Це цілком реально вирішити на обласному рівні, – впевнений голова правління корпорації «Укрмостобуд» Михайло Опанащенко, який представив свій інвестиційний проект на ІX Міжнародному форумі «Таврійські горизонти» у Новій Каховці.
Проект «Будівництво ІІ-ої черги Каховської зрошувальної системи» передбачає побудову Нижньосірогозької та Приазовської гілки з мережею розподільчих каналів і збільшення зрошуваних площ на 425 тисяч гектарів.
«Щоб зрушити існуючу протягом десятків років проблему з мертвої точки, потрібно створити предмет інвестицій. Інвестори не дають кошти без конкретно визначеної організації-отримувача, яка буде відповідати за цільове використання коштів і реалізацію проекту. Тому попередні перемовини з міжнародними організаціями закінчувались підписанням чергових меморандумів. Для більш предметної розмови з інвесторами потрібно створити підприємство, акціонерне товариство. Акціонерами обов’язково мають стати обласна, місцеві ради та сільгоспвиробники, що господарюють на землях в зоні потенційного зрошення. Далі – передати на баланс цього підприємства існуючі споруди розподільчих каналів Нижньосірогозької гілки. І вже тоді можна говорити про залучення коштів на будівництво двох гілок з європейських банків та інвестиційних фондів. В першу чергу, необхідно створити предмет інвестицій та розробити техніко-економічне обґрунтування інвестиційного проекту», – розповів автор інвестиційного проекту Михайло Опанащенко.
Щоб реалізувати цей проект, не потрібно ходити столичними владними коридорами. Місцева влада може розробити і прийняти обласну програму будівництва ІІ-ої черги Каховської системи і профінансувати розробку техніко-економічного обґрунтування проекту, створити групу управління проектом.
Далі алгоритм дій такий: акціонерні товариства можуть залучати кошти сільгоспвиробників, державні гроші, кредити або ж працювати на умовах концесії. У другому випадку буде головний інвестор, який і фінансуватиме будівництво основного русла і розподільчих каналів.
«Інвестиційний проект будівництва ІІ-ої черги Каховської зрошувальної системи містить три окремі інвестиційні напрямки. По-перше, це – отримання прибутку від надання послуг з подачі води. Зароблені кошти можна вкладати у модернізацію та розширення існуючих споруд та будівництво нової мережі розподільних каналів.
По-друге, у 4-5 разів ефективніше використовувати сільськогосподарські угіддя за рахунок зрошення. На території Херсонської області природно-кліматичні фактори, за умови наявності зрошення, дають можливість отримувати по 2-3 врожаї за 1 рік. Гарантоване зволоження ґрунту дасть можливість планового вирощування високопродуктивних культур (рапсу, сої овочів та інших ) відповідно до попиту на ринку.
По-третє, збільшення обсягів вирощування плодоовочевої продукції забезпечить рентабельність будівництва переробних та логістичних підприємств на території Херсонщини.
Підвищення ефективності господарювання на землі та перехід до повного циклу сільгоспвиробництва – все це забезпечить робочі місця жителям села. Адже вирощування одного гектару овочів чи виноградників потребує праці від 10 до 20 робітників. Будівництво переробних підприємств – це також працевлаштування сільських жителів. Заміна реалізації сировини на продаж готового продукту залишатиме більшу частину прибутку саме у херсонських аграріїв та через податки – у бюджетах сільських населених пунктів», – продовжив Михайло Опанащенко.
Отже, реалізація інвестиційного проекту будівництва ІІ-ої черги Каховської зрошувальної системи принесе кілька зисків:
- Розширення зрошуваних земель на 425 тисяч гектарів – сільгоспвиробники зможуть отримувати сталий врожай в екстремальних кліматичних умовах;
- Отримання прибутків від подачі води на поля – модернізація існуючої системи зрошення і будівництво нових розподільчих каналів;
- Розвиток сільських територій у зоні зрошення – гарантований врожай забезпечить сировиною роботу переробних та логістичних підприємств. Це – додаткові робочі місця, наповнення бюджетів сільських громад.
І, врешті, запропонований проект містить покрокові рішення, як у стислі терміни розпочати будівництво і подати воду до сільгоспугідь. Щоб приступити до його реалізації, не потрібні великі капіталовкладення, а лише – політична воля обласної влади – депутатів та чиновників.