Про те, як подорожчає вода, читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Чому тарифи на воду мають перерахувати
Ще 6 лютого Нацкомісія з питань енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) мала ухвалити рішення про підвищення тарифів на воду в низці водоканалів. Але рішення відтермінували. У комісії ще є час: у постановах йдеться, що вода подорожчає тільки з квітня, адже до кінця опалювального сезону тарифи не змінюватимуть.
НКРЕКП має повноваження переглядати тарифи та має бути незалежним від уряду й політичної влади органом. Закон спеціально прописано так, щоби члени комісії мали всі можливості й повноваження керуватися саме економічною доцільністю, собівартістю генерації послуги. Тоді як, наприклад, уряд, якщо хоче підтримати населення, має реформувати систему субсидій чи вводити спеціальні зобов'язання для підприємств, а не зупиняти перерахунок тарифів.
Насправді ж і уряд, і Офіс президента мають безпосередній вплив на встановлення тарифів. І саме під їхнім тиском ще минулого року НКРЕКП скасувала підвищення тарифів на воду. Після квітневого підвищення тарифів кожна родина платитиме у місяць за воду в середньому лише на 60-100 грн більше.
Але ці гроші дозволять продовжити працювати підприємствам. Для того, щоб вода потрапила у квартири, водоканалу доводиться витрачати мільйони гривень: на реагенти, зарплати, електроенергію, ремонти. І якщо не підвищити тарифи, це загрожує підприємствам банкрутством. Тоді стабільне водопостачання взагалі опиниться під загрозою.
Чинні й анонсовані тарифи на воду (за розрахунками редакції):
"Дніпроводоканал"
- чинний тариф – 31,36 грн за кубометр
- із квітня – 37,6 грн за кубометр
- із червня – 46,2 грн за кубометр
- чинний тариф – 27,39 грн за кубометр
- тариф із квітня – 31,15 грн за кубометр
- тариф із червня – 40,5 грн за кубометр
- чинний тариф – 30,38 грн за кубометр
- із квітня – 40,7 грн за кубометр
- із червня – 46,8 грн за кубометр
- чинний тариф – 25,62 грн за кубометр
- із квітня – 35 грн за кубометр
- із червня – грн 52 за кубометр
- чинний тариф – 32,59 грн за кубометр
- тариф із квітня – 40,69 грн за кубометр
- із червня – 47,96 грн за кубометр
- майже на 18,5% знизились обсяги споживання води у столиці. А що менше води продають, то вищим має бути тариф;
- на електроенергію витрати збільшились на 30,29%, а без струму не будуть працювати насоси, фільтри тощо;
- витрати на оплату праці зросли на 23,6%;
- реагенти подорожчали на 99,85%.
Скільки доведеться платити за воду після можливого подорожчання
У середньому споживання води на одну людину становить 2,4 кубометра. OBOZ.UA розрахував, скільки коштуватиме вода після можливого подорожчання у Києві та Дніпрі. Так, родина з трьох осіб, якщо керуватись нормативами, споживає 7,2 кубометра води на місяць.
Зараз у Дніпрі за такий об'єм треба платити 225,79 грн, а у столиці – 218,7 грн. Якщо НКРЕКП ухвалить постанови щодо перегляду цін, ситуація зміниться так:
- із квітня. У Дніпрі ця родина заплатить за воду на 44,93 грн більше (270,72 грн). У Києві вартість води зросте на 74,3 грн (293 грн).
- у червні. В Дніпрі вода подорожчає ще на 61,92 грн (до 332,64 грн). У Києві подорожчання сягне 43,96 грн (до 336,93 грн).
"Київводоканал" має розробити проєкт підвищення тарифу, аргументувати його, спрямувати у профільну комісію, узгодити свої розрахунки, а потім дочекатись, поки члени комісії зберуться та проголосують. Й інколи чекати доводиться роками. Такий самий механізм перегляду тарифів працює і з іншими водоканалами у великих містах. А от, наприклад, у Фастові неподалік столиці з 1 лютого рішенням місцевої влади тариф на воду вже підвищили.
Міська влада зацікавлена у тому, щоби водоканали працювали без збитків. Бо якщо у них є збитки, то їх доведеться компенсувати з місцевого бюджету. Одні міста знаходять гроші на покриття дефіциту водоканалу, інші ж – утримують тариф на економічно обґрунтованому рівні.
Фактично підприємства, що перебувають під контролем місцевої влади, можуть працювати без збитків і вчасно переглядати свої тарифи. А от у великих містах водоканали часто вимушені працювати з плановим збитком. Це не дозволяє вчасно проводити ремонтні роботи, а інколи – навіть розплачуватись за електроенергію.
Низькі тарифи – субсидія і для багатих, і для бідних. Якщо утримувати ціну нижче від необхідного рівня, то покривати дефіцит доведеться з місцевого бюджету (інакше підприємство збанкрутує – і води не буде ні в кого). Для українців із достатнім заробітком не становитиме проблеми заплатити за воду на 100 грн більше. Малозабезпечені верстви населення ж мають можливість оформити субсидію.