Син викраденого росіянами у Генічеську колишнього командира розвідувального корабля Військово-морських сил України "Славутич" Олексія Кисельова, якого окупаційний суд у Джанкої засудив до 8,5 років ув'язнення, військовий морського флоту України у третьому поколінні Артем Кисельов був заступником командира ракетного катера ВМСУ "Прилуки". Під час окупації Криму 2014 року він не зрадив присягу й не перейшов на бік росіян.
Після захоплення півострова він виїхав із рідного Севастополя, продовжив службу в Одесі, далі звільнився й жив у Києві. Окупанти вдруге вдерлися в його життя 24 лютого 2022 року. Відтоді вже третій рік севастополець боронить Україну від російських військових на східному та південному напрямках фронту.
Артем Кисельов з позивним "Кисіль" розповів для Суспільне Крим про службу та своє життя.
Після окупації Криму у 2014 році росіяни активно підтримують міф, що мешканці півострова самі вирішили "приєднатися до РФ". Артем Кисельов не зміг прийняти неправду. Водночас він вірить, що ще повернеться у звільнений півострів.
"Коли з тобою це трапляється, (то — ред.) за правду треба поборотися", — пояснив військовослужбовець.
За правду Кисельов бореться вже понад десять років. Допомагав йому у цій боротьбі батько Олексій, який командував розвідувальним кораблем "Славутич".
"Батько служив, він застав цей розподіл флоту. Він там спочатку топив ще за ВМСУ, підіймав прапори на кораблі, на якому він був. Ми жили в гуртожитку, а сусід через двері був. Він приходив, заарештовував якось батька. Тобто, ще тоді сім’я застала суперечки, агресію зі сторони Росії", — розповів він.Батько Артема надихнув його стати моряком, як і не зраджувати присягу.
"Він каже: "Всі поступають на цивільних, слабо на військового?". І я сказав, що не слабо. Через певний час я ні про що не жалкую. Все було взагалі супер — купа цікавих історій, добрих хлопців, з якими досі спілкуюсь, хто не зрадив Україну", — зазначив боєць.
За проукраїнську позицію Олексій Кисельов вже два роки перебуває у російському полоні. Після викрадення у Генічеську Херсонської області окупанти катували і засудили його до 8,5 років в'язниці.
Водночас його син зрозумів сутність росіян у 2014 році. Тоді по зашифрованих радіочастотах Артем впізнав деякі голоси тих, з ким вчився на моряка. Колишні курсанти, знайомі Кисельову, погрожували на цих радіочастотах відкрити вогонь по ракетному катеру ВМСУ "Прилуки", якщо він буде виходити зі Стрілецької бухти Севастополя.Тоді він був заступником командира на катері та єдиним офіцером на судні, який не зрадив присягу. Крім Артема, вірними їй лишилися ще семеро матросів. Решта ж, разом із командиром Дмитром Сухарем, перейшли на бік окупантів. Те, що командир є зрадником, зрозуміли одразу, зазначив Кисельов. Сухар, зокрема, не дав вивести "Прилуки" зі Стрілецької бухти.
"Командир сказав, що ми не можемо вийти, що ми не вийдемо, бо заблокована бухта. Я з командиром БЧ-2 переодяглися у цивільний одяг, взяли рибацький катерок і уздовж берега пішли там міряти глибини, щоб розуміти, що ми можемо вийти. Доповіли командиру, що є маршрут по якому ми можемо вийти. Він все одно заборонив", — пригадав Кисельов.Артему теж окупанти пропонували гроші та посаду, але він не погодився. З Криму чоловік їхав з однією зубною щіткою. Далі — служба на флоті в Одесі, "дембель" і переїзд до Києва. Там його і застало повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2024 року.
"Була ця промова Путіна (президента РФ Володимира Путіна — ред.) 2022-го, я йшов слухав в навушниках і все, розумію, що буде війна. В той самий день набрав колишньому командиру: "Що робить?". А він каже: "У нас нічого. Тиша". 24 лютого він каже: "Все, почалось. Звісно — великий збір, приїжджай". Коли я вже приїду? Тут вже все. Нічого не працює, нікуди не поїду. До адміністрації Києва (пішов — ред.), отримав там зброю, як тут багато хлопців (отримали зброю — ред.)", — розповів Кисельов.
Після початку широкомасштабної війни в України Артем, зокрема, брав участь у звільненні Київської області. Саме там він вперше побачив воєнні злочини росіян проти цивільних.
"Ми тоді працювали з "Омегою" по "зачистці" і я вже тоді там побачив ці російські позиції, колону цивільної техніки, звалище загиблих цивільних, яких вони повбивали. Біля заправки були в них позиції. На заправку вони приходили, милися і вони там застрелили якось цивільного. Як вони його вбили, так він і лежав пару тижнів", — зазначив військовий.
За інформацією представництва президента України в АР Крим, Кисельов офіційно оформлений у військовій структурі, яка не вимагає знаходження на фронті. Водночас разом з товаришами він їздить добровольцем в зону бойових дій для виконання завдань спільно з іншими підрозділами.
Що відомо про Олексія Кисельова
22 липня 2022 року російські силовики затримали його в окупованому Генічеську, а після цього вивезли до Криму та помістили в СІЗО.Кисельова звинуватили в участі в "батальйоні імені Номана Челебіджихана" – частина 2 статті 208 КК Росії. Це формування у Росії вважається терористичною організацією. Російська прокуратура вимагала 10 років ув'язнення для нього. Також українця звинувачують, що він брав участь у морській блокаді Криму.
Засновник батальйону імені Номана Челебіджихана Ленур Іслямов заперечує, що Олексій Кисельов причетний до нього.
Кисельов розповідав про тортури у Генічеську. Його били й катували протягом 5 днів, вимагаючи, щоб він зізнався на камеру, ніби є керівником партизанського руху.
27 жовтня 2022 року колишній капітан ВМС оголосив голодування через відсутність медогляду протягом двох місяців, незважаючи на запити затриманого на обстеження лікарем. Це порушує щонайменше шість міжнародних договорів.
17 лютого 2023 року окупаційний суд у Джанкої засудив Кисельова до 8,5 років ув'язнення в колонії суворого режиму.
22 серпня 2023 року окупаційний Апеляційний суд в Криму залишив в силі вирок. Захист планує оскаржити рішення в касаційній інстанції.
24 жовтня 2023-го чоловіка етапували до "Владимирського централу", де найсуворіші умови утримання серед інших в'язниць РФ. У листопаді того ж року йому дозволили отримувати від родичів лише одну посилку та одну бандероль протягом року.suspilne.media