказання про походження однієї з балок Каховського району. Ще й сьогодні могутніми валами здіймаються береги славетного Дніпра, відкриваючи мандрівникам всю свою велич й незайману красу. Таврійський степ з таємничими скіфськими курганами, з дивом древнього городища, мальовничими дніпровськими схилами по праву є одним із чудес Херсонської землі. Ми запрошуємо всіх туристів, мандрівників, натуралістів та людей, які закохані в природу, познайомитися з степовими схилами узбережжя Каховського водосховища, а саме однієї з його заток – балки Вали-Воли, та пройтися незабутньою екологічною стежкою цього регіону!
Дуже важливо знати історію свого рідного краю, знати походження назв його історичних та природних пам’яток, географічних об’єктів.
Ми з батьками надзвичайно раді, що з’ясували вірне тлумачення назви «Вали-Воли» — від «валити волів». Проте на цьому наші дослідження не зупинилися. Нам дуже захотілося допомогти нашій балочці зберегти свою первозданну красу. Чотирирічні зусилля не пройшли даром. Завдячуючи нашій тісній співпраці з професором
Херсонського державного університету Бойком Михайлом Федосійовичем, тепер балка Вали-Воли офіційно увійшла до природно-заповідного фонду Херсонської області й отримала охоронний статус ландшафтного заказника місцевого значення!
Любіть, поважайте, цініть свій край з його багатою, дивовижною історією. Бо це – наша Батьківщина, це – скарбниця наших предків. Так збережімо її для наших дітей!
Ярослав Хоменко.