9 лютого, відбулась Колегія Держлісагентства. Підсумки за 2015 рік говорять, що як завджи в лісах України все добре. Реалізація зростає (на 44%), зарплати ростуть (на 42%, близько 5тис. по галузі), продуктивність на 40%
На 60% збільшились платежі до бюджетів всіх рівнів! До майже 3,2млрд. грн.! Але є зворотня сторона медалі.
Доповідали керівники Сходу та Півдня. Там чорна біда. В держбюджеті не передабчили для них кошти. А заробляти вони самі не можуть - там немає промислової лісозаготівлі. Ліси там мають рекреаційні та екологічні функції.
Таким чином:
Луганська область - 30% працюючих відправлені у відпустки за свій рахунок.
Донецька область - всі у відпустках за власний рахунок, лісова охорона відсутня, ліси рубають!
Запорізька область - працюють 1-2 дні на тиждень, вже почались загорання і нема чим гасити пожежі!
Дніпропетровська область - лісова охорона звільняється, незаконні рубки процвітають. Якщо в минулому році було виявлено рубок на 200м3, то лише в січні - на 1600м3!!!
Миколаїв - працівники звільняються, є загроза пожеж!
Одеська область - начальник пробував працевлаштовувати колишніх військових та звільнених міліціонерів. Але за 2тис. грн. ті не хочуть працювати. А оскільки зараз і ті не платяться - люди звільняються. Ліси беззахисні. Лісоохорона працює 1 день на тиждень.
Херсон - посадка лісів провалена через відсутність коштів. А це багатомільйонні збитки, бо пропадуть заготовлені саджанці. З необхідних 500 чоловік лісопожежної служби в минулі роки давали кошти на 200 чол., а в цьому році і цих немає! Вже виникають пожежі!.
Статистика говорить, що впродовж 2015 року до державного бюджету та місцевих бюджетів підприємствами галузі було сплачено податків та зборів на суму більше 3млрд. грн. Чому Мінфін та МінАПК вирішили не виділити на збереження та відновлення лісів Півдня та Сходу хоча б 300-400млн.?
Таке враження, що тут наклались а) непрофесійність керівництва та нерозуміння як працює бюрократичний апарат міністерств та відомств б) бажання "підставити" один одного та знайти крайнього - по наявній інформації спроби держагентства блокуются в МінАПК, депутати також "водять" всіх за ніс. Можливо в кризовій ситуації кожен з них хоче щось собі "на лапу". А при цьому страждають прості працівники галузі, ліси та природа галузі.
Є ще інша теорія. В кризовій ситуації лісгоспи справді можуть "загнати" в одну компанію. Адже допомагати "бідним" від "багатих" механізмів немає. Коштів держава виділяти поки що не хоче і блокує на всіх етапах.
Було дуже незвично дивитись, як окремо в рядах сиділи керівники облуправлінь Миколаєва, Одеси, Запоріжжя, Херсону, Луганська, Донецька, Дніпропетровська наче "бідні родичі" та керівники "ресурсних" областей - Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Сумська, Житомирська. І наче всі колеги і одна сім*я, а з другого боку - одних все відносно добре, а в інших чорна біда.
Саме від "багатих" до "бідних" пропонується перекачати кошти державних підприємств. Членам Колегії було запропоновано проголосувати та рекомендувати лісгоспам виділити поворотну фінансову допомогу в розмірі близько 50млн. грн. Колегія звісно ж за таке рішення не могла проголосувати, тим більше воно було подано "з голосу", без попереднього узгодження з членами.
Кінець кінцем знайшли "нейтральне" формулювання, рекомендувавши облуправлінням розглянути можливість надання позик через підприємства їхніх областей. Фактично відповідальність перекладена на них. А ті перекладуть її на лісгоспи. Керівники ресурсних областей виступали і всі як один говорили, що при наявних юридичних, законних підставах вони раді допомогти колегам з бідних областей. Але диявол криється в деталях. І надання такої допомоги може призвести до непрогнозованих юридичних наслідків.
Я, як член Колегії та народний депутат зазначив, що до мене з пропозиціями збільшення фінансування ніхто не звертався. Але якби таке звернення було, я б в першу чергу наполягав на поясненнях куди конкретно будуть спрямовані десятки мільйонів бюджетних коштів. Натомість я, маючи можливіть законодавчої ініціативи готовий внести відповідні зміни в Держбюджет.
Голова ДАЛР зазначив, що пропозиції вже розроблені, і зобов'язався надіслати на електронну пошту. Чекаю. Як тільки отримую - доопрацюю та буду подавати! Наступний тиждень пленарний. Можна прийтяти. Пікети від Профспілок допоможуть. Але якщо носитимуть мирний та конструктивний характер.
Остап Єднак, Народний депутат України. Позафракційний
"Херсонская правда"