Херсон – на шляху створення Кризового центру для жертв домашнього насильства.
Його необхідність активно підтримала громада, не відразу, та все ж долучилися і депутати міськради. Передбачені такі заклади й законодавством.
Для вирішення проблеми й задля допомоги постраждалим у Херсоні реалізовують проект під назвою «Протидія гендерно-зумовленому насильству через створення Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства в м. Херсоні».
Проект підтримують, в тому числі й фінансово, міжнародні організації – Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні та Угорська Екуменічна Служба Допомоги (Угорщина, Будапешт).
За його реалізацію у Херсоні відповідають громадська організація «Ліга соціально відповідальних жінок», управління соціальної політики Херсонської міськради і Херсонський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Про вже зроблене і про плани розповіли на прес-конференції.
Як відразу зазначила начальник управління соціального захисту Херсонської міської ради Олена Рузгіс, робота проведена значна – писалися проекти, велися перемовини з міжнародними організаціями, розбудовували систему соціальної підтримки у місті:
Треба віддати належне громадським організаціям, які об’єдналися і зробили практично неможливе і на сьогодні вже маємо певні результати.
Зараз постраждалі від домашнього насилля, а це зазвичай жінки і діти (90%), можуть безкоштовно отримати від кваліфікований фахівців соціальну, психологічну, юридичну допомогу на базі Херсонського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою вул. 295 Стрілецької дивізії, 6/9.
Завдяки фінансовій підтримці міжнародних організацій, у Херсоні та області працюють 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, які оперативно реагують на виклики, про свою діяльність сповіщають, виходячи на вулиці міста з інформаційними буклетами і просто бесідами з містянами.
Також коштами донорів наразі облаштовано тимчасове орендоване секретне житло на 8 осіб і там вже є жінки й діти, які можуть перебувати у притулку 90 діб.
У нас там є всі соціально-побутові умови і для жінки, і для дитини. У нас вже відпрацьований механізм захисту постраждалих від домашнього агресора. Наскільки кризова у родині ситуація, чи є загроза для життя і здоров’я, а відтак і необхідність перебування у притулку, поки що визначають, передусім, фахівці мобільних бригад. Крім того, вже підібрано персонал майбутнього Кризового центру – директор, психолог, юрист та чотири соціальні працівники. Всі вони пройшли спеціальний тренінг і мають сертифікати, - розповіла представниця ГО «Ліга соціально-відповідальних жінок» Наталія Краска.
Що ж стосується, власне, Кризового центру, то вже є чітка домовленість з міжнародними донорами щодо ремонту майбутнього приміщення. Цьому передувало виготовлення обов’язкової проектно-кошторисної документації за рахунок коштів, виділених торік з міського бюджету.
У міському бюджеті 2019 року на підтримку головного «двигуна» проекту ГО «Ліга соціально-відповідальних жінок» передбачено 200 тисяч гривень.
Наступним кроком депутатів має стати виділення приміщення.
Ми вже спілкувалися з управління комунальної власності. Є активні депутати, готові лобіювати це питання. Ми зробимо все можливе, щоб проект рішення про виділення будівлі під центр був розглянутий на найближчій сесії міськради, - повідомила Олена Рузгіс.
За словами директора міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Антона Єфанова, вже підібрано кілька варіантів, всі вони підходять:
Сподіваюся, що вже на початку літа ми матимемо відремонтовану будівлю і запрацює вже не тимчасовий притулок, як сьогодні, а повноцінний Кризовий центр, - сказав Антон Єфанов.
На актуальності такого закладу вкотре наголосила й представник Управління патрульної поліції в Херсонській області Олена Вахтель:
Протягом 2018 року у Херсоні на лінію «102» надійшло 4 833 звернення щодо домашнього насильства. Тенденція до їх зменшення, на жаль, поки не спостерігається - спочатку цього року, станом на 18 березня таких повідомлень поліція отримала вже 1041.
Черговий етап проекту – створення «дорожньої карти» і щодо взаємодії профільних служб, і щодо дій самих постраждалих, чи людей, які знають про чинення насильства.
Важлива координація цієї роботи, фактично не може одна установа вирішити всі питання, пов'язані з тим, від чого страждає жінка. Мають бути задіяні і правоохоронні органи, і судді, і медики. Такий комплексний підхід підтримується Фондом ООН у галузі народонаселення. І поки, на етапі міжнародного фінансування допомогу у херсонському притулку, а потім й в Кризовому центрі можуть отримати не лише мешканці міста, а й області і громадяни інших країн. Жінки мають усвідомлювати, що такий центр - це можливість змінити своє життя, - звернула увагу регіональний спеціаліст Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Анжела Литвиненко.
Отож, робота ведеться, Кризовий центр буде – все це переважно за фінансової підтримки міжнародних організацій, але технічна допомога колись закінчиться.
До того часу маємо створити комунальний заклад, ми не повинні залишити наші напрацювання, а плавно перейти на фінансування з міського бюджету, - зауважила Олена Рузгіс.
Можливо, не лише з міського, можливо, ми прийдемо до створення великого центру за умови спів фінансування з обласного бюджету. Сьогодні в облдержадміністрації вже звертають на це увагу і готові до співробітництва. Зізнаюся, на нас чекають нелегкі перемовини з депутатами, щоб довести їм необхідність підтримки цього проекту. Тобто, цей «велосипед» вже їде і буде рухатися, але його треба все ж таки підштовхувати, - додав Антон Єфанов.
Любимый Херсон