Повідомляють у пресслужбі Національної поліції України.
Так 62-річний житель Херсона у месенджері прочитав повідомлення про надання фінансової допомоги постраждалим внаслідок російської агресії. Чоловік перейшов за посиланням, ввів свої особисті дані та реквізити банківської картки. Після цього з його рахунку зняли 9 тисяч гривень.
Окрім того 82-річна жителька Великої Олександрівки стала жертвою телефонних шахраїв. Їй зателефонувала жінка, яка назвалась невісткою та благала дати їй гроші на лікування.
Заявниця рознервувалася, чим і скористалася зловмисниця. Вона спитала, скільки у жінки на рахунку є коштів, після чого попросила терміново перерахувати все їй на картку. Зловмисниця називала пенсіонерці, що їй потрібно робити для перерахування грошей. Після виконання всіх умов заявниця лишилася 33 тисяч гривень. Згодом постраждала перетелефонувала рідним, щоб дізнатися стан здоров’я невістки. Та з’ясувалося, що з усіма її рідними все добре і ніхто з них їй не телефонував.
За усіма фактами відкриті кримінальні провадження за ст.190 "Шахрайство" ККУ.
Поліцейські вкотре звертаються до громадян із проханням бути обачними та нагадують правила безпеки:
- не довіряйте повідомленням у соцмережах та телеграм-каналах, які закликають перейти за невідомими посиланнями та ввести секретні дані банківських карток нібито для оформлення грошової допомоги. Інформацію про справжні державні виплати або від міжнародних організацій, порядок їхнього отримання потрібно брати лише на офіційних сайтах установ;
- якщо вам телефонують люди, які видають себе за близьку вам людину і просять терміново перерахувати їм кошти (на лікування, погасити борги, або інше), ні в якому разі не виконуйте умови. Спробуйте якнайшвидше передзвонити тому, хто “потребує негайної допомоги”, або людям, які можуть підтвердити або спростувати те, що трапилося;
Як правило, для вчинення протиправних дій, щахраї створюють сторінки-клони благодійних фондів, державних або міжнародних організацій.
Як уберегти себе?
▪️ отримувати інформацію, особливо з приводу виплат, лише з офіційних джерел
▪️ не переходити за сумнівними посиланнями
▪️ не повідомляти конфіденційну інформацію стороннім
▪️ у разі підозри шахрайських дій - негайно повідомляти правоохоронним органам.
Обовʼязково звертайте увагу:
Офіційні сторінки державних органів, благодійних організацій, банківських структур у месенджерах та соціальних мережах мають бути верифікованими.
Ще одна поширена схема серед щахраїв "Друг просить у борг у месенджері".
Що роблять зловмисники?
Аферисти зламують акаунт користувача, від імені якого відправляють повідомлення в різних месенджерах знайомим або близьким людям, у яких просять терміново скинути гроші на картку.
Як уберегти себе?
- перетелефонуйте другу за номером, який ви точно знаєте, а не за тим, що вказаний на сторінці у соцмережах.
- запитайте друга про те, що можете знати тільки ви - таке питання викриє шахрая;
- напишіть спільним друзям у соцмережах і запитайте, чи не отримували вони подібних повідомлень від людина, яка просить у вас фінансову допомогу.