Як передає Укрінформ, про це у ході круглого столу в Укрінформі повідомив заступник директора Центру Близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
«У рамках дослідження було проведено два фокус-групових опитування в Станіславі і у передмісті Херсона - в Зеленівці. А також була серія глибинних напівструктурованих інтерв’ю», - зазначив Данилов.
За його словами, ідея дослідження виникла у дискусіях про те, як трансформувалися суспільство, громади, які знаходилися в умовах окупації. Він підкреслив, що це важливо, адже ці зміни будуть мати тяглість на самих цих звільнених територіях, вони будуть позначатися на тому, як функціонують громади, як функціонує влада, як будуть будуватися соціальні контакти та зв’язки. І, відповідно, впливати на всі сфери життя.
Також, за його словами, важливо думати про ті території, які ще досі в окупації для того, щоб при звільненні враховувати досвід правого берега Херсонщини і максимально ефективно і продуктивно діяти у Скадовську, Генічеську, Чаплинці, Приморську і так далі – аж до Севастополя. Окреме питання - як час поглиблює ті чи інші тенденції під окупацією.
Своєю чергою, як зазначив у ході круглого столу член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Дементій Бєлий, який сам пережив окупацію, це дослідження дуже важливе для розуміння ситуації, яка була на загарбаній росіянами території області.
«Для розуміння того, що з нами сталося і які ми тепер є. Це не лише дослідження для історії – зафіксувати, які ми були героїчні, чому хтось піддавався колаборації. А зрозуміти - як бути тепер, як нам жити з цим досвідом, який ми набули», - каже Бєлий. Також це дослідження демонструє, як відбувався в умовах окупації повсякденний спротив окупації.
За словами Бєлого, важливо постійно розповсюджувати таку інформацію у вигляді коротких рекомендацій у всіх регіонах країни, розповідати співгромадянам - які українці на півдні, як вони чинили спротив, жили і виживали під час окупації. Також це потрібно для того, щоб у влади було розуміння того, якими «ми зараз стали», для подальших рефлексій і напрацювань - що робити далі.
«Я вважаю, що ми зараз усі стали досить іншими, ми стали більш злими, радикальними, рішучими, більш самостійними. Ми зрозуміли, що без влади ми зможемо прожити, а влада без нас навряд чи. Ми зрозуміли, що у нас є лідери громад, які можуть брати відповідальність на себе і підкорятися волі громади», - переконаний Бєлий.
Він відзначив, що наразі у звільненому Херсоні влада тонко реагує на запити громадян, вона чує критику і намагається на неї реагувати, розуміючи, що населення змінилося і наслідки можуть бути непередбачуваними.
Як повідомляв Укрінформ, ЗСУ восени визволили правобережну частину Херсонської області, зокрема місто Херсон. Частина області, розташована на лівому березі Дніпра, тимчасово захоплена російськими військами.