“Куди подівся могутній Дніпро?”
7 серпня 2015 року відбулась прес-конференція «Стан найбільшої річки України. Куди подівся могутній Дніпро?», вона пройшла прямо посередині Дніпра, по коліно у воді, на якій було обговорено проблеми незаконного видобутку піску земснарядами.
У прес-конференції взяли участь голова Держводагенства України Ірина Овчаренко, голова Державної екологічної інспекції України Андрій Заїка, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.
Тетяна Тимочко зазначила: «Річка є складною комплексною системою, функціонування якої визначається багатьма чинниками. Лише незначна зміна величини будь-якого із цих чинників, приводить, іноді, до невідворотних змін у річковій екосистемі. Заберуть люди з русла певний об'єм води — менше її потече річкою далі, вимиють тонну піску – течія намиє острів посеред ріки. Всі такі дії провокують відповідні зміни у річці, відповідні процеси в річковій екосистемі. Увесь басейн Дніпра потерпає від забруднення внаслідок скидання неочищених промислових та комунальних стоків. Забудова прибережної смуги, гідроспоруди і водосховища, видобування піску по всій течії: все це знищує, навіть можливість, до самовідновлення річок України. Хижацька господарська діяльність наносить мільйонні збитки економіці України, загрожує біорізноманіттю, руйнує інженерні споруди та зупиняє розвиток річкового водного транспорту.
Всеукраїнська екологічна ліга вимагає:
- розпочати програму екологізації промислових підприємств з метою обмеження та повної заборони скидання неочищених стічних вод в ріки;
- припинити незаконне видобування річкового піску;
- здійснити інвентаризацію та винести в натуру межі водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
- підключити в обов’язковому порядку існуючі суб’єкти господарювання (за їх рахунок), які вже збудовані в прибережній захисній смузі, до міських каналізаційних мереж;
- заборонити будівництво на землях водного фонду.
Олександр Чистяков відмітив: «Дніпро перегородили греблями для отримання електроенегргіі. Найбільша річка країни втратила власну течею і не в змозі змити все те, що потрапляє в неї разом з побутовими і виробничими стоками. В той же час по-берегах Дніпра стоять мегаполіси, металургійні та хімічні гіганти ... Вода в каскаді Дніпровських водосховищ нагадує коктейль з усіх елементів таблиці Менделєєва. Береги хаотично забудовуються, знищуючи природні нерестовища, заплавні луки, протоки, острови ... Земснаряди в гонитві за миттєвою вигодою розривають на частини річку, міняючи ландшафт дна і конфігурацію берегової смуги, змінюючи русло Дніпра. Тільки в спогадах класиків Дніпро залишився «широким і могутнім ...»
Споживче ставлення до річки призвело до того, що земснаряди працюють не для блага річки та суспільства, прибираючи наноси, а тільки виходячи з корисливих цілей, видобуваючи пісок на продаж. В результаті між мостом Метро і мостом Патона на середині річки, стало настільки мілко, що вже з води визирає «новий» острів.»
Андрій Заїка розповів: «Державна екологічна інспекція України виступає проти незаконного видобування піску за законне ведення господарства на території держави. Лише вчора в Київській області було затримано інспектора Державної екологічної інспекції України за вимагання та отримання хабара за видобування корисних копалин в розмірі 10 тис. грн. Це, на жаль, не поодинокі випадки. Ми плануємо реформувати наше відомство задля ефективного та прозорого функціонування інспекції.»
Ірина Овчаренко наголосила: «Земснаряди, призначені розчищати дно річки, використовують для намивання піску у виробничих цілях. Зараз нам просто необхідна Програма по відновленню та очищенню р. Дніпро.»
Після прес-конференції громадські активісти та журналісти здійснили рейд з перевірки роботи земснарядів. Виявлено 6 працюючих земснарядів в акваторії Дніпра нижче Південного моста у столичній акваторії. Один із них завантажував пісок просто на баржу, а інші – по трубах перекачували на берег. І це в Києві, де зосереджені всі гілки влади ... А що тодіговорити про глибинці? ..