За східним календарем 2018-й — рік Жовтого собаки. У свої права він увійде не раніше 16 лютого. Щоправда, у нас традиції дещо інші — шанувати володаря року вже з 1 січня. Сторінки соцмереж переповнені фото користувачів з їхніми чотирилапими улюбленцями, а під ними — коментарі: про характер собаки, його звички й вподобання. Багато хто вірить, що рік буде вдалим, бо ж наступив під знаком тварини — такої дружньої до людини.
Судячи з усього, особливим цей рік має бути для кінологічного центру Головного управління Національної поліції в Херсонській області. У підрозділі служать (інакшого слова й не підібрати) понад 30 чотирилапих, які допомагають розкривати злочини. Це розумні собаки, кожна з яких знає не лише стандартні команди «сидіти», «лежати» тощо, а й своє завдання.
…Колір рудий з чорним, вуха — високо, а очі розумні — стандартний портрет німецької вівчарки. Це старійшина кінологічного центру — Арчібальд. Псу вже 10 років, але «на пенсію» його відправляти поки не збираються, надто незамінний у своїй роботі. Арчі або Арчік, як його лагідно кличуть кінологи, спец у пошуку вибухівки. В цьому переконуюся просто під час інтерв’ю у центрі. Коробка з дротами, а до неї скотчем примотане щось схоже на мобільний телефон… Мені пояснюють: це не просто муляж, предмет містить невелику частку тротилу. Умовну вибухівку закладають під колесо автівки, яка стоїть на подвір’ї кінологічного центру. І лише за кілька хвилин, на досить відчутній відстані від транспортного засобу, показується кінолог із собакою.
Невже винюхає? — з недовірою спостерігаю я, бо ж і вибухівка — не вибухівка і захована надійно. От тільки Арчібальду до моїх сумнівів якось байдуже. Пес рветься у бік тієї самої автівки, активно обнюхує те саме колесо і з почуттям виконаного обов’язку сідає поруч — знайшов! А ось і винагорода — за свою бездоганну роботу Арчі отримує м’ячик. Кінологи пояснюють: собака, який виконує завдання, завжди має заохочуватися, інакше чотирилапий втратить мотивацію до нових досягнень, а без них кінологічним вихованцям — ніяк. До речі, практично кожен собака, який мешкає у центрі, пройшов через зону АТО. На сході херсонські чотирилапі брали слід, знаходили вибухівку та наркотики. Такий «спеціаліст», як Арчібальд, просто незамінний на блокпостах, через які нерідко намагаються перевезти вибухівку та зброю. Злочинці знають про таланти поліцейських та військових собак і роблять усе, аби їх обдурити. Приміром, патрони чи наркотики ретельно перемотують поліетиленом, складають у пластикову пляшку, а потім ще й ковбасу поряд кладуть, аби тільки вивести з рівноваги чотирилапого вартового! Та марно: добре натренований собака свою справу знає і завжди вказує правоохоронцям, де ховають небезпечний предмет.
Старійшину Арчібальда тренує один із найдосвідченіших кінологів Херсонщини — Роман Безкоровайний, який у центрі працює вже 18 років. Арчі під опіку взяв від його появи на світ. Роман пригадує, як чотиримісячним щеням Арчібальд тяжко захворів на ентерит. Практично безнадійного собаку співробітник взявся виходжувати вдома і той віддячив за турботу: вже за кілька днів песик прибіг до спальні свого друга і стрибнув у ліжко, де спало подружжя. Ось тоді Роман і зрозумів: це мале диво просто приречене на життя, бо так за нього хапається. З того часу Арчібальд більше нічим не хворів…
Головна риса, якою наділений собака як такий, — відданість. Ця тварина ніколи не зрадить свого господаря, і відомо немало випадків, коли чотирилапі попереджували людей про біду, тим самим рятуючи їх від неминучої смерті. Але є ще характер, він у кожного собаки свій. «То яка ж вдача в Арчібальда?» — запитую у кінолога. На обличчі Романа з’являється посмішка: кмітливість, за неї Арчі так люблять і поважають. Так, команду «голос» Арчібальд виконує дуже тихо, практично беззвучно відкриваючи пащу, імітуючи гавкання, але його не чутно. І справа не у віці собаки чи лінощах. Так Арчі почав поводитися відтоді, як його перекваліфікували із пса, котрий брав слід, на того, що знаходить вибухівку. У це неймовірно повірити, але, виходить, чотирилапий не інакше як відчуває, наскільки конспіративна його робота, тому й мовчить?!
Як люди в погонах співробітники кінологічного центру у прикмети не вірять, хоч і зізнаються: те, що настав саме рік Собаки, їм лестить. Але більш радісно їм від іншого факту — днями центр отримав екіпірування для кінологів та їхніх чотирилапих вихованців. 25 комплектів, у яких є все необхідне для виконання завдань на виїзді, коштують 400 тисяч гривень. Таким щедрим до херсонських кінологів міністерство ще ніколи не було. Тож рік Собаки вже розпочався вдало, принаймні у кінологів!
Марина САВЧЕНКО, Новий день