
Як передає Укрінформ, про це свідчать дані онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам із бази даних дослідницької онлайн-панелі Херсонської громади, оприлюдненого «Фондом громади міста Херсон «Захист».
«Кількість херсонців, які змушені були виїхати з міста після початку повномасштабного вторгнення і збираються повернутися в Херсон, поступово скорочується. Про це говорять у своїх відповідях і безпосередньо ті, хто виїхав, і ті, хто має родичів та знайомих з їх числа», - йдеться у повідомленні.
Наголошується, що основною умовою повернення херсонців є безпека. Причому якщо у серпні 2024 року «відсунення ворога на безпечну відстань» було достатньою умовою для 51% опитаних, то зараз таких стало 38%. Водночас із 18% до 32% виросла кількість тих, хто вважає, що кордони України на початок повномасштабного вторгнення є необхідною умовою повернення. Також більше ніж удвічі зменшилась частка тих, хто вважав, що можна повертатися до Херсона в разі підписання перемир’я з ворогом по теперішній лінії зіткнення – з 79% в серпні 2024-го до 30% зараз.
За даними дослідження, власна нерухомість, житло є основним мотивуючим фактором повернення, і цей показник залишається стабільно високим: у серпні 2024 року він становив 89%, а в квітні 2025-го – 85%. При цьому «страх повертатися через можливість поновлення бойових дій» залишається основним демотиватором (72% – у 2024 р. і 68% - тепер).
Загалом серед херсонців – внутрішніх переселенців та біженців (переважно тих, які мають статус тимчасового захисту в ЄС) частка тих, хто збирається повертатися у місто, зменшилася на 10%, але залишається високою. Якщо у серпні 2024 року таких було 80%, то у квітні 2025-го – 70%.
Херсонці залишаються консервативними в питаннях, що стосуються відновлення населення міста та країни взагалі. На думку 77% опитаних, найкращий спосіб задовольнити потребу України в людських ресурсах є повернення якомога більшої кількості громадян за допомогою позитивних стимулів. Ця частка наразі не змінюється.
Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» за підтримки Національної мережі розвитку локальної філантропії та GlobalGiving.
Як повідомляв Укрінформ, майже половина мешканців Херсонської громади змінила роботу, 66% - змінили професію.