У повідомленні НБУ йдеться про те, що це обмеження є тимчасовим. Воно запроваджується на 6 місяців. Ліміт діятиме лише на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. За допомогою цього нововведення планують запобігати використанню платіжної інфраструктури у злочинних цілях (йдеться про так звані "дропи", тобто підставні картки).
Ліміт не стосується рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою Кабміну, та осіб, щомісячні доходи яких із підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. Також він не застосовуватиметься при переказі коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та переказами юридичних осіб.
"Дропи" – це люди, які за грошову винагороду дають зловмисникам доступ до своїх банківських карток та рахунків. Такі платіжні кошти використовуються як "транзитні" для проведення переказів між іншими рахунками. Так зловмисники "відмивають" незаконні гроші, "плутують сліди" та ускладнять роботу правоохоронцям. Слід зазначити, що "дропа " можуть притягнути до кримінальної відповідальності нарівні з іншими учасниками злочину, хоча він про це не замислюються.
За даними НБУ, щорічно через картки "дропів" можуть проходити близько 200 млрд грн. У 2024 році два найбільші українські банки вже припинили обслуговувати понад 80 000 клієнтів, які були "дропами" (за наданням НБУ).
Для боротьби з дропами можуть застосовуватися й інші методи. Наприклад, введення реєстру рахунків, що дає можливість бачити "скомпрометовані" рахунки та фізичних осіб; посилення вимог для банків щодо фінмоніторингу та обмеження обороту без підтвердження доходів; обмеження залучення нових клієнтів тим, хто забезпечує контроль; запровадження технічних засобів моніторингу використання карток "дропів".
Today.ua