Сьогодні, 20 лютого, вся країна вшановує пам`ять людей, загиблих у вогні подій Революції гідності, – найдраматичнішої події в історії Незалежної України.
Пройшло чотири роки з часу подій, які принесли нашому народу стільки болю і сліз, стільки страждань і випробувань. Та саме ці трагічні події змінили Україну й громадян. Об’єднали всіх, змусили повірити в себе.
Саме тому сьогодні на площі Свободи люди зібралися на мітинг-реквієм «Революція гідності. Небесна сотня», адже найбільш драматичним етапом революції стали події у Києві саме 18-20 лютого 2014 року. Коли розпочинався мирний похід до Верховної Ради, настрій був хороший, бадьорий і ніхто не сподівався, що дії людей закінчаться кривавим побоїщем. Вимушеністю громадян зранку 20 лютого перейти у контрнаступ і вийти за межі барикад.
На той момент вони думали тільки про те, щоб повернути територію Майдану. Та тут їх зустрів страшний розстріл. Медики не встигали надавати допомогу, та й багатьом вона вже була не потрібною.
На мітингу-реквієм зібралися учасники Революції гідності у Києві та Херсоні, громадські активісти, волонтери, керівництво обласної та міської влади, військовослужбовці та воїни АТО, які саме в ході Революції гідності й окупаційних дій з боку країни-агресора були вимушені ступити на Східну лінію фронту для захисту цілісності й незалежності всієї України.
Одним із учасників Революції Гідності на Майдані Незалежності в місті Києві був голова обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, який особисто знає, якою ціною тоді людям давалася боротьба за власні інтереси.
«Ми стояли на Майдані для того, щоб нас не затягнули в так званий «тайожний союз». Я хотів, щоб молодь жила в європейській державі, щоб бізнес створював робочі місця, щоб у нас не було цензури, а вийшовши на вулицю, можна було сказати все, що думаєш. Пам’ятаймо, люди на Майдані віддали свої життя за нас з вам, щоб ми жили і планували своє майбутнє. Усе в наших руках, лише ми можемо захистити країну від загарбання».
Очільник області представив в. о. керуючого Херсонською єпархією УПЦ КП, архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента.
«Коли церква припиняє молитися, режиму приходить кінець. Саме таке рішення було прийнято Українською православною церквою Київського патріархату 20 лютого 2014 року відносно влади, яка дозволила пролитися крові українських громадян», - сказав у своєму виступі Отче Климент та прочитав молитву за всіх полеглих в ім`я незалежної України.
Саме у вирі подій Революції гідності зароджувалося поняття «нашої української церкви», тож учасникам мітингу-реквієм запропонували переглянути фото священників на Майдані.
Не мовчала й Херсонщина. На херсонському Євромайдані, який збирався саме на площі Свободи, звучали народні й сучасні українські пісні, писалися вірші й епіграми, грали музиканти, разом молилися. З трепетом очікували новин з київського Майдану. І серце завмирало. І гордість переповнювала душу.
20 лютого 2014 року розпочалась окупація Криму владою Російської Федерації. Таких збігів не існує – розпочався незворотній процес російського збройного вторгнення на територію України і його першою мішенню став саме Крим.
До слова запросили першого заступника Постійного представника Президента України в Автономній Республіці Крим Ізета Гданова:
«Аби відвести увагу міжнародного суспільства від захоплення Криму, російська влада розпочинає бойові дії на Сході України, що призвело до масових репресій кримськотатарського народу за національною ознакою. Всі органи державної влади спільно з міжнародною спільнотою боряться за цілісність України, Крим і Донбас будуть вільними – це лише питання часу».
Голова Херсонського міського меджлісу Ібрагім Сулейманов також відзначив про кримськотатарський народ, який послідовно виступав за збереження територіальної цілісності України і проти анексії Криму Росією. Кримськотатарська діаспора заявила про невизнання російської окупації Криму. У відповідь Росія заборонила в’їзд кримськотатарським лідерам Мустафі Джемільову та Рафату Чубарову на територію Криму.
Під час заходу на площі, яка офіційно носить символічну для кожного українця назву «Площа Свободи», зібралось багато безпосередніх учасників подій Революції гідності. У кожного з них є свої спогади, свої враження, свій біль, тож до мікрофону запросили координатора Херсонського обласного волонтерського центру допомоги військовим Збройних Сил України Галину Уманець:
«Ми повинні згуртуватися, аби не дозволити більше кровопролиття мирних громадян і наших хлопців-захисників на Сході України. Зараз народ дійсно бачить і розуміє мету, до якої потрібно прагнути і тільки разом можливе її досягнення».
Галина Уманець також згадала про волонтерів, активістів і бійців, які полягли, виборюючи мир на рідній землі. Це такі, як Валентина Крицак, Владислав Ковальов, Руслан Сторчеус та багато інших Героїв Херсонщини.
Пам`ять Героїв небесної сотні, які передали свою місію гідності нашим Героям – воїнам, які захищають мир і цілісність країни на Сході вшанували хвилиною мовчання у супроводі реквієм «Плине кача».
Далі учасники мітингу-реквієму урочистою ходою попрямували до Меморіалу Героям Незалежної України для того, щоб разом покласти квіти, поставити лампадки, помолитися, згадати. Знову подивитись в очі цих усміхнених і серйозних, молодих і вже з досвідом Героїв. Героїв Небесної Сотні.