У Херсоні триває 17-й Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. В умовах карантину трансляції фільмів проходять у форматі онлайн. Про те, які стрічки представлені цього року, регіональна координаторка фестивалю Оксана Глєбушкіна розказала Суспільному.
"Ми цього року стикнулися з такими викликами, пов’язаними з пандемією і карантином. І мали обирати той формат, і замінювати звичайний офлайновий формат, майданчики, які в нас були в кінотеатрах, бібліотеках і частину показів переводити у онлайновий режим. Завдяки нашим партнерам у Херсонській області у містах Гола Пристань, Каховка, Чаплинка відбудуться офлайнові спеціальні покази, але у Херсоні ми зосередились на онлайнових показах, єдиний у філії третьої Центральної бібліотечної системи буде офлайновий показ. Замість кіноночі буде кіновечір", - розповідає Оксана Глєбушкіна.
Суспільне ХерсонБільшість фільмів глядачі, продовжує Оксана Глєбушкіна, зможуть побачити через платформу Zoom, також передбачається обговорення стрічок з експертами-правозахисниками. У Херсонську програму фестивалю потрапило 13 стрічок, цьогорічна тема – дорослішання, тому у фільмах будуть розказані історії підлітків.
"Вік підлітковий, який вважався важким періодом, починався 13-14 років, зараз ця планка знижена і ми говоримо про десяти-дванадцятирічних дітей, і коли діти перестають бути дітьми, і з об’єкту захисту перетворюються на суб’єктів. Молодь зараз долучається до вироблення навіть політики, впливає на прийняття рішень і ось фільми цьогорічної програми показують, наскільки це вдається молоді, наскільки вони можуть це робити".Україна у фестивалі представлена фільмом «Понеділок п’ятниці», фільм «Зонг» присвячений екологічній ситуації навколо ГЕС, є фільми про дітей з особливими потребами, є фільми, теми яких для України поки що не характерні, говорить регіональна координаторка фестивалю.
"Є два фільми – один з них має назву «Хороша смерть», піднімає тему евтаназії. Наскільки це може бути вбудовано у систему держави на прикладі конкретної жінки, яка живе у Великобританії і хоче померти, бо має таку хворобу, яка не дозволяє їй гідно доживати своє життя. І ми будемо залучати, наприклад, до дискусії виконавчого директора українсько-гельсинської спілки з прав людини Олександра Павлюченка, який як раз і розкаже, що таке евтаназія з точки зору міжнародних прав людини".
Суспільне ХерсонУ рамках фестивалю, говорить Оксана Глєбушкіна, традиційно проходить інтернет-челендж про права людини.
" Ми запропонували всім охочим обрати для себе одну із статей з декларації прав людини, яка була прийнята у 48 році, базовий документ, який визначає права людини, і ми пропонуємо взяти цю статтю, зробити пост у мережі фейсбук з дописом, чому саме ця стаття. І ми хочемо до 10 грудня заповнити інформаційний простір інформацією про декларацію і подивитися, яка стаття, яке право найбільше привертає увагу жителів Херсона".
Підсумки фестивалю та результати інтернет-челенджу будуть відомі 10 грудня.