У жовтні стартував XV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цього року найцікавіші документальні стрічки про права людини побачать мешканці понад 200 міст і містечок України. В Херсоні ГО «Громадський центр «Нова генерація» та місцеві партнери в Херсонській області проводитимуть фестиваль з 10 по 16 грудня 2018 року.
Серед майданчиків для показів і обговорень фільмів – місцеві кінотеатри, будинки культури, школи й вищі навчальні заклади, кіноклуби та креативні простори, книгарні, бібліотеки, а також установи пенітенціарної системи. Важливою складовою заходів є дискусії, під час яких глядачі й глядачки матимуть нагоду поспілкуватися з режисер(к)ами стрічок, запрошеними правозахисниками(-цями), діяч(к)ами культури.
Головна тема цьогорічного фестивалю має назву «Рівні рівності» та присвячена суспільним викликам, пов’язаним з поняттям рівності. Це пропозиція подискутувати про поширені стереотипи та визначити, як сповідувати практики рівності в нашому повсякденні, зрештою – «виміряти» рівні рівності. Ключова кінопрограмаприсвячена групам людей, які найчастіше стикаються з нерівністю, зазнають дискримінації в суспільстві та є недостатньо представлені в медіа. Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання нерівності з різних позицій – не лише через кіно, а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи, дискусії.
У Херсоні програма фестивалю розпочнеться 10 грудня, у Міжнародний день прав людини, з проведення інформаційно-просвітницької акції на ТРЦ Фабрика. Акцію проводитимуть партнерські організації - ГО «Громадський центр «Нова генерація» спільно з юристами ІРЦ «Правовий простір» та Регіонального та місцевого центрами з надання БВПД у Херсонській області.
Відкриті покази в Херсоні відбудуться 10, 11 та 12 грудня з 17:00 до 21:00 у кінотеатрі Multipleх, а також 15 грудня у креативному просторі HUBway.
З 10 по 16 грудня у 15 населених пунктах Херсонської області проходитимуть відкриті та спеціальні покази фільмів з програми Мандрівного Docudays UA. Програма Мандрівного фестивалю включає стрічки, що отримали нагороди на Docudays UA-2018 у Києві. Фільм «Явних проявів немає» (режисерка Аліна Горлова) простежує шлях жінки, яка повернулася з війни, від початку її реабілітації до виходу на роботу. Стрічка перемогла в номінації DOCU/ПРАВА, а також отримала приз від Української Гельсінської спілки з прав людини та від видання Current Time.
15 грудня 2018 року відбудеться Ніч документального кіно на базі ЦБС №3, де всі, хто не мав можливості потрапити на відкриті покази та на спецпокази, зможуть подивитись всі фільми з програми фестивалю.
Правозахисна програма фестивалю
Після показів фільмів відбуватимуться лекції та воркшопи в рамках Кампанії проти булінгу, орієнтованої на дітей та їхніх батьків. Кампанія розпочата Міністерством юстиції в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» за сприяння Національної поліції України. В Херсоні у дискусіях після показу фільмів братимуть участь фахівців регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області
Цього року Херсон знову долучається доМарафону написання листів Amnesty. Під час Марафону люди в усьому світі
підписують петиції та пишуть листи на захист людей, чиї права було порушено. Це
буде 12-й Марафон в Україні, якій проходить у 200 країнах щороку.. Цьогорічний
Марафон Amnesty виступає на підтримку жінок, які протидіють несправедливим
законам, корупції, насильству та іншим негативним суспільним явищам. Вони –
лідерки, яких дуже потребує світ, що все далі просувається в бік екстремізму,
беззаконня та насильства. Серед 8 справ цьогорічного Марафону дві українських:
Катерина Гандзюк, якої, на жаль, нещодавно не стало, через наслідки жорстокої
кислотної атаки та Віталіна Коваль – активістка за права жінок, яка постраждала
від нападу радикальних угруповань. Також героїнями Марафону є жінки з Бразилії,
Кенії, Марокко, Киргизстану, Ірану та Венесуели.
Що керує людьми сім днів на тиждень та 24 години на добу перейматися чужими долями? «Обираю: діяти» – це серія короткометражок про шістьох правозахисників та правозахисниць.. До того ж вони домагаються притягнення до відповідальності винних у вбивствах на Майдані. 16 грудня ми покажемо ці короткометражки в ХОУН бібліотеці ім.. О Гончара. Після перегляду фільму один з героїв фільму поділиться цікавими історіями зі своєї діяльності та розкаже, чому обрали життя 24/7 допомагати іншим. Кожен із присутніх зможе більше дізнатися про внутрішню кухню правозахисту, а також набути корисних знайомств і знань, щоб у перспективі приєднатися до правозахисного руху.
Завершиться фестиваль у Херсоні 16 грудня 2018 року дебатною грою з теми прав людини у партнерстві з ХМІГ «Кип’яток».
Партнерами фестивалю в областях України є 49 провідних молодіжних, громадських і правозахисних організацій та 186 кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Детальніше з програмою регіональних показів можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Мандрівного фестивалю Docudays UA – www.traveling.docudays.ua.
Мета Мандрівного фестивалю
Сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.
Місія Мандрівного фестивалю
Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися найталановитіше та найактуальніше документальне кіно з усього світу. Таким способом сприяємо розвитку критичного мислення, формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності. Реалізуючи нашу місію, також сприяємо популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.
Фестиваль – неполітичний і некомерційний.
Організатори
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Громадська організація «Південь»
Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»
ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»
Регоінальний координатор фестивалю у Херсоні та Херсонській області - ГО «Громадський центр «Нова генерація». Місцеві партнери фестивалю – 27 організацій та установ Херсонської області.
Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проходить за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства США в Україні тапрограми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою в Україні в партнерстві з EUNIC – Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу.