П'ять місяців тому херсонський тренер з айкідо Артем в Одесі відновив свою діяльність.
"Була така думка, якщо почну тут тренувати, наче буду зраджувати своїм учням, тому ніяк не хотів починати це діло. У нас в Херсоні було сім залів, в яких тренувалося понад 250 учнів. У мене десь в середньому близько ста учнів тренувалося в моєму залі", — говорить він.
Тренер з Херсона Артем Гараєв тренує дітей в Одесі, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Херсон
Під час окупації Херсона Артем Гараєв не припиняв тренувати дорослих і дітей. Заняття проводив шість днів на тиждень на подвір’ї свого дому та у спортзалі.
"Діти сиділи вдома, навчання наше було онлайн, але ми розуміємо, що в Херсоні його психологічно не було, тому що багато окупантів ходили по місту й всі думки, як у дорослих, так у дітей були безпосередньо направлені на війну, яка відбувалася в нашому місті", — каже чоловік.
Клуб Артема зміг провести україномовну атестацію учнів влітку 2022 року в окупованому на той час місті.
Херсонський тренер з айкідо Артем Гараєв, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Херсон
Заняття з айкідо, яке проводить херсонський тренер Артем Гараєв, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Херсон
В окупованому місті чоловік та його родина прожили сім місяців, розповів тренер.
"Чесно, коли в нас у Херсоні вибухало, ми раділи, ми не боялися, тому що ми знали, що це наші захисники луплять окупантів і тому навіть вибігали на вулицю і дивились, де це воно горить. Ми у Херсоні найбільше боялися стуку у двері. Тобто було найстрашніше, мабуть, це от чекати. Очікування того, що рано чи пізно до тебе можуть прийти", — каже чоловік.
Артем Гараєв разом з братом були учасниками проукраїнських мітингів.
"Запам'ятався один момент, коли приходжу я додому і мама мого учня пише: "Артеме Анатолійович, сьогодні бачили вас у марафоні по телебаченню. Чули, як ви кричали "Слава Україні", — розповів він.
Артем Гараєв тренує дітей в Одесі, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Херсон
Виїзд на підконтрольну територію для Артема та його родини тривав дев'ять днів. Автівку зупинили у Василівці 30 вересня 2022 року. З наступного дня для виїзду російські військові вимагали перепустки, розповідає чоловік.
"Коли перше побачив наших поліцейських з двома буквами "і", поліція, з українськими прапорами, я вийшов та кажу: "Хлопці, Боже, як водій вам кажу, ніколи в житті не був радий так бачити поліцію, як зараз". Вони там посміялись, в мене просто сльози градом текли, зупинити було неможливо", — говорить Артем.
"У тренуванні ми перейшли на українську мову, в бізнесі ми перейшли майже повністю на українську мову. Що зробила Росія? Вони приїхали сюди визволяти російськомовних, але Херсон, який розмовляв російською мовою, перейшов на українську", — говорить тренер з айкідо.
Суспільне Херсон