«Все було добре: літописи розповідали про Олешшя. Та є така деталь, як відсутність археологічного матеріалу, який підтверджував, що саме в цю епоху на місці Олешок й існувало стародавнє Олешшя. Під час археологічних розкопів на Великому Потьомкінському острові були знайдені матеріали того часу. І з великим ступенем вірогідності можна вважати, що саме на цьому острові і розташовувалась визначна пам’ятка Київської Русі – місто Олешшя», – розповіла старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Катерина Чорна.
Археологічний матеріал з Великого Потьмкінського був добутий під час розкопок 1972 року. Херсонці-дачники самі знаходили стародавні предмети і передавали їх до музею. Особливо багато артефактів було знайдено у районі Пудової канави. У колекції краєзнавчого музею зберігаються знахідки зі стародавнього Олешшя – зброя, знаряддя праці, прикраси, монети.
Студентам Херсонського державного університету у День музеїв були відкриті цікаві речі з фондів. Меч європейського лицаря роботи північно-німецьких майстрів першої чверті 13 століття, на якому прокреслено «Нере». За думкою дослідника Кірпічнікова, означає напис: «В ім’я Спасителя».
Є бойові сокирки, які були знайдені під час намивання берегів острову. Зберігаються у музеї і велике жорно для перемелювання зерна, коса, серпи, грузила для рибної ловлі, великі амфори для перевезення та зберігання олії та меду.
На місці сьогоднішніх Олешок теж була цікава знахідка – шиферна іконка із зображенням святих. На початку 80-х років минулого століття ті, хто її знайшов, запросили велику ціну за неї. Обласний краєзнавчий музей не володів такими грошима, і унікальна іконка потрапила до Ермітажу. У нашому музеї є її гіпсова копія.
Тож, така суперечність існуватиме ще тривалий час. Більш детально дослідити територію Великого Потьомкінського острову неможливо, оскільки дачні ділянки розташовані дуже щільно. Потрібно провести розкопки і в Олешках. Але те, що Олешшя – це не Олешки можна стверджувати вже зараз.
Варто зазначити, що все пониззя Дніпра має історичний топонім – Білобережжя або Олешшя (від назви вільхи – російською – «ольха»).