У деокупованих районах Херсонської області тривають заходи з розмінування. Своєю невтомною роботою 24/7 сапери підрозділу Сил підтримки ЗСУ намагаються зменшити рівень мінної небезпеки та загроз виникнення інцидентів з вибухонебезпечними предметами для цивільного населення.
— Відомо, що коли росіяни звідси тікали, то залишили досить багато після себе «бруду»: інженерних, артилерійських, касетних боєприпасів, мін і пасток, тому наразі ми допомагаємо з гуманітарним розмінуванням на цьому напрямку, — розповів командир групи розмінування Дмитро «Пейн». — Саме від мене, як командира, залежить розвідка, збір інформації про територію, де працюватимемо, планування та визначення завдання щодо самого розмінування.
«Пейн» досвідчений сапер із багаторічним стажем, який виконував разом з підрозділом небезпечні завдання на Донецькому напрямку.
— Там це були вилазки, диверсійна робота, пророблення проходів, встановлення інженерних боєприпасів, щоб сковувати маневри противника та інше. Там ми працювали на піхоту, — ділиться захисник. — Сьогодні, на Херсонському напрямку, ми не працюємо під постійними ворожими обстрілами, коли по тобі дрон працює або авіація. Психологічно це трохи легше, але робота сапера це завжди ризик, тому концентрації не втрачаємо.Для безпечного розмінування полів захисники використовують системи розмінування Bozena-5. Це гусенична дистанційно керована машина словацького виробництва, яка завдяки ланцюговому пристрою розмінування, що обертається, здійснює примусову детонацію або ліквідацію протипіхотних мін натискної або натяжної дії, а також протитанкових мін із зарядом, еквівалентним 9 кг тротилу.
— Застосовується більше для розмінування протипіхотних мін, розтяжок, десь до 15 сантиметрів заглиблюється у ґрунт, — розповів під час роботи оператор машини Іван на псевдо «Пасіка». — Через те, що багато пилу тут, то обслуговування доводиться робити частіше, але ми у підрозділі опанували усі нюанси і проблем із «Боженою» жодних. Дуже вона ефективна, і дуже вона нам, саперам, допомагає.
Попри велику ефективність техніки, за словами хлопців, без людського фактора все одно не обійтись, адже тільки досвідчений сапер може до кінця перевірити, чи не залишились небезпечні предмети у землі.
— Робот «переб’є» то все, може щось детонує, може щось ні, а ми вже більш якісно проходимо. Тому використовуємо щуп, металошукач та знання. Зараз з побратимом «Ірландцем» якраз шукаємо вибухонебезпечні предмети. За можливості знешкоджуємо або підриваємо
на місці. Очищаємо поля для фермерів, щоб вони могли займатися господарством для нашої економіки. Крок за кроком, не поспішаючи працюємо кожного дня. Все що можемо — все знайдемо, все що зможемо — все знешкодимо, — усміхаючись розповів сапер Василь «Голландець».
АрміяInform