Тарифи перерахують за лічені тижні: як подорожчає вода

В Україні вже за кілька тижнів можуть підвищити тарифи на воду та водовідведення (далі згадується як один тариф) у великих містах. У невеликих населених пунктах, де рішення про перегляд тарифів ухвалює місцева влада, на такий крок уже давно наважились. Через подорожчання електроенергії, реагентів, ремонтних робіт тощо уникнути перегляду тарифу на воду неможливо.

Про те, як подорожчає вода, читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Чому тарифи на воду мають перерахувати
Ще 6 лютого Нацкомісія з питань енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) мала ухвалити рішення про підвищення тарифів на воду в низці водоканалів. Але рішення відтермінували. У комісії ще є час: у постановах йдеться, що вода подорожчає тільки з квітня, адже до кінця опалювального сезону тарифи не змінюватимуть.

НКРЕКП має повноваження переглядати тарифи та має бути незалежним від уряду й політичної влади органом. Закон спеціально прописано так, щоби члени комісії мали всі можливості й повноваження керуватися саме економічною доцільністю, собівартістю генерації послуги. Тоді як, наприклад, уряд, якщо хоче підтримати населення, має реформувати систему субсидій чи вводити спеціальні зобов'язання для підприємств, а не зупиняти перерахунок тарифів.

Насправді ж і уряд, і Офіс президента мають безпосередній вплив на встановлення тарифів. І саме під їхнім тиском ще минулого року НКРЕКП скасувала підвищення тарифів на воду. Після квітневого підвищення тарифів кожна родина платитиме у місяць за воду в середньому лише на 60-100 грн більше.

Але ці гроші дозволять продовжити працювати підприємствам. Для того, щоб вода потрапила у квартири, водоканалу доводиться витрачати мільйони гривень: на реагенти, зарплати, електроенергію, ремонти. І якщо не підвищити тарифи, це загрожує підприємствам банкрутством. Тоді стабільне водопостачання взагалі опиниться під загрозою.

Чинні й анонсовані тарифи на воду (за розрахунками редакції):
"Дніпроводоканал"
  • чинний тариф – 31,36 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· квітня – 37,6 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· червня – 46,2 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
"Хмельницькводоканал"
  • чинний тариф – 27,39 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • тариф С–Р· квітня – 31,15 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • тариф С–Р· червня – 40,5 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
"Київводоканал"
  • чинний тариф – 30,38 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· квітня – 40,7 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· червня – 46,8 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
"Вінницяоблводоканал"
  • чинний тариф – 25,62 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· квітня – 35 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· червня – РіСЂРЅ 52 Р·Р° кубометр
"Рівнеоблводоканал"
  • чинний тариф – 32,59 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • тариф С–Р· квітня – 40,69 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
  • С–Р· червня – 47,96 РіСЂРЅ Р·Р° кубометр
Водоканали працювати за старими тарифами більше не можуть. І хоча в Україні питання тарифів на комунальні послуги часто політизують, вони не можуть не зростати, разом із подорожчанням ремонтів, обладнання, палива, перерахунком зарплат. Як ідеться у документах НКРЕКП, наприклад, у "Київводоканалі" в чинному тарифі закладено показники, які вже давно неактуальні:
  • майже РЅР° 18,5% знизились РѕР±СЃСЏРіРё споживання РІРѕРґРё Сѓ столиці. Рђ що менше РІРѕРґРё продають, то вищим має бути тариф;
  • РЅР° електроенергію витрати збільшились РЅР° 30,29%, Р° без струму РЅРµ будуть працювати насоси, фільтри тощо;
  • витрати РЅР° оплату праці зросли РЅР° 23,6%;
  • реагенти подорожчали РЅР° 99,85%.
На тариф також впливає і курс долара. Багато водоканалів мають валютні пільгові кредити. Наприклад, "Водоканал" має заплатити Міжнародному банку реконструкції та розвитку 37,7 млн грн в еквіваленті. У новому тарифі заклали курс долара у 40,7 грн/$.
Скільки доведеться платити за воду після можливого подорожчання

У середньому споживання води на одну людину становить 2,4 кубометра. OBOZ.UA розрахував, скільки коштуватиме вода після можливого подорожчання у Києві та Дніпрі. Так, родина з трьох осіб, якщо керуватись нормативами, споживає 7,2 кубометра води на місяць.

Зараз у Дніпрі за такий об'єм треба платити 225,79 грн, а у столиці – 218,7 грн. Якщо НКРЕКП ухвалить постанови щодо перегляду цін, ситуація зміниться так:
  • С–Р· квітня. РЈ Дніпрі ця СЂРѕРґРёРЅР° заплатить Р·Р° РІРѕРґСѓ РЅР° 44,93 РіСЂРЅ більше (270,72 РіСЂРЅ). РЈ Києві вартість РІРѕРґРё зросте РЅР° 74,3 РіСЂРЅ (293 РіСЂРЅ).
  • Сѓ червні. Р’ Дніпрі РІРѕРґР° подорожчає ще РЅР° 61,92 РіСЂРЅ (РґРѕ 332,64 РіСЂРЅ). РЈ Києві подорожчання СЃСЏРіРЅРµ 43,96 РіСЂРЅ (РґРѕ 336,93 РіСЂРЅ).
Тобто в підсумку за два етапи подорожчання родина у Дніпрі заплатить за воду на 106,8 грн більше, а у Києві – на 118,2 грн. Тут важливо нагадати, що НКРЕКП контролює тарифи далеко не всіх водоканалів. Частина з них проходить процедуру перегляду тарифів через місцеву владу.

"Київводоканал" має розробити проєкт підвищення тарифу, аргументувати його, спрямувати у профільну комісію, узгодити свої розрахунки, а потім дочекатись, поки члени комісії зберуться та проголосують. Й інколи чекати доводиться роками. Такий самий механізм перегляду тарифів працює і з іншими водоканалами у великих містах. А от, наприклад, у Фастові неподалік столиці з 1 лютого рішенням місцевої влади тариф на воду вже підвищили.

Міська влада зацікавлена у тому, щоби водоканали працювали без збитків. Бо якщо у них є збитки, то їх доведеться компенсувати з місцевого бюджету. Одні міста знаходять гроші на покриття дефіциту водоканалу, інші ж – утримують тариф на економічно обґрунтованому рівні.

Фактично підприємства, що перебувають під контролем місцевої влади, можуть працювати без збитків і вчасно переглядати свої тарифи. А от у великих містах водоканали часто вимушені працювати з плановим збитком. Це не дозволяє вчасно проводити ремонтні роботи, а інколи – навіть розплачуватись за електроенергію.

Низькі тарифи – субсидія і для багатих, і для бідних. Якщо утримувати ціну нижче від необхідного рівня, то покривати дефіцит доведеться з місцевого бюджету (інакше підприємство збанкрутує – і води не буде ні в кого). Для українців із достатнім заробітком не становитиме проблеми заплатити за воду на 100 грн більше. Малозабезпечені верстви населення ж мають можливість оформити субсидію.
Вернуться назад