"Оце 122 мм припаси до градів, це касетні боєприпаси від "Ураганів", оце залишки зенітних ракет, крайнє надбання, яке ми сьогодні витягнули — це касетні боєприпаси від "Смерча", — показує знайдене командир зведеного загону з розмінувань Національної гвардії України.
Херсонщина. Зведений загін Нацгвардії України розміновують територію області, 19 квітня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Чоловік говорить, що це російські боєприпаси, які зібрали на полях Херсонщини. Такий результат роботи за тиждень.
"У нас зараз в пріоритеті, це очищення полів сільськогосподарського призначення, тому що Херсонщина область, яка живе коштом сільського господарства. Зараз поки фермери ще можуть провести посівну, це сільські угіддя. Ми за допомогою дронів вручну перевіряємо поля, під'їзди, з'їзди, дороги. Все що знаходимо, якщо воно небезпечне, знищуємо на місці, якщо можливе транспортування, звозимо сюди, максимально безпечне для навколишнього середовища, для населення і знищуємо", — каже позивний "Вест", командир зведеного загону з розмінувань Національної гвардії України Ігор.
Херсонщина. Знайдені російські боєприпаси на території регіону, 19 квітня 2023 року Фото: Суспільне Херсон
Він займається розмінуванням протягом 10 років. Говорить – за місяць-два знаходять 10 тисяч вибухонебезпечних предметів.
"Специфіка мінування саме в Херсонській області - це дуже багато касетних боєприпасів, які з допомоги реактивної артилерії просто засівають поля в хаотичному порядку. Тобто не можна бути впевненим, що там вже чисто або навпаки", — говорить Ігор.
Робота складна, каже командир. Тривалість розмінування залежить від ділянки.
"Чим більше боєприпасів, значить цей час буде розтягуватись щораз довше. Питання стоїть не в часі, питання стоїть в безпеці, як для місцевого населення, так власне і для військовослужбовців, саперів, які займаються розмінуванням", — каже командир зведеного загону.
Інформацію про заміновані поля загін отримує від місцевих військових адміністрацій та фермерів.
"Якщо є нагальна потреба, ми виїжджаємо на виклик, проводимо розмінування, а загально, ми згідно плану дій військової адміністрації Херсона і планомірно розміновуємо землю. У першу чергу розмінування земель, яке займе менше часу, щоб чим більше земель можна було засіяти", — говорить Ігор.
Фахівці загону, розповідає Ігор, постійно нагадують про правила поводження з вибухонебезпечними предметами. Якщо людина знайшла боєприпаси, потрібно відійти на безпечну відстань та повідомити про знахідку поліцію або ДСНС.
"На одному з сільськогосподарських угідь фермер вирішив не чекати розмінування, почати обробляти поле, і трактор підірвався на трьох протитанкових мінах. На щастя, тракторист залишився живим, його доправили в лікарню. Після перевірки ми зняли ряд мін. Навіть під підірваним трактором ще були міни", — каже командир Ігор.
Що відомо
- Деокуповані території Херсонської області засмічені та щільно заміновані російськими снарядами. Аграрії намагаються шукати свої методи вирішення ситуації та допомагають вибухотехнікам розміновувати поля.
- Третина від загальної площі України забруднена вибухонебезпечними предметами. А розмінування в Україні займе в середньому 10 років.
- Зведений піротехнічний загін знешкоджує вибухонебезпечні предмети на об’єктах інфраструктури звільненої частини Херсонської області: автошляхи, лінії електропередач та інші комунікації. Лише після їхнього розмінування піротехніки зможуть братися до огляду сільськогосподарських угідь.
Суспільне Херсон