Парламентський комітет з питань науки і освіти рекомендував Верховній Раді відхилити за результатами розгляду у першому читанні доопрацьований проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (реєстраційний номер 5130 від 3 листопада 2016 року). Народні депутати констатували, що цей документ серед іншого містить норми, «які значно погіршують становище студентів, учнівської молоді, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників та інших громадян України, що у порушення статті 22 Конституції звужує зміст та обсяг їх існуючих прав та свобод, призведуть до ручного управління стипендіальним забезпеченням здобувачів вищої освіти...» Перший заступник голови профільного Комітету Олександр Співаковський зазначив: «Я хочу, щоб ідеологію створення стипендіального фонду задавав не Мінфін, а Міністерство освіти і науки».
Згаданий законопроект серед іншого скасовує положення 62-ої статті Закону «Про вищу освіту», про те, що розмір стипендіального фонду вищого навчального закладу має забезпечувати виплату академічних стипендій не менш як двом третинам і не більш як 75 відсоткам студентів-бюджетників денної форми навчання без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії. Максимальну кількість отримувачів таких виплат уряд хоче визначати на свій розсуд. Наступного року Мінфін планує обмежити кількість отримувачів академічних стипендій 43 відсотками, а соціальні виплачуватимуть ще 7 відсоткам студентів Загалом, стипендіями буде охоплено не більше 50 відсотків спудеїв.
З огляду на тотальне здорожчання продуктів харчування, товарів та послуг, зокрема, здорожчання вартості проживання у студентських гуртожитках, обмеження копа отримувачів стипендій неприпустиме, вважають парламентарії. За словами Олександра Співаковського, перш ніж ухвалювати такі зміни, треба розуміти, яким буде новий алгоритм нарахування стипендій. Поки що тут немає одностайності навіть між Мінфіном та Міністерствоь освіти. У першому варіанті згаданого законопроекту визначати кількість отримувачів стипендій мали вчені ради вищих навчальних закладів. В остаточному варіанті це положення зникло. Уряд хоче регулювати це питання в ручному режимі, з чим не погодилася більшість членів профільного парламентського комітету.
Ганна ЛУКАНСЬКА, Голос України