
Результати нещодавно були оприлюднені на сайті БФ. Ідеться про моніторинг гуманітарної ситуації та оцінку потреб населення. Зокрема, на Херсонщині команда відвідала 10 населених пунктів:
- у Бериславському районі: Високопілля, Велика Олександрівка, Урожайне, Давидів Брід, Архангельське, Новорайськ, Щасливе;
- У Херсонському районі: Правдине, Таврійське, Киселівка.
Про виявлені проблеми у «Схід SOS» розповіли детальніше.
Масовий виїзд населення
На Херсонщині після початку повномасштабного вторгнення РФ виїхали та не повернулися близько 60% населення, стверджують у БФ. Зокрема, у Високопіллі та Архангельському демографічне скорочення перевищило 40%.«Після деокупації досі не створено необхідних умов для повернення людей, зокрема й через складну безпекову ситуацію. Це унеможливлює відбудову та відновлення регіону», – ідеться у звіті.
Проблеми з водопостачанням
У селах Правдине та Таврійське Херсонської області система водопостачання була повністю зруйнована ворогом ще у 2022 році. Доступу до технічної води немає.«Гуманітарні організації передають 24 літри води на людину щотижня, чого недостатньо для побутових потреб, гігієни та приготування їжі, а також ведення сільського господарства, що є основним джерелом доходу місцевих», – зазначають у БФ.
Допомога вразливим групам
Ще одна проблема, на яку звертає увагу у «Схід SOS», – відсутність догляду та соціальних послуг для представників вразливих груп. У громадах залишаються маломобільні та люди з інвалідністю, які потребують піклування. У багатьох родичі виїхали, частина цих людей – самотні. Пенсії в розмірі близько 2 500 гривень не покривають витрат на належний догляд. Соціальних працівників немає або критично бракує. Така ситуація спостерігається в Киселівці, Високопіллі та Архангельському. Крім того, у людей є потреба в гігієнічних наборах і ліках.Безробіття
Можливості знайти роботу в селах прифронтових регіонів дуже обмежені. Основні причини – замінування сільгоспугідь, відсутність ресурсів. Водночас є і нестача працездатного населення. Там, де зайнятість частково збереглася, вона має сезонний характер.Наприклад, у селі Давидів Брід є 2 вапнякові кар’єри, але нині вони працюють із суттєвими обмеженнями. У Великій Олександрівці фермерські господарства та кар’єри не функціонують на повну потужність, знайти роботу тут практично неможливо.
Руйнування
У багатьох громадах – значні руйнування житла, шкіл і медичних закладів. У Киселівці повністю зруйновані школа та дитсадок, у Високопіллі та Архангельському – навчальні заклади.Стан руйнування житлового фонду:
- Правдине – 78% пошкоджено;
- Таврійське – 92% пошкоджено;
- Архангельське – 80% пошкоджено.
Замінування
Заміновані поля та лісосмуги становлять загрозу для життя, сільського господарства та відновлення громад. Ця проблема залишається в Киселівці, Високопіллі та Архангельському.«У Великій Олександрівці ситуація є критичною – заміновані не лише поля та посадки, а й прилеглі території. Роботи з розмінування тривають, водночас значна частина територій досі залишається небезпечною», – ідеться у звіті.
Висновок моніторингової групи:
«Руйнування інфраструктури, відсутність доступу до базових послуг, виїзд населення та постійна загроза обстрілів створюють вкрай складні умови для життя місцевих. Особливо вразливі – це люди з інвалідністю, представники маломобільних груп, діти та люди старшого віку, які часто залишаються без належної підтримки. Ми бачимо гостру потребу в системній гуманітарній допомозі, відновленні інфраструктури, розширенні доступу до соціальних послуг і психосоціальної підтримки. Не менш важливими є безпека та прискорення розмінування», – зазначив координатор напряму моніторингу БФ «Схід SOS» Дмитро Кобзар.
Гривна
Фото: east-sos.org