Атмосферне повітря є одним з тих компонентів довкілля, від якого залежить стан здоров’я людини. В останні роки спостерігається дуже сумна статистика померлих від забруднення повітря. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у 2012 році в Україні від забруднення атмосферного повітря померло 54 507 осіб.
Можливо, мешканці Херсона вважають, що їх це не стосується і вони живуть в екологічно чистому місті. На жаль, ні!
За даними лабораторії спостереження за забрудненням атмосферного повітря обласного центру з гідрометеорології, в Херсоні концентрація забруднюючих речовин в атмосферному повітрі у 2015—2017 роках перевищувала гранично допустимі норми (ГДК) в 1,1—5,0 раза.
Максимальне забруднення повітря діоксидом азоту спостерігалося у 2016 році — 3,5 ГДК, в 2015 та 2017 роках цей показник мав дещо менші значення — 2,75 і 2,5 ГДК відповідно, але все одно залишився на небезпечному рівні.
Дещо краща ситуація з забрудненням повітря фенолом. Його показники склали 1,6 ГДК у 2015 році, 1,1 ГДК у 2016 році та 0,7 ГДК у 2017 році.
Найвищі показники за забрудненням повітря мав формальдегід. Так, у 2015 році гранично допустимі концентрації його перевищували норму в 5 разів. У 2016-му цей показник становив 2,7 ГДК, а у 2017-му 1,7 ГДК.
Таким чином, ми не можемо стверджувати, що мешканці Херсона можуть почуватися в цілковитій безпеці стосовно забруднення атмосферного повітря.
Але є і досить приємні моменти. У 2017 році, вперше за останні 30 років, обласною радою було виділено 190 тис. грн. на переоснащення лабораторії спостереження за забрудненням атмосферного повітря м. Херсона. Це дало можливість значно покращити якість досліджень.
На жаль, на даний час ми все ще маємо змогу лише фіксувати факти забруднення повітря, не маючи при цьому можливості чітко визначити, хто саме з суб’єктів господарювання дозволяє собі здійснювати викиди забруднюючих речовин і тим самим завдає значної шкоди здоров’ю мешканців міста. Адже відомо, що забруднення повітря є основним екологічним чинником збільшення онкологічних захворювань і викликає порушення на генетичному рівні.
Питання своєчасного виявлення таких порушників також вирішується. Так, у 2018 році з цією метою Херсонський обласний центр з гідрометеорології звертався до обласної ради з пропозицією придбати пересувну лабораторію спостереження за забрудненням атмосферного повітря, яка дасть можливість оперативно реагувати на викиди забруднюючих речовин і чітко визначати джерело забруднення.
Сподіваємося, що посадові особи, від яких залежить прийняття цього рішення, чітко розуміють, що вони також дихають тим самим небезпечним повітрям, як і всі інші мешканці міста і що від них залежить в тому числі і їхня подальша доля.
На жаль, наявність забруднення території Херсонщини та обласного центру шкідливими речовинами підтверджується не лише дослідженнями нашої лабораторії, а й статистичними даними, за якими Херсонська область входить до п’ятірки областей України з найбільшою кількістю захворювань на злоякісні новоутворення (470—575 випадків на 100 тис. населення).
Юрій КІРІЯК,
начальник Херсонського центру з гідрометеорології.
Новий день