ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

22:14 06/12
Чем керамическая панель отличается от других обогревателей — объясняет ВЕНКОН      
22:35 05/12
Окупанти хочуть вивозити агропродукцію з лівобережжя Херсонщини до Афганістану      
22:34 05/12
На Херсонщині попрощались із загиблим військовим Олексієм Цюхом      
22:28 05/12
Який вигляд має пологовий у Херсоні після російського обстрілу. ФОТО  
 
22:26 05/12
Попри обіцянки Сальдо, на лівобережжі Херсонщини досі не почався опалювальний сезон      
22:24 05/12
Херсонці повертаються в мікрорайон Корабел, де нема світла, газу і води: готують їжу у дворах, у районі є діти      
22:23 05/12
У Херсоні планують облаштувати пункти обігріву      
16:55 04/12
СБУ заочно повідомила про підозри двом військовим рф, які катували мирних мешканців Бериславщини      
16:42 04/12
Пошкодження очисних споруд у Херсоні не призведе до екокатастрофи - МВА      
16:35 04/12
"Любив Україну, свою дружину та синочка": у Херсоні попрощались з воїном Володимиром Колотілом
 
16:34 04/12
У Херсоні під час артобстрілу загинула 6-річна дівчинка, її батько — поранений, – прокуратура      
16:29 04/12
У Херсоні окупанти обстріляли перинатальний центр: у момент удару лікарі приймали пологи
   
12:47 03/12
Гатили з артилерії півтори години: війська РФ обстріляли тролейбусне депо у Херсоні      
12:45 03/12
Департамент цивільного захисту ХОДА переплатив до 40% за оборонні сітки, – звіт  
 
12:42 03/12
3 загиблих та 3 поранених мирних жителів: наслідки російських ударів по Херсонщині. Фоторепортаж  
 
12:38 03/12
Володимир Миколаєнко ініціює допомогу у звільненні херсонських полонених      
12:33 03/12
Зібрав 2 млн гривень: 12-річний хлопець з Олешківської громади понад 3 роки волонтерить на Львівщині  
 
12:32 03/12
ЗСУ відбили спробу штурму армії РФ біля Антонівського мосту      
12:30 03/12
Четверо представників Херсонщини увійшли до списку 100 українців, які формують майбутнє      
12:29 03/12
“Одні повертаються, інші виїжджають”. Скільки людей залишається в мікрорайоні Корабел у Херсоні      
14:24 02/12
ДБР продовжує викривати колаборантів, які служили окупантам у каральних установах Херсона      
12:29 02/12
На війні загинули жителі Херсонщини Владислав Сальников і Віталій Золотов      
12:28 02/12
Звільнений з полону військовий розповів, як його допитували в херсонському СІЗО      
12:27 02/12
У Комишанах російський снаряд прилетів у будинок, поранена жінка      
12:16 02/12
Росіяни атакували рятувальників, коли ті гасили пожежу на автозаправній станції у Херсоні (фото)      
12:03 02/12
У листопаді в херсонському перинатальному центрі народилися восьмеро дітей      
12:02 02/12
Троє херсонських співробітників виправної колонії перейшли на бік окупантів, – їм заочно повідомили про підозри      
20:03 01/12
Кеш ігри чи МТТ: який формат гри вибрати?      
17:06 01/12
Как продлить жизнь туристической палатки: советы, проверенные опытом      
16:35 01/12
У Херсоні помер водій комунального підприємства, поранений під час російського обстрілу      
16:32 01/12
Кремль готує нову екологічну катастрофу в Херсоні – перехоплений бойовий наказ окупантів      
16:31 01/12
На Херсонщині у межах програми «єВідновлення» погодили компенсації та житлові сертифікати для понад 100 родин      
16:29 01/12
Херсон забезпечили броньованим авто для роботи під обстрілами      
16:27 01/12
Херсонський борець посів перше місце на змаганнях у Польщі      
16:26 01/12
Ще одному співробітнику ФСБ заочно повідомили про підозру за катування цивільних на Херсонщині      
16:01 30/11
Успіх без глянцю: реальні історії, що пахнуть потом, ризиком і трішки безумством      
18:05 28/11
“Міс Херсонська область” та її родина: як на окупованих територіях формується нова еліта
 
18:03 28/11
В Естонії збиратимуть кошти на реабілітацію хлопчика з Херсона      
18:01 28/11
Успіхи херсонських освітян: науковиця отримала грант Президента, а вчитель став переможцем національної премії      
Все новости

Архив публикаций

«    Декабрь 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
СПЕЦТЕМЫ


    Херсон рік потому: спогади про телевежу, яку підірвали рашисти

    Херсон рік потому: спогади про телевежу, яку підірвали рашисти
    Страшнішої за окупацію немає нічого. У цьому впевнені херсонці, які прожили вісім місяців під гнітом орків. Рік тому — 11 листопада 2022 року — сили оборони України відвоювали правий берег Херсонщини. Окупанти тікали і підривали все. Навіть телевежу не пощадили. Відтоді Херсон живе під постійними обстрілами рашистів. Вони намагаються знищити все, що не підірвали під час відступу. Вбивають людей, які живуть у місті, в селах на правобережжі. Проте життя тут потроху налагоджується. Що змінилося за рік життя після окупації, дізнавалося «Одеське життя».

    Народження і смерть херсонської телевежі

    Чому я пишу про це в одеському ЗМІ? Та тому що в Одесі зараз ДУЖЕ багато херсонців. Тепер вони читають «Одеське життя», а раніше читали херсонську газету «Гривна», якій я віддав чверть століття свого життя. Її вбили окупанти, точно так само, як убили херсонську телевежу. 

    Газета померла тихо — на відміну від багатосоттонної металоконструкції телевежі. Спочатку синхронні потужні вибухи підрубали їй «ноги», а потім ця 199-метрова велетенська громадина лягла на землю з гуркотом, від якого здригнулося безліч будівель у місті. Сталося це 10 листопада 2022 року, за день до того, як наші військові зайшли в Херсон. Це був їхній спосіб «грюкнути дверима», забираючись із єдиного захопленого ними обласного центру України. 

    Здавалося б, рік тому про це було писано-переписано, що ще може додати журналіст? Відповім: багато що може. 20 років я відпрацював там після інституту зв’язку. І в останні роки щільно займався будівництвом нової телевежі.

    Висоти 147-метрової «старенької»-щогли (вона працювала з кінця 1950-х і спочатку ловила телесигнал безпосередньо з Одеси) стало не вистачати для збільшення охоплення телебаченням прилеглих до міста районів. Народилося рішення поруч із нею зводити нову вежу, на монолітному залізобетонному фундаменті, оскільки вдосконалити стару конструкцію технічної можливості не було. 

    У 1986 році, за тиждень після вибуху на ЧАЕС, мене відрядили до Києва, в «УкрНДІпроектстальконструкцію», забирати готові документи щодо вежі. Квитків не було, але телебачення — це ж вам не хухри-мухри, а компартійна ідеологія. Тому обком зняв бронь на квиток в один бік, і я вперше в житті поїхав у СВ-вагоні. Усе компенсувалося на зворотному шляху: зі здоровенною пачкою документів я всю ніч їхав у Херсон стоячи, навіть не в плацкартному, а в загальному вагоні. Це був час втечі городян із «чорнобильського» Києва.

    Як то кажуть, ламати — не будувати: вежу орки підірвали за секунду, а будівництво її тривало багато років. До речі, за участю Маріупольського заводу металоконструкцій. Запам’яталася поїздка туди з головним інженером УКБу. Маріуполь — красень, весь у квітах, завод — гігант! А зараз — ні міста, ні заводу…

    Початок будівництва херсонської телевежі

    Підірвана телевежа в Херсоні
    Фото: National Police of Ukraine
    Під фундамент майбутньої вежі екскаватори вирили котлован 30х30х3 метри (це 2700 кубометрів), монтажники «нафарширували» його товстостінною сталевою арматурою. Три доби безперервно Херсонський завод залізобетонних виробів гнав сюди бетоновози. Минуло чимало часу, поки бетон «устаканився», і почався монтаж сталевого колоса. Про гелікоптер і мови не йшло — над центром міста, та ще й поруч 147-метрова «голка». Монтували вельми мудрованим методом: поставили верхівку, під неї підвели нижню секцію, під цю — наступну і так далі. Роботи велися зовсім не «в темпі вальсу», адже поруч на щоглі у звичайному режимі працювали передавальні антени, що випромінюють небезпечні дози надвисокочастотного опромінення. 

    Через 10 років вежа була в експлуатації лише частково. Річ у тім, що залізо-то зібрали, а ось антенно-фідерні пристрої в ті роки взяти вже було ніде. Збирали, де могли.

    Після звільнення Херсона я лише одного разу побував біля вбитої вежі: у радісному натовпі на площі в центрі міста хтось із тих, хто знав моє «зв’язківське» минуле, вказав на мене телевізійникам. Проковтнув клубок у горлі і дав інтерв’ю. А нещодавно зателефонував колезі, який останні 10 років був там директором. 

    — Саня, — кажу, — ну ти ТАМ був? 

    — Жодного разу не був, — не одразу пролунав у відповідь хрипкий, змінений голос. Значить, теж клубок у горлі.


    Валерий Боянжу, 
    Херсон - Одесса 




    Похожие публикации

    Добавьте комментарий




    0"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    22:14 06/12
    Чем керамическая панель отличается от других обогревателей — объясняет ВЕНКОН      
    22:35 05/12
    Окупанти хочуть вивозити агропродукцію з лівобережжя Херсонщини до Афганістану      
    22:34 05/12
    На Херсонщині попрощались із загиблим військовим Олексієм Цюхом      
    22:28 05/12
    Який вигляд має пологовий у Херсоні після російського обстрілу. ФОТО  
     
    22:26 05/12
    Попри обіцянки Сальдо, на лівобережжі Херсонщини досі не почався опалювальний сезон      
    22:24 05/12
    Херсонці повертаються в мікрорайон Корабел, де нема світла, газу і води: готують їжу у дворах, у районі є діти      
    22:23 05/12
    У Херсоні планують облаштувати пункти обігріву      
    16:55 04/12
    СБУ заочно повідомила про підозри двом військовим рф, які катували мирних мешканців Бериславщини      
    16:42 04/12
    Пошкодження очисних споруд у Херсоні не призведе до екокатастрофи - МВА      
    16:35 04/12
    "Любив Україну, свою дружину та синочка": у Херсоні попрощались з воїном Володимиром Колотілом
     
    16:34 04/12
    У Херсоні під час артобстрілу загинула 6-річна дівчинка, її батько — поранений, – прокуратура      
    16:29 04/12
    У Херсоні окупанти обстріляли перинатальний центр: у момент удару лікарі приймали пологи
       
    12:47 03/12
    Гатили з артилерії півтори години: війська РФ обстріляли тролейбусне депо у Херсоні      

    12:45 03/12
    Департамент цивільного захисту ХОДА переплатив до 40% за оборонні сітки, – звіт  
     
    12:42 03/12
    3 загиблих та 3 поранених мирних жителів: наслідки російських ударів по Херсонщині. Фоторепортаж  
     
    12:38 03/12
    Володимир Миколаєнко ініціює допомогу у звільненні херсонських полонених      
    12:33 03/12
    Зібрав 2 млн гривень: 12-річний хлопець з Олешківської громади понад 3 роки волонтерить на Львівщині  
     
    12:32 03/12
    ЗСУ відбили спробу штурму армії РФ біля Антонівського мосту      
    12:30 03/12
    Четверо представників Херсонщини увійшли до списку 100 українців, які формують майбутнє      
    12:29 03/12
    “Одні повертаються, інші виїжджають”. Скільки людей залишається в мікрорайоні Корабел у Херсоні      
    14:24 02/12
    ДБР продовжує викривати колаборантів, які служили окупантам у каральних установах Херсона      
    12:29 02/12
    На війні загинули жителі Херсонщини Владислав Сальников і Віталій Золотов      
    12:28 02/12
    Звільнений з полону військовий розповів, як його допитували в херсонському СІЗО      
    12:27 02/12
    У Комишанах російський снаряд прилетів у будинок, поранена жінка      
    12:16 02/12
    Росіяни атакували рятувальників, коли ті гасили пожежу на автозаправній станції у Херсоні (фото)      
    12:03 02/12
    У листопаді в херсонському перинатальному центрі народилися восьмеро дітей      

    12:02 02/12
    Троє херсонських співробітників виправної колонії перейшли на бік окупантів, – їм заочно повідомили про підозри      
    20:03 01/12
    Кеш ігри чи МТТ: який формат гри вибрати?      
    17:06 01/12
    Как продлить жизнь туристической палатки: советы, проверенные опытом      
    16:35 01/12
    У Херсоні помер водій комунального підприємства, поранений під час російського обстрілу      
    16:32 01/12
    Кремль готує нову екологічну катастрофу в Херсоні – перехоплений бойовий наказ окупантів      
    16:31 01/12
    На Херсонщині у межах програми «єВідновлення» погодили компенсації та житлові сертифікати для понад 100 родин      
    16:29 01/12
    Херсон забезпечили броньованим авто для роботи під обстрілами      
    16:27 01/12
    Херсонський борець посів перше місце на змаганнях у Польщі      
    16:26 01/12
    Ще одному співробітнику ФСБ заочно повідомили про підозру за катування цивільних на Херсонщині      
    16:01 30/11
    Успіх без глянцю: реальні історії, що пахнуть потом, ризиком і трішки безумством      
    18:05 28/11
    “Міс Херсонська область” та її родина: як на окупованих територіях формується нова еліта
     
    18:03 28/11
    В Естонії збиратимуть кошти на реабілітацію хлопчика з Херсона      
    18:01 28/11
    Успіхи херсонських освітян: науковиця отримала грант Президента, а вчитель став переможцем національної премії      
    Все новости

    Наверх