За дорученням профспілки працівників освіти і науки Херсонщини, її голова Людмила Кучерява звернулася до Президента України та Прем'єр-міністра з листом, який більше скидається на ультиматум.
Принагідно нагадавши державним мужам, що рівень оплати праці сіячів розумного, доброго, вічного у нас є найнижчим у Європі, профспілковий лідер висловлює палкий протест проти планів уряду різко скоротити фінансування галузі.
«Освітяни області категорично заперечують проти вирішення державних проблем за рахунок працівників бюджетної сфери та інших незаможних громадян. Прийняття змін до законів призведе до поповнення чисельності безробітних найбільш освіченою та інтелектуальною частиною суспільства. Адже реалізація рішень про збільшення норми навчального навантаження вчителів, вихователів, керівників гуртків, наповнюваності класів та закриття шкіл в сільській місцевості, зміни нормативів чисельності науково-педагогічних працівників призведуть до звільнення працівників нашої галузі. Обласна організація профспілки вважає неприпустимим скасування надбавок за вислугу років, доплат за виконання обов'язкових педагогічних робіт, наукові ступені та вчені звання, стипендій», - йдеться у листі.
Освітяни залишають за собою право «відстоювати свої трудові права шляхом проведення передбачених законодавством заходів». Себто йдеться про можливість мітингів, пікетів, страйків. І на них вийдуть не тільки освітяни, а й пенсіонери, працівники культури, медики.
Підстави вагомі: якщо на вчителях та вихователях уряд планує зекономити «тільки» три мільярди гривень, то на соціальній сфері загалом – всі шістнадцять мільярдів під власне заклинання «Україна - банкрут».
Сергій Яновський, Херсонці
P.S. На чому збирається заощадити Кабмін?
Соціальне скорочення
Уряд розраховує скоротити державні витрати більш ніж на 26 млрд. грн. Більше половини з них припадає на соціальну сферу – 16 млрд. грн. (зараз «соціалка» становить понад 40% видатків бюджету).
Більше за всіх дістанеться пенсіонерам (зараз на пенсії витрачається майже 17% ВВП): скорочення пенсій працюючим пенсіонерам, скасування індексації виплат, перегляд пенсій по втраті годувальника, підвищення пенсійного віку тощо. В сумі повинні заощадити понад 8,3 млрд. грн. (0,5% ВВП).
Урізається й фінансування соціальних фондів – у першу чергу, фонду соцстраху.
Також хочуть скоротити витрати на допомогу матерям-одиначкам та допомогу при народженні дитини.
Крім соціальних виплат, скорочується фінансування освіти і науки – ці статті витрат зменшуються більш ніж на 3 млрд. грн. (в Україні витрати на освіту становлять зараз близько 15% видатків бюджету.)
Студентам скасовують стипендії (крім інвалідів і пільговиків), позбавляють права пільгового проїзду, припиняють індексувати стипендії. Щоправда, усі ці зміни набудуть чинності тільки з наступного навчального року.
Уряд планує значно збільшити педагогічне навантаження всіх працівників освіти – від вихователів у дитсадках до професорів у вузах, після чого частину викладачів буде скорочено.
Також Кабмін пропонує закрити понад 400 шкіл у сільській місцевості: там, де кількість учнів не перевищує десять осіб.
Крім того, учні 1-4 класів позбавляються безкоштовного харчування в школах, що, за підрахунками урядових експертів, дозволить заощадити 715 млн. грн.
Ще один напрямок урізання витрат – охорона здоров'я.
Хворі, які перебувають у стаціонарних лікувальних закладах, будуть змушені платити за їжу. Тільки цей крок, на думку Кабміну, допоможе скоротити навантаження на бюджет майже на мільярд гривень.
Заощадять на перегляді виплат чорнобильцям та переселенцям із зони радіоактивного зараження – близько 900 млн. грн.
Крім цього, згортаються деякі цільові програми із закупівлі ліків за державні гроші.
Нарешті, остання за обсягами скорочення фінансування – держслужба. Урізаються майже всі витрати: індексація і підвищення пенсій, кількість співробітників правоохоронних органів, прокурорів, суддів, апарат Верховної Ради, компенсація витрат нардепів тощо.
Однак, незважаючи на тотальне скорочення, сумарно витрати бюджету на ці статті зменшаться лише на 1,3 млрд. грн.