Дмитро Галютдінов – бас-гітарист, учасник рок-гурту "Старий мотив", відеоінженер Херсонського драмтеатру. Під час повномасштабного вторгнення залишався у Херсоні. Розповідає, пересування містом намагався обмежити – виходив тільки купити їжу. Втім ці заходи безпеки не врятували. 20 березня 2022-го із другом пішов на закупи і не повернувся додому.
"Вони стояли на перехресті вулиці Залаегерсег та Бериславського шосе. Друг сказав, що не хоче йти, бо почнуть перевіряти, а в нього в телефоні є відео, він возив медичні засоби до Антонівського мосту. Я сфотографував цей блок-пост. Я не бачив, щоб там хтось стояв біля цієї машини, але я так розумію, що побачили через приціл, там снайпер був", — згадує Дмитро.
Рок-музикант Дмитро Галютдінов у Херсоні біля театру. Фото: Суспільне Херсон
Його з другом наздогнав автомобіль російських військових.
"Зупинились біля нас, спитали, що ви фотографуєте, для чого це. Я сказав, що це я показати дівчині, чому ми не пішли за продуктами, що там блокпост. Другові ще зв’язали руки, а на мене не вистачило скотчу, тому мені зв’язали руки якоюсь незрозумілою мотузкою. Вона навіть розірвалась, поки я залазив у машину", — розповів музикант.
Куди везли, не знає. Російські військові тримали їх в підвальному приміщенні.
"Зав’язали очі. Я не знаю, куди ми поїхали. Я думаю, що це було СІЗО, але нас не в камерах тримали, а в якомусь підвалі. Потім ввечері, я так розумію приїхав полковник, а нас по черзі підняли з цього підвалу. Цей спочатку запитав ім’я, прізвище, де працюю, хто, чим займаюся", — сказав Дмитро.
На площі Свободи у день звільнення Херсона, листопад 2022 року. Фото надала Альона Мовчан
Зранку почався допит: знущалися психологічно, погрожували вбити, били током. Після цього відпустили. Чоловік змінив номер телефону і переїхав у квартиру до тітки, де жив до звільнення Херсона. Про те, що ЗСУ у місті, каже, дізнався, ліквідуючи пожежу.
"У нас в дворі вже не було світла, але вже було досить холодно, і по сусідству дідусь запалив буржуйку і я так розумію, загорілася в нього хата через це. Була пожежа, ми своїми силами гасили, не було ні пожежних машин, нічого. І ось це було 10-го. А 11-го ми там ще закидували сміттям, щоб не розгорялося. І забігла жінка в двір, сказала: наші в місті", — згадує день звільнення Херсона музикант.
Дмитро на сцені театру у ролі вікінга, Херсон. Фото надала Альона Мовчан
Зараз Дмитро повернувся у театр та спробував себе у ролі актора – зіграв вікінга у виставі "Котигорошко проти вікінгів". Музику поки лишив – говорить, гурт не у повному складі.
"Першим я захочу, щоб якийсь концерт відбувся з нашими гуртами. На жаль, я розумію, що багато хто не повернеться з тих музикантів, але хотілося б як раніше повернутись в це життя, його не вистачає дуже", — каже Дмитро.
Суспільне Херсон