"Державне замовлення має справді стати замовленням держави. Це означає: якщо держава оплачує сто відсотків вартості навчання якогось фахівця, то цей фахівець має певні обов'язки перед нею. А саме — відпрацювати певний період часу за спеціальністю", — наголосив Винницький.
Вимога про обов'язкове відпрацювання стосуватиметься насамперед медиків, учителів та інших спеціалістів, які потрібні для державного сектору. Заступник міністра підкреслив, що ця норма діятиме лише для тих, хто навчався на місцях державного замовлення, і не поширюватиметься на контрактників та студентів, які навчаються за грантами.

Необхідність запровадження такої системи пов'язана з фокусом державного замовлення на підготовку кадрів для відбудови інфраструктури країни та розвитку людського капіталу. "У фокусі уваги державного замовлення — все, що стосується інфраструктурної відбудови нашої держави та людського капіталу. Людський капітал — це про медицину, психологію, терапію, реабілітацію. Ці спеціальності важливі для наших ветеранів, а відповідних фахівців, на жаль, у країні недостатньо", — пояснив заступник міністра.
Також значне державне замовлення буде спрямоване на освітню галузь, оскільки країна потребує оновлення вчительського складу. "До людського капіталу можна додати також фокус на освіті, який є в державному замовленні, адже тут ідеться про інвестиції в майбутніх вчителів. Ми всі розуміємо, що в освітній сфері є величезна проблема, пов'язана із зарплатами вчителів", — додав Винницький.
За словами заступника міністра, держава спрямує державне замовлення також на архітектуру, будівництво, транспортні технології, інженерні спеціальності та природничі науки: "Нам потрібні фізики, хіміки, математики"
Зобов'язання щодо відпрацювання для бюджетників стане однією з ключових новацій вступної кампанії 2025 року, яка фактично вже розпочалася із завершенням реєстрації на Національне мультипредметне тестування.
Хвиля