Жителі Львового Бериславського району не задоволені спорудженням ліній електропередач поряд із житловими будинками.
"Як же так? Обіцяли встановити нові ЛЕП на одній ділянці, а зробили це на іншій, ледь не по території села", — перебиваючи одне одного, говорять жителі Львового. Минулого тижня в актовій залі місцевої школи вони зібралися, аби обговорити ситуацію, що склалася навколо «великої будови» — магістральної лінії електропередач «Запорізька АЕС — підстанція «Каховська» напругою у 750 кВ. За задумом компанії «Укренерго», ця ЛЕП стане невід’ємною частиною амбіційного проекту зі створення так званого південного півкільця, що дозволить з’єднати українські мережі з європейськими.
Кабінет Міністрів України ще у 2011 році затвердив проект будівництва лінії з заходами ЛЕП 330 кВ від підстанції Новокаховська до Островської і Херсонської загальною вартістю в 4,893 мільярда гривень. Останній з цих заходів повинен з’єднати між собою новокаховську і херсонську підстанції та пролягає через дніпровські плавні й територію Львівської сільради. Жителі села нарікають: опори встановлені таким чином, що блокується єдиний вихід до води, який використовується як пляж та водопій для худоби.
— Будівництво ЛЕП здійснювалося з порушенням самого проекту, — переконаний депутат Львівської сільради Анатолій Андрощук. — Прямо на території, де поставили ці величезні опори, люди випасають худобу. Але головне, що опори поставили поряд із житловими будинками, не врахувавши інтереси їх мешканців.
Ще раніше своє обурення будівництвом ЛЕП висловив і голова Бериславської РДА Максим Приходько. «Опори встановлені прямо на стародавньому городищі, що є справжнім неподобством. Я ледь не знепритомнів, коли прямо під своїми ногами під пилом знаходив сліди давнього життя», — заявив він під час минулих зборів громади Львового у лютому.
За інформацією Херсонського обласного краєзнавчого музею, мова йде про Львівське поселення пізньоскіфського періоду, на території якого неодноразово проводилися розкопки. Як говорить Анатолій Андрощук, востаннє археологи тут працювали минулого року — якраз тоді, коли почалося встановлення опор для майбутньої ЛЕП.
Організаторами обговорення питання будівництва ЛЕП 330 кВ у Львовому стала відома громадська організація «Національний екологічний центр України». За словами її представників, саме у Львовому вони зафіксували найбільше порушення норм будівництва лінії електропередач у межах населених пунктів на теренах Херсонщини. Це стало новиною для голови райради Володимира Коновалова. «Навіть голова Львівської сільради Людмила Варару не знає, як саме узгоджувалося будівництво ЛЕП по території громади. Не розумію, навіщо «Укренерго» йти на це. Проте, як там є насправді, ще треба розбиратися», — зазначив він.
— Жителі Львового переконалися, що написане на папері суттєво відрізняється від того, як воно виглядає насправді, у «готовому вигляді», — коментує виконавчий директор екологічного центру Юрій Урбанський. — Вперше ми приїхали на Херсонщину одразу ж, як дізналися про цей проект «Укренерго». Знаємо про громадські слухання з цього питання, які відбувалися тут у 2009 році, але вони не мали жодного вирішального характеру і проводилися за процедурою Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).
Він розповів, що відверте ігнорування інтересів місцевих громад при будівництві ділянки високовольтної лінії електропередач призвело до гучного скандалу в Одеській області 6 років тому. Тоді опори для ЛЕП примудрилися встановити прямо по території села — мало не через городи і подвір’я його жителів. Декілька активних громадян зуміли достукатися до ЄБРР і домогтися перенесення вже встановлених опор за межі села. «Тоді ЄБРР заявив, що не фінансуватиме будівництво нової ЛЕП «Запорізька АЕС — Каховська», поки не буде виправлена помилка на Одещині. Тому через одеський скандал ЛЕП на території Херсонщини почали встановлювати з затримкою у 2 роки. Причому представники «Укренерго» не виконали тоді жодних супутніх зобов’язань, що були зафіксовані на папері — приміром, так і не відремонтували школу, як просили люди», — додав Юрій Урбанський.
На переконання представника екологічного центру, подібні ситуації трапляються через те, що проекти державного значення часом виконують не завжди порядні люди. Але тепер відкритим залишилося питання: що з цим робити у Львовому? Як наголосила Людмила Варару, знайти на нього відповідь громада спробує на сходці, яку планують провести найближчим часом. «Аби ще раз ретельно все вивчити, ми обов’язково запросимо на неї і представників «Укренерго», — пообіцяла вона.
"Новий день"