Підрив російськими військовими Каховської ГЕС залишив аграріїв Херсонщини без зрошення. Скільки поливних земель втратила область та чим це загрожує, з'ясовували кореспонденти Суспільного.
Площа зрошуваних земель на Херсонщині становить 427 тисяч гектарів, з них активно використовувалось 320 тисяч, більшість з них — на тимчасово окупованому лівобережжі області.
Як розповів виконувач обов'язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Дмитро Юнусов, на звільненому правобережжі площа зрошувальних земель становить лише 45 тисяч гектарів.
"У зв’язку з терактом на греблі Каховської ГЕС, відсутність зрошування стало критичним для вирощування овочевої групи, а також баштанної продукції та кукурудзи і сої", — сказав Юнусов.
За його словами, цього року на правобережжі засіялось 131 підприємство, а це лише 30 % аграріїв, які працювали до повномасштабного вторгнення. Відновлення системи зрошення для області необхідне.
"Без відбудови Каховської ГЕС можливо в короткостроковій перспективі відновити зрошення, яке використовувалось з річки Інгулець та нижньої частини Дніпра. А саме Білозерської, Херсонської, частини Тягинської та Дар'ївської громад, тобто є можливість відновити зрошення на площі приблизно 25 тисяч гектарів", — говорить посадовець.
Голова фермерського господарства Сергій Рибалко каже, без відновлення зрошення — землі області перетворяться на пустелю.
"Якщо не відновлювати зрошення, то в економічному плані ми втратимо десь половину врожаю, не зможемо займатися овочівництвом та рисосіянням, яке становить 50 % ринку України. Адже вони знаходяться на тимчасово окупованому лівому березі Дніпра і запитані з цієї зрошувальної системи. Отже, не буде садів, виноградників та відомих херсонських кавунів. І взагалі ця земля просто перетвориться в пустелю", — розповів Рибалко.
Зрошення на Херсонщині було доступним і недорогим. Тому овочі і фрукти, вирощені тут, продавали за помірними цінами.
"На Херсонщині три основні фактори: спекотне сонце, піщаний ґрунт, і зрошення, яке не таке вартісне, як, наприклад, в Одеській області. Різниця вартості води на лівобережній Херсонщині і в Одесі в чотири рази. В Одесі необхідна величезна кількість каскадів підйому води для поливу", — каже голова фермерського господарства.
Втрата зрошення вплине на економіку не лише Херсонщини, розповідає Сергій Рибалко.
"Є загроза втрати до ста тисяч робочих місць. Це вдарить по економіці не тільки Херсонської, а й Запорізької та Донецької областей. Можемо втратити близько 570 тисяч гектар зрошувальної землі. Це величезна втрата для України, це мінус близько трьох мільйонів тонн тільки зернових. І це не говорячи про високотехнологічні культури, томати та їх перероблювання", — повідомив Сергій Рибалко.
Раніше ефірі телемарафону Суспільне. Спротив повідомив виконувач обов’язків директора департаменту сільського господарства та зрошення Херсонської ОДА Юнусов повідомив, що за попередніми підрахунками, для того, щоб провести першочергові заходи та відновити зрошення на правобережжі Херсонщини після підриву російськими військами Каховської ГЕС, необхідно приблизно 100 мільйонів гривень.