Напередодні засідання постійної комісії обласної ради з питань управління об’єктами комунальної власності ми поспілкувалися з заступником голови облради Оксаною Рукавішніковою, яка відповідає за координацію роботи комісії.
Оксано Олександрівно, відомо, що наразі проводиться ретельний аналіз ефективності використання майна комунальними закладами. Чи з порозумінням до цього ставляться керівники цих закладів?
– На жаль, до 2016 року жодних заходів контролю з боку обласної ради за використанням рухомого і нерухомого майна, яке знаходиться у розпорядженні комунальних закладів, не відбувалось. Я не буду повторюватися про те, що було зроблено нами за 2016 рік. Зрозуміло, що контроль повинен бути постійним і безперервним. Адже аналіз і контроль забезпечують не лише ефективне використання спільного майна, але й виявлення резервів збільшення надходжень до обласного бюджету.
Виявляється, що деякі керівники обласних комунальних закладів забули, що майно, яким користується заклад не є їх власністю, а є власністю громади. Громада довірила нам розпоряджатися своїм майном, тому треба розпорядитися ним по-господарськи. Наразі виявляється багато недоліків з питань використання майна обласними комунальними закладами, проте, вважаю, завданням постійної депутатської комісії обласної ради з питань управління об’єктами комунальної власності є, насамперед, надання дієвих рекомендацій щодо покращення роботи цих закладів. Підставою для рекомендацій служить ґрунтовний аналіз по різним напрямам господарської діяльності закладів, який проводився протягом 2016 року Агенцією розвитку об’єктів спільної власності територіальних громад Херсонської області, а наразі проводиться новоствореним підрозділом у складі виконавчого апарату – управлінням розвитку об’єктів спільної власності територіальних громад області.
За Вашою ініціативою були проведені обстеження об’єктів нерухомості, що передані в оренду. Мета цього заходу?
– Дійсно, такі обстеження були проведені, в результаті опрацьовано реєстр діючих договорів оренди та внесено до нього актуальну інформацію. Виявлено купу порушень, зокрема:
Використання комунального майна без укладання договору оренди, та, відповідно, неотримання обласним бюджетом орендної плати;
Надання комунальними закладами в оренду приміщень без погодження з Херсонською обласною радою;
Фактичне використання площі, більшої, ніж надано в оренду за умовами договору оренди;
Використання орендарями приміщень, по яким закінчився термін дії договорів оренди;
По 16 орендованих приміщеннях відсутні договори про відшкодування комунальних послуг при наявності відповідних договорів оренди.
Отже, роботу проведено недарма!
Все це свідчить про те, що, хоча надходження орендної плати збільшились в 2016 році на 215% або 1,3 млн. грн завдяки встановленому нами контролю, але резерви все ж таки ще не вичерпано! Поки що обійшлись без стягнень, зобов’язали керівників комунальних підприємств привести оренду об’єктів комунального майна у відповідність до вимог діючого законодавства, встановили строк виконання – до 01.03.2017. Запровадили моніторинг. Контролювати будемо постійно. Впевнена – результат буде!
Яким чином громадськість зможе дізнатися про ці результати?
– По-перше, всі результати відображаються у висновках постійної депутатської комісії з питань управління об’єктами комунальної власності, які розміщуються на офіційному сайті обласної ради в розділі «Документи обласної ради». Крім того, для більшої інформованості громадськості про роботу, направлену на забезпечення ефективного управління майном, управлінням розвитку об’єктів спільної власності територіальних громад області будуть постійно публікуватися на сайті ради результати проведеного аналізу, пропозиції з питань для розгляду депутатським комісіям та власні пропозиції щодо покращення роботи.