Звідки до Херсона везуть овочі та фрукти, скільки вони коштують та чи будуть цього року власні врожаї, дізнавалися кореспонденти Суспільного.
На одному з ринків у Херсоні на прилавках - овочі та фрукти. Місцева продавчиня Альона розповіла, що продають помідори, огірочки та персики.
"Рожеві помідорки по 100 гривень, помідори "примадонна" з носиком - 85, звичайний помідор - 75. Огірки коштують 40 гривень, черешня, ожина, слива та абрикоси по 100 гривень, лохина 450-500 за кілограм", — говорить продавчиня.
За словами херсонки Жанни Гринблат, асортимент на ринку гарний, а ціни – зависокі. Закупи на ринку жінка тепер робить раз на тиждень.
"Ціна на овочі виросли у три-чотири рази. Про фрукти навіть говорити не хочу, тому що ціни божевільні. Я не можу дозволити собі купити, майже взагалі не купувала, ото лише взяла пів кілограма черешні і пів кілограма абрикос, тому що сина комісували і це я для нього беру", — каже жінка.
Херсон, ціна на черешню на місцевому ринку, 4 липня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон
Не можуть собі дозволити купити усе, що до смаку і херсонці Лариса та Віктор. Цьогорічні ціни на овочі та фрукти, кажуть, у кілька разів вищі, ніж зазвичай. Зараз єдине, трохи здешевшала капуста та огірки. Але відносно пенсій, все одно ціни високі.
Овочі та фрукти до Херсона везуть з Одеси та Миколаєва, розповідає продавчиня Надія. Через це і відбувається зростання цін. За її словами, якби були місцеві - огірки вартували б десять з половиною гривень, кабачок три, а буряк дві. Наразі ціна на буряк складає п’ятдесят гривень, а морква коштує сімдесят гривень.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну аграрії Херсонщини засівали овочевими культурами 40 тисяч гектарів. 90% цих площ - на лівобережжі, яке зараз тимчасово окуповане, решта - на правому березі, розповів виконувач обов'язків директора департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Дмитро Юнусов.
"На сьогодні у зв'язку з замінуванням території і окупацією лівого берега, на правому березі Херсонщини вдалося засіяти лише 20 % від тих площ, які ми збирали кожного року до війни. Саме тому підвищились ціни не лише в нашому регіоні на овочеві культури, а й по Україні", — розповів Юнусов.
Херсон, люди на місцевому ринку купують овочі, 4 липня 2023 рік. Фото: Суспільне Херсон
Ще однією проблемою для аграріїв є відсутність зрошення, каже Юнусов. Та частина правобережжя яка була вище Каховської ГЕС, залишилася зовсім без зрошення.
"Частина ж, яка використовувалася нижче Каховської ГЕС ближче до Дніпра, Тягинська громада, то помпова станція, яка забезпечувала зрошення на поля зруйнована і затоплена", — розказав посадовець.
Також за його словами, посіви овочевих культур цьогоріч збільшили в інших областях України.
"На сьогодні інші регіони, в тому числі західна та центральна частини, перепрофілювалися і підвищили площі посіву овочевих культур.Центральна на 25-30 %. Одещина, Миколаївщина на тій частині, де використовується зрошення, підвищили на 10-15 %. Тому я вважаю, що до осені ціни повинні знизитися", — говорить директор департаменту розвитку сільського господарства та розвитку.