Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) зібрала свідчення про атаки з дронів військовими РФ по Херсонщині. З цими свідченнями звернулися до Незалежної міжнародної комісії ООН із розслідування порушень в Україні .
Про це повідомив “Вгору” координатор приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у місті Херсоні та юрист БО "Фонд милосердя та здоров'я" Олександр Данилов.
За його словами, вони фіксували свідчення людей у Станіславській громаді. Окрім цього, опрацювали фото, відео та офіційні дані місцевої влади. Цю доказову базу передали до Київського офісу, з ними також звернулися до ООН, аби розслідувати злочини російських військ щодо ударів дронами по місцевих жителях і цивільних об'єктах.
Нещодавно відбулося засідання робочої групи з громадської безпеки та відновлення Станіславської територіальної громади, яке відвідав координатор Української Гельсінської спілки з прав людини у Херсоні. На ньому вирішили, що правозахисники продовжуватимуть там свою роботу. Зокрема, готуватимуть нові звернення й надаватимуть юридичну підтримку людям, які залишаються в громаді та виїхали в більш безпечні регіони.
“Дронових атак фіксують тисячі, але для міжнародної організації важливі конкретні випадки, з конкретними персоналіями постраждалих. Тому зараз працюємо в Станіславській громаді. Але якщо буде результат після звернення, то готуватимуть аналогічні звернення й стосовно інших громад”, – зазначає координатор УГСПЛ.
Правозахисник додає: “імовірно, для жителів Херсонщини, на жаль, удари по цивільних стали жахливою буденністю”. Проте відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду умисні поранення, загибель чи пошкодження об'єктів цивільної інфраструктури – є воєнними злочинами.
Також він розповів, що робота Херсонської приймальні з документування воєнних злочинів почалася з березня 2022 року і триває дотепер.
Чому потрібно звертатися до міжнародних організацій?
Як зазначив Олександр Данилов, ми маємо використовувати чинні механізми – зокрема фіксацію воєнних злочинів Російської Федерації та юридичне підтвердження цих фактів. Важливо, щоб про них не забули.
“Зараз ми збираємо докази, фіксуємо злочини та привертаємо увагу до цього, як в Україні, так і за кордоном”, – сказав координатор Херсонської приймальні УГСПЛ.
За його словами, коли буде юридичне рішення, його можна буде брати за основу в подальших судових процесах або застосовувати механізми тиску за невиконання рішень комісії.
Отримати фахову безоплатну правову допомогу мешканці Херсонщини та внутрішньо переміщені особи мають можливість за номером “гарячої лінії”: +38 (095) 805 7299.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом.
Громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини працює на базі благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я».
Цей матеріал став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт "Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)".
На фото: Фіксація координатором приймальні УГСПЛ ударів окупаційних військ по населеному пункту Херсонщини. Фото Олександра Данилова