Після звільнення Херсона поступово почав відновлювати роботу обласний Державний архів. Про роботу закладу й створення нової архівної колекції коресподентам медіаплатформи “Вгору” розповіла директорка архіву Ірина Лопушинська.
За словами Ірини Лопушинської, в декількох трудових і районних архівах на деокупованій території вже надають довідки населенню. Але основним завданням архівістів сьогодні є збереження та оцифрування матеріалів, які не вивезли окупанти, пограбувавши архіви.
Архівні документи і порожні полиці в архіві після деокупації
Крім того, наразі створюється окремий фонд, колекції якого поповнюватимуть пам’ятками сьогодення. Вже зібрали колекцію пісень про Херсон. Збирають і паперові згадки про події цих днів - рекламки, газети. Є в архіві й колекція фотографій, що відображають життя міста в період окупації та після звільнення. Серед них і низка світлин фотокореспондента медіаплатформи “Вгору” Олександра Корнякова. Велика частина знімків зроблена співробітниками архіву.
Дівчата-архівістки ходили на протестні мітинги і знімкували. Окрім колекції “окупації міста”, тепер в нас створюється колекція “відновлення міста після окупації”. Зокрема, є такий підрозділ як “ліквідація наслідків підтоплення”, - розповідає очільниця.
Архівісти стежать за публікаціями в соціальних мережах, ведуть перемовини з місцевими журналістами, які фіксували хроніки подій. Пропонують взяти участь у поповненні архіву й звичайних херсонців.
Я знаю, що дехто писав щоденники. Якщо в людей є чим поділитися, наприклад, фото, або якісь інші спогади, ми з задоволенням приймемо ці документи на зберігання з обо’язковим посилання на того, хто передав, - заохочує всіх небайдужих Ірина Лопушинська.
Нагадуємо, до викрадення історичних пам'яток Херсонщини причетні російські архівісти.
Вгору