Український кризовий медіа-центр (Київ) та Кризовий медіа-центр Херсона провели обговорення найболючіших проблем сільського господарства в форматі круглого столу з теми: «Дерегуляція в сільському господарстві: перемоги та виклики для українських аграріїв». Діалог влади, яка хоче все «системно регулювати» та власне аграріїв, які тяжко працюють на землі і просять «не заважати», пройшов дуже гаряче та пристрасно, і продовжувався ще довго після завершення круглого столу.
Дискусія за круглим столом мала на меті покращення розуміння реформи сільського господарства в сфері державної регуляції аграрних підприємств підприємцями та представниками засобів масової інформації у нашому регіоні, а також отримання коментарів та пропозицій щодо майбутньої дерегуляції у сфері сільського господарства. Під час круглого столу були також презентовані результати, проблеми та перспективи правозахисної програми проекту АгроІнвест на півдні України, яку протягом останніх трьох років здійснювали експерти Херсонського Комітету виборців України.
Представники Міністерства аграрної політики, Національної ради реформ, Українського кризового медіа-центру, Департаменту агропромислового розвитку Херсонської облдержадміністрації, Асоціації фермерів та приватних землевласників Херсонської області, Ради сільських та селищних голів при голові Херсонської обласної ради, сільськогосподарських товариств обговорили найпроблемніші питання в системному регулюванні та дерегуляції в аграрному секторі. Перемоги чи виклики? Допомагати чи не заважати? Регулювати чи дати свободу в плануванні та роботі самих аграріїв? Шляхи вирішення саме цих проблем шукали під час діалогу та дискусії на круглому столі.
Тарас Качка, експерт, керівник Українського медіа-центру реформ, у вступному слові повідомив, що обговорення питань сільськогосподарської політики між представниками київської влади й людьми в регіонах є дуже важливим, адже є величезний попит на дискусії, обмін інформацією. «Національна рада реформ приділяє велику увагу тому, наскільки в суспільстві є прийняття тих чи інших реформ. Проводяться соціологічне опитування, дискусія з експертами. Тому ваша думка, ваші відгуки є дуже важливими», - звернувся Тарас Качка до херсонських фермерів, присутніх на круглому столі.
Олег Проценко, радник Міністра аграрної політики та продовольства, проектний менеджер аграрної реформи Національної ради реформ, у своєму виступі презентував три етапи дерегуляції в Міністерстві.
Так, за його словами, перша хвиля – прийняття Верховною радою низки законопроектів, які економлять близько 5 мільярдів гривень на рік. Друга хвиля – напрацювання спільно з Єврокомісією законопроекту, який передбачає скасування ліцензії на імпорт, ветеринарне свідоцтво, спрощення інших процедур і який був нещодавно прийнятий ВР в першому читанні. Третя хвиля – відвідування 10 областей та проведення 10 круглих столів (у тому числі в Херсонській області), під час яких були зібрані від фермерів дерегуляційні ініціативи, які будуть опрацьовуватися в Києві.
«Було зроблено опитування сприйняття реформ. Близько 22% опитаних відчули на собі реалізацію реформ в агросекторі. Це говорить про розрив між центром і областями, люди багато чого не знають. Тому головне - налагодити комунікації», - зазначив Олег Проценко.
Маргарита Степанова, заступник начальника Департаменту агропромислового розвитку Херсонської облдержадміністрації, розказала про те, що дерегуляція всіх державних актів і напрямок державного партнерства в розвитку галузі сільського господарства надає аграріям можливість не тільки власні кошти направляти на модернізацію своїх підприємств. Це допоможе виходити на зовнішні і внутрішні ринки за межами Херсонської області, вже маючи на меті не тільки отримання прибутку для свого підприємства, а й отримання прибутку для всіх громад Херсонської області.
Галина Бахматова розповіла про роботу правозахисної громадської приймальні для захисту земельних прав громадян в рамках програми АгроІнвест. Замкнене коло проблем через обмежений доступ до правової допомоги з питань земельних прав з причин бідності, і вони є бідними з причин правової обмеженості можна розірвати лише широкою правової просвітою, інформаційною кампанією та наданням конкретної безкоштовної юридичної допомоги людям. Для цього на півдні України - в Одеській, Миколаївській та Херсонській області працювали п’ять Центрів первинної та вторинної юридичної допомоги, яка надавалась в різних формах. За три неповних роки роботи всім правозахисним Центрам вдалося надати правову допомогу у земельних питаннях приблизно 5000 громадян, надруковано біля 600 інформаційно-просвітницьких матеріалів у ЗМІ, проведено біля 200 навчальних заходів з земельного законодавства та захисту прав селян.
Під час круглого столу висловилися і херсонські фермери, яких турбували питання інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, земельний податок, продаж землі, відумерла спадщина, меліорація і т.д. Олег Проценко порадив їм письмово оформлювати свої пропозиції й ініціативи, починаючи з рівня області, просувати свої інтереси.
Всі учасники круглого столу відмітили як позитивні кроки Міністра аграрної політики та продовольства України Олексія Павленка те, що у 2015 році спрощено половину регулюючих процедур в галузі: в цілому скасовано понад 14 дозвільних документів, ветеринарних свідоцтв та сертифікатів якості, 6 ліцензій, запроваджено понад півсотні інших змін до законодавства в аграрній сфері. Наразі створено умови для економії суб’єктами ринку до 5 мільярдів гривень.