В Україні більше 60% шлюбів закінчуються розлученням, і багато з них викликані нерівномірним поділом обов’язків у сім’ї, кажуть соціологи. Відповідно до експертних розрахунків, на виконання сімейних обов’язків чоловіки витрачають приблизно у 3,5-4 рази менше часу, ніж жінки.
Згідно з дослідженням проведеним у вересні цього року Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Фонду Народонаселення ООН, в Херсонській області та всьому Південному регіоні у 37,7% сімей жінки виконують всю, або більшість хатніх обов’язків та доглядають за дітьми. Беручи до уваги той факт, що більшість жінок працюють, це створює для них подвійне навантаження, та залишає менше часу для самореалізації і професійного розвитку.
Щоб виправити цю ситуацію Фонд Народонаселення ООН проводить в Україні інформаційну кампанію під назвою «Щастя в 4 руки». Вона покликана показати українцям, що вирішувати всі сімейні труднощі разом і розподіляти домашні справи між чоловіком і дружиною порівну – корисно і приємно. Більш детально про кампанію ми розпитали Нузхат Есан, Представницю Фонду народонаселення ООН в Україні.
Чому вирішили саме в Україні проводити цю програму? Яка в неї голова мета і ідея?
Кампанія була запущена в червні цього року спільно з Міністерством соціальної політики України. «Щастя в чотири руки» — це значить, що використовуючи чотири руки замість двох, ви зможете досягти більшої гармонії, як вдома, так і взагалі в цьому житті. Ідея — звернутися до чоловіків і жінок, привернути їх увагу до проблеми і змінити їх поведінку, для того, щоб досягати щастя і успіху. Ми хочемо зруйнувати розповсюджені стереотипи в українському суспільстві, адже це є неприпустимим для країни, яка йде до Європейського Союзу. Ми хочемо показати, що немає сорому в тому, щоби чоловік готував обід, чи вечерю, або піклувався про дітей.
Жінки наразі є перевантаженими домашніми обов’язками. Статистика показує, що більшість українських жінок працює, тому вони відчувають подвійне навантаження. Негативний вплив такої ситуації полягає в тому, що дуже часто жінки втрачають свої професійні амбіції і не претендують на професійний розвиток. Тому ми намагаємося показати, що чоловіки і жінки, на рівних працюючи дома, зможуть вільно обирати свою професійну кар’єру.
Ви згадали, що цю програму Представництво ООН реалізує разом з Міністерством соціальної політики. Що саме має робити Мінсоцполітики для популяризації цих ідей, які закладені в програмі «Щастя в чотири руки»?
Міністерство соціальної політики є органом державної влади, відповідальним за державну політику щодо гендерної рівності. Проте воно має виконувати сильнішу координуючу роль. В Міністерстві соціальної політики працює департамент із ґендерної та сімейної політики, також у нас діє державна програма щодо рівних прав і можливостей жінок та чоловіків. Однією з цілей цієї програми є просування гендерної рівності між чоловіками та жінками на ринку праці.
Чи відомо вам наскільки негативно впливає цей несправедливий розподіл обов’язків у сім’ї між чоловіком і дружиною? Чи може це ставати причиною розлучень?
Коли один партнер навантажений набагато більше за іншого, то це не призводить ні до чого доброго. Дійсно, в Україні рівень розлучень є дуже високим. Кожна друга пара в Україні розлучається. До цього призводить цілий комплекс причин, і однією з них точно є нерівний розподіл обов’язків. В Україні дуже низький рівень участі жінок і залученості до посад високого рівня. Зараз відбулися позитивні зміни і ми маємо голову Національного банку жінку, Міністра фінансів, заступницю Міністра МВС — це є гарний показник. Проте наразі Україна все ще відстає навіть від таких країн як Росія і Молдова по рівню представленості жінок на посадах, на яких приймаються рішення. Причиною цього є розповсюджені гендерні стереотипи, які не дають жінці достатньо часу для професійного зростання.
З чого би ви порадили почати тій родині, в якій зараз є нерівний розподіл обов’язків, коли чоловік заробляє гроші, жінка займається хатніми справами і дітьми. І от, припустімо, жінка побачила рекламу, вперше замислилася над тим, що можливо щось не так, згадала про свої юнацькі амбіції, з чого почати?
Я дуже сподіваюся, що повідомлення, які ми намагаємось донести, перш за все досягнуть чоловіків. У нас створена сторінка у Facebook, створений сайт кампанії, там ми пропонуємо людям цікаві і корисні поради, як робити прості речі разом. Там є рецепти щасливого подружжя. Як показує дослідження, для того, щоб змінити поведінку, потрібно, щоб людина бачила повідомлення з різних джерел. Перше, що треба зробити — це поговорити і спробувати по іншому побудувати сімейне життя.
Чи є ще країни в яких проводиться подібна програма, чи проводилися раніше?
Треба зазначити, що країни Західної Європи, а також Скандинавські країни, можуть бути для нас прикладом. Цікавим зразком є Швеція, нещодавно ми підтримали представників Міністерства соціальної політики у навчальній поїздці до цієї країни, оскільки це одна з передових країн в плані гендерної рівності і освіти. Вони запровадили відпустку по догляду за дитиною для чоловіків і це є обов’язковим. В Україні, на жаль, чоловіки ще соромляться брати відпустку по догляду за дитиною, хоча законодавство це дозволяє. Це є показником того, що Швеція вже змінила гендерні стереотипи і досягла змін в цьому плані.
Важливою проблемою в Україні також є дуже низький рівень народжуваності. Часто бувають такі ситуації, коли пари вирішують не мати дітей, або мати одну дитину. Причиною цього є нерівномірний розподіл обов’язків. Рівномірний поділ обов’язків, який би дозволив подружжю розвиватися професійно, зростати та більше заробляти — буде стимулом збільшувати розмір родини, це дасть відчуття безпеки. Приклад Скандинавських країн це підтверджує.
Які головні слова ви хочете сказати українцям через кампанію «Щастя в 4 руки»?
Головне повідомлення це те, що неважливо, якої ви статі для того, щоб виконувати роботу по дому, для того, щоб розподіляти сімейні обов’язки. Ми закликаємо пам’ятати, що разом робити це вдвічі легше. Також ми сподіваємось, що розгортання кампанії сприятиме подоланню ґендерно-зумовленого та домашнього насильства.