ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

17:56 25/04
Війська РФ атакували чоловіка біля магазину в передмісті Херсона      
17:39 25/04
З ким гратиме тенісистка з Херсонщини на турнірі в Мадриді      
17:02 25/04
Підтвердили загибель військового з Херсонщини      
16:46 25/04
Якою буде погода на Херсонщині 26 квітня      
16:29 25/04
В окупованому Генічеську хочуть знову демонтувати пам’ятник Леніну      
16:20 25/04
Обрали представника до Ради ветеранів від Херсонщини      
16:00 25/04
День 1522. 25 квітня. Що обговорюють херсонці у соцмережах      
15:28 25/04
Чи очікувати магнітні бурі 26 квітня 2026 року?      
15:16 25/04
Центр життєстійкості з Херсонщини визнали одним із найкращих в Україні      
15:12 25/04
З російського полону повернули військового з Херсонщини Олександра Сичова      
15:11 25/04
У межах останнього обміну повернули бійця з Великоолександрівської громади Херсонщини      
14:47 25/04
Помер військовослужбовець з Херсонщини      
14:38 25/04
Курортна зона Арабатської Стрілки на Херсонщині перетворюється на руїни, – очевидці      
14:36 25/04
Пауерліфтер з Херсонщини посів перше місце на чемпіонаті України      
14:04 25/04
Показали, як бійці зенітної ракетної Херсонської бригади збили безпілотники РФ. ВІДЕО      
14:00 25/04
У Херсоні відкрили новий дитячий простір в укритті      
13:41 25/04
Експоліцейський, який будував кар’єру при окупантах у Криму та на Херсонщині, отримав 15 років тюрми      
13:39 25/04
У Херсоні через атаки РФ частково знеструмлені Центральний та Корабельний райони      
13:33 25/04
У Херсоні частково зникло світло. Що відомо?      
13:25 25/04
На лівобережжі Херсонщини ліквідували росіянина, полковника МНС РФ      
13:22 25/04
У Херсоні тимчасово не працює електротранспорт      
13:03 25/04
У Високопільській громаді облаштовують модульне містечко для людей, які втратили житло      
12:58 25/04
За передачу даних про ЗСУ житель Херсонщини отримав 5 років тюрми, але його звільнили від ув’язнення      
12:57 25/04
З російського полону повернули двох захисників з Бериславського району      
12:33 25/04
З вересня 2024 року вважали зниклим безвісти. З полону РФ повернувся боєць зі Шляхового на Херсонщині Сергій Кислий      
12:30 25/04
Пауерліфтер з Херсонщини виборов перемогу на чемпіонаті України      
12:14 25/04
З полону РФ повернувся боєць з Херсонщини, якого вважали зниклим безвісти      
12:06 25/04
З полону звільнили військового з Бериславської громади Сергія Кислого      
12:02 25/04
У Кремлі заявили про внесення у реєстр понад 6 мільйонів об’єктів нерухомості на окупованих територіях      
11:44 25/04
Kyiv Independent: рух “Жовта стрічка” заохочував цивільних до ризикованих дій в окупації      
11:39 25/04
З російського полону повернули двох військовослужбовців з Херсонщини      
11:17 25/04
Костюк та Калініна отримали зіркових суперниць у третьому раунді WTA 1000 в Мадриді: з ким зіграють      
11:08 25/04
Під час обміну полоненими повернули військових із Херсонщини      
11:05 25/04
З полону повернули двох військових із Херсонщини      
10:59 25/04
Погода в Херсоні та області 26 квітня: що очікувати?      
10:44 25/04
Військові РФ атакували дроном жінку у Садовому поблизу Херсона: вона у тяжкому стані      
10:43 25/04
Сальдо хоче запустити програму “незадоволення людей” на окупованій Херсонщині      
10:11 25/04
Пауерліфтер з Херсонщини Антон Куткін здобув перемогу на чемпіонаті України      
10:11 25/04
Студент ХДУ здобув перемогу у Всеукраїнському конкурсі «Я — журналіст!»      
Все новости

Архив публикаций

«    Апрель 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
СПЕЦТЕМЫ


    Громадські настрої у Херсонській міській громаді в 2023–2024 рр

    Фонд громади Херсона «Захист» опублікував фінальний аналітичний звіт.

    На основі соціологічних досліджень, проведених з використанням дослідницької онлайн-панелі Херсонської громадиЗвіт за результатами дослідження онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам із бази даних (дослідницької онлайн-панелі Херсонської громади). 

    Загалом з липня 2023 р. до вересня 2024 р. групою дослідників з числа експертів ГО «Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України» і Нью Імідж Маркетинг Груп на замовлення Фонду громади міста Херсон «Захист» було проведено 32 соціологічних дослідження громадської думки


    Загальні висновки та результати


    Однією з перших знахідок дослідницького проєкту став феномен єдності Херсонської міської громади. Виявилося, що попри виїзд із міста більш ніж двох третин населення, херсонці продовжують жити в одному інформаційному полі, щоденно переглядати ті самі соцмережі та сайти рідного міста, дотримуватися досить схожої позиції щодо більшості різноманітних питань. Помітні розбіжності 
 у відповідях між тими, хто залишився у Херсоні, і тими, хто виїхав в іншу країну чи в інший регіон України, були скоріше виключенням із цього правила і зафіксовані тільки по деяким пунктам наших опитувань. До цього слід додати також те, що переважна більшість вимушених переселенців декларує готовність повернутися до Херсона, як тільки у місті стане безпечно.
    Але водночас ми констатуємо зародження відцентрових тенденцій. Частині переселенців вже вдалося досить успішно адаптуватися на новому місці, збільшити свої доходи, підвищити соціальний статус. Їх мотивація до повернення зменшується. І чим більше часу минає, тим більш незворотними стають міграційні процеси. Досвід інших військових конфліктів та переміщень великих мас людей свідчить, що значна частина мігрантів уже не зможе чи не схоче повернутися, навіть, якщо зараз вони щиро цього прагнуть.

    Ризик неповернення довоєнного населення є серйозним викликом для Херсона, оскільки саме люди є головним ресурсом для майбутнього відродження міста. Отже, підживлення емоційного зв’язку мігрантів із Херсоном та підтримка єдності громади є важливою суспільною задачею. Це може бути досягнуто методами дистанційного залучення до громадського життя міста у такий спосіб, щоби навіть із інших регіонів чи країн херсонці могли впливати на суспільні процеси у громаді та висловлювати свою думку. Показово, що самі херсонці максимально підтримують такі ініціативи.

    Важливою характеристикою херсонської громади є також міцна міська ідентичність. При цьому локальний патріотизм не протиставляється патріотизму національному, а навпаки органічно із ними поєднується. Власне, гордість за місто і за свою херсонську ідентичність в першу чергу пов’язана саме із «українським незламним Херсоном». Мешканці громади однаково сильно пишаються як тим, що вони є херсонцями, так і тим, що вони є українцями. Інші локальні ідентичності (пов’язані, переважно, із відчуттям приналежності до регіону – Півдня, Херсонської області чи Таврійського краю) не є пріоритетними. Місто Херсон для його громади є набагато більш значимим. Якщо респонденти 
і схилялися до обласної чи регіональної (неміської) ідентичності, майже завжди 
 це був другий або третій вибір.
    Міська ідентичність великою мірою впливає на уявлення про бажану політику пам’яті. Жителі Херсона схильні до того, щоб органічно поєднувати символіку різних епох історії міста. Наприклад, більшість херсонців підтримують ідею спільного меморіалу у Парку Слави, присвяченого пам’яті про борців за Україну 
 у Визвольних змаганнях 1917-1922 рр., Другій світовій війні 1939-1945 рр. та в поточній російсько-українській війні. Схвально оцінюючи в цілому ініціативи із деколонізації топоніміки та перейменування вулиць, жителі міста більше схиляються до місцевих нейтральних назв чи до повернення старих, дорадянських, якщо вони не містять імперських сенсів.
    Війна та пов’язані із нею випробування також значно піднесли роль волонтерства у громаді. Зараз організації громадянського суспільства є одними з найавторитетніших інституцій Херсона. Херсонці не тільки надзвичайно високо оцінюють роботу волонтерів, але й самі активно долучаються до благодійної діяльності, допомагають іншим чи донатять.

    Попри високу стійкість і віру у перемогу, поступово в громаді накопичується втома від війни. Безпосередньо у Херсоні мешканці страждають від обстрілів, за рік значно зросла кількість тих, хто пережив загибель родичів та втрату майна. Стало більше труднощів із працевлаштуванням. Багато хто був змушений змінити роботу на менш оплачувану та престижну. Не оминули проблеми і тих, хто виїхав із Херсона. Хоча, в середньому, вони знаходяться у кращому і матеріальному, і психологічному становищі, ніж ті, що залишилися.
    У цілому, більшість херсонців зараз відчувають себе нещасними. Найбільшу тривогу викликає те, що стан респондентів за останній рік має тенденцію до погіршення. Зрештою, психологічна пригніченість відображається і на здоров’ї. Зовсім небагато херсонців можуть назвати себе повністю здоровими.

    Психологічна виснаженість проявляться також в тому, що люди почали відписуватися від телеграм-каналів (крім того, що зараз обговорюється небезпека від Телеграму). Можна припустити, що в даному випадку спрацьовує свого роду «запобіжник» для збереження психіки від вигорання. Чимало респондентів переглядають новини із фронту навіть не щоденно, а щогодини – приймаючи все, що відбувається, близько до серця. Попри все, херсонці не втрачають оптимізму та вірять у позитивні зміни: майбутнє у них асоціюється із словами «надія» та «очікування покращення».

    Одним із наочних результатів ворожого вторгнення та 8-місячної окупації міста стало те, що переважно російськомовна (до війни) херсонська громада у повсякденному спілкуванні перейшла на українську, принаймні декларує це. Мовна поведінка херсонців стала формою спротиву загарбникам та захисту власної тотожності.
    Подіям 2022 р. херсонці воліли би присвятити спеціальний музей, причому досить відчутна частка жителів готова поділилися для цього власними історіями, експонатами чи фотографіями. Стрижневими темами такого музею вони бачать громадський спротив 2022 року та загальна стійкість Херсона.

    Досить розповсюджена думка, що Херсон майбутнього буде іншим містом – 
 не таким, яким він є зараз чи був до війни. Вочевидь, респонденти по-різному уявляють оновлення Херсона. Кожен наповнює ідею «нового міста» своїм власним змістом, але загалом можна констатувати, що запит на створення нового є набагато сильнішим, ніж на відновлення старого.

    Новий День




    Похожие публикации

    19-12-2024, 12:12
    Працевлаштування, гуманітарна допомога та бродячі тварини: з якими проблемами найбільше стикаються жителі Херсона
    18-12-2024, 18:33
    Лише 10% вважають доцільним будівництво підземних шкіл в Херсоні: результати соцопитування
    1-11-2024, 13:47
    51% вважає відсунення ворога на безпечну відстань достатньою умовою, щоб повернутись в Херсон: результати опитування
    7-08-2024, 14:45
    Кожен 5-й херсонець-ВПО не планує повертатися додому – результати опитування
    1-06-2024, 17:15
    Втрачені через війну дачі стали ще одним виміром херсонської трагедії
    8-05-2024, 15:44
    50% херсонців добре поінформовані про діяльність місцевих вишів у теперішніх умовах: результати опитування Фонду громади Херсона “Захист”
    13-03-2024, 17:53
    Майже всі херсонці – благодійники: як, скільки та кому донатять жителі Херсонської громади
    9-11-2023, 14:50
    Херсонці хочуть бачити місто театральним
    28-09-2023, 08:25
    Половина херсонців не користується укриттями та не вміє надавати першу домедичну допомогу

    Добавьте комментарий




    0"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    17:56 25/04
    Війська РФ атакували чоловіка біля магазину в передмісті Херсона      
    17:39 25/04
    З ким гратиме тенісистка з Херсонщини на турнірі в Мадриді      
    17:02 25/04
    Підтвердили загибель військового з Херсонщини      
    16:46 25/04
    Якою буде погода на Херсонщині 26 квітня      
    16:29 25/04
    В окупованому Генічеську хочуть знову демонтувати пам’ятник Леніну      
    16:20 25/04
    Обрали представника до Ради ветеранів від Херсонщини      
    16:00 25/04
    День 1522. 25 квітня. Що обговорюють херсонці у соцмережах      
    15:28 25/04
    Чи очікувати магнітні бурі 26 квітня 2026 року?      
    15:16 25/04
    Центр життєстійкості з Херсонщини визнали одним із найкращих в Україні      
    15:12 25/04
    З російського полону повернули військового з Херсонщини Олександра Сичова      
    15:11 25/04
    У межах останнього обміну повернули бійця з Великоолександрівської громади Херсонщини      
    14:47 25/04
    Помер військовослужбовець з Херсонщини      
    14:38 25/04
    Курортна зона Арабатської Стрілки на Херсонщині перетворюється на руїни, – очевидці      

    14:36 25/04
    Пауерліфтер з Херсонщини посів перше місце на чемпіонаті України      
    14:04 25/04
    Показали, як бійці зенітної ракетної Херсонської бригади збили безпілотники РФ. ВІДЕО      
    14:00 25/04
    У Херсоні відкрили новий дитячий простір в укритті      
    13:41 25/04
    Експоліцейський, який будував кар’єру при окупантах у Криму та на Херсонщині, отримав 15 років тюрми      
    13:39 25/04
    У Херсоні через атаки РФ частково знеструмлені Центральний та Корабельний райони      
    13:33 25/04
    У Херсоні частково зникло світло. Що відомо?      
    13:25 25/04
    На лівобережжі Херсонщини ліквідували росіянина, полковника МНС РФ      
    13:22 25/04
    У Херсоні тимчасово не працює електротранспорт      
    13:03 25/04
    У Високопільській громаді облаштовують модульне містечко для людей, які втратили житло      
    12:58 25/04
    За передачу даних про ЗСУ житель Херсонщини отримав 5 років тюрми, але його звільнили від ув’язнення      
    12:57 25/04
    З російського полону повернули двох захисників з Бериславського району      
    12:33 25/04
    З вересня 2024 року вважали зниклим безвісти. З полону РФ повернувся боєць зі Шляхового на Херсонщині Сергій Кислий      
    12:30 25/04
    Пауерліфтер з Херсонщини виборов перемогу на чемпіонаті України      

    12:14 25/04
    З полону РФ повернувся боєць з Херсонщини, якого вважали зниклим безвісти      
    12:06 25/04
    З полону звільнили військового з Бериславської громади Сергія Кислого      
    12:02 25/04
    У Кремлі заявили про внесення у реєстр понад 6 мільйонів об’єктів нерухомості на окупованих територіях      
    11:44 25/04
    Kyiv Independent: рух “Жовта стрічка” заохочував цивільних до ризикованих дій в окупації      
    11:39 25/04
    З російського полону повернули двох військовослужбовців з Херсонщини      
    11:17 25/04
    Костюк та Калініна отримали зіркових суперниць у третьому раунді WTA 1000 в Мадриді: з ким зіграють      
    11:08 25/04
    Під час обміну полоненими повернули військових із Херсонщини      
    11:05 25/04
    З полону повернули двох військових із Херсонщини      
    10:59 25/04
    Погода в Херсоні та області 26 квітня: що очікувати?      
    10:44 25/04
    Військові РФ атакували дроном жінку у Садовому поблизу Херсона: вона у тяжкому стані      
    10:43 25/04
    Сальдо хоче запустити програму “незадоволення людей” на окупованій Херсонщині      
    10:11 25/04
    Пауерліфтер з Херсонщини Антон Куткін здобув перемогу на чемпіонаті України      
    10:11 25/04
    Студент ХДУ здобув перемогу у Всеукраїнському конкурсі «Я — журналіст!»      
    Все новости

    Наверх