У сучасному інформаційному світі, де потік новин несеться щохвилини, стає важливішим відрізняти правду від брехні. Одним із найефективніших методів боротьби з дезінформацією та помилковими твердженнями є факт-чекінг. Це процес перевірки фактів, метою якої є підтвердження чи спростування тверджень, поданих у новинах, статтях, репортажах та соціальних медіа.
Що таке факт-чекінг?
Факт-чекінг — це метод систематичної перевірки тверджень на їх правдивість та точність. Знати його принципи потрібно всім, хто користується інтернетом, читає новини, кого цікавлять заробітки в мережі, легальні букмекери. Факт-чекінг включає:
аналіз даних;
дослідження джерел;
перевірку фактів на основі отриманої інформації.
Для чого потрібен факт чекінг:
Боротьба з дезінформацією. Факт-чекінг допомагає виявити та спростувати помилкові твердження та міфи, запобігаючи поширенню дезінформації.
Підвищення суспільної довіри. Перевірена інформація сприяє формуванню довіри до ЗМІ та інших джерел інформації.
Підтримка прийняття рішень. Точні факти дозволяють людям приймати усвідомлені рішення з урахуванням надійної інформації.
Факт-чекінгом займаються як професійні організації, так і незалежні дослідники. Основні принципи перевірки інформації потрібні звичайним людям, які не хочуть загубитись в потоці інформації та новин. Адже факт чекінг допомагає не бути обдуреним, наприклад при прийнятті певних рішень щодо вкладень грошей, поїздок, придбання інфопродуктів. В Україні існують ЗМІ, які створили спеціалізовані відділи з факт-чекінгу.
Як перевірити інформацію
Першим кроком є перевірка надійності джерела. Якщо ви прочитали інформацію, наприклад в телеграм каналі, поцікавтесь, звідки вона туди потрапила. Якщо новина містить конкретні твердження чи дані, які можна перевірити, спробуйте знайти інші незалежні джерела, які б підтверджували ці факти. Використовуйте пошукові системи або спеціалізовані сайти факт-чекінгу для цього. Зверніть увагу, скільки разів ця інформація з'являється в різних джерелах і наскільки вона узгоджується з загальновизнаними фактами.
Іноді інформація може бути правильною, але винесеною з контексту. Спробуйте зрозуміти, яка ситуація оточує подані дані. Перевірте, чи були будь-які зміни або упущення в поданій інформації, які можуть змінити її зміст. В інтернеті легко маніпулювати зображеннями та відео. Якщо новина містить фотографії або відео, спробуйте знайти інші джерела, що підтверджують їхню справжність. Шукайте інформацію про місце події, дату, коли було зроблено фото або відео, та інші деталі, які можуть допомогти підтвердити його правдивість.
Так, наприклад, під час тогорічного прориву дамби Каховського водосховища, інтернет заполонили фотографії собак у воді. Але при перевірці виявилось, що більшість цих фотографій були зроблені не в Україні, а в Азії набагато раніше.
Важливо уважно зважити всю доступну інформацію та використовувати здоровий глузд. Якщо щось здається надто хорошим, щоб бути правдою, або надто дивним, щоб бути правдою, це може бути ознакою того, що потрібно провести додаткові дослідження.